„V současné době se v médiích spekuluje o tom, že byste chtěl znovu pomoci ČSSD k její dřívější popularitě. Co vás k tomu přivedlo, když jste už z ní jednou vystoupil a založil i jinou konkurenční politickou stranu? Tento váš návrat vítají mnohé krajské organizace, ale na druhé straně ta pražská není z toho vůbec nadšená, naopak, chce vám v tom prý zabránit. Jak se situace v tomto směru nyní vyvíjí? Vstoupíte opět do sociální demokracie a budete v ní zastávat odpovídající post vzhledem k vašim zkušenostem, nebo budete jen externím poradcem?
To jsou zatím velmi předčasné otázky, což jsem už řekl při rozhovorech i jiným novinářům. Já to zatím zvažuji. Není pro mne ani důležitý termín, kdybych se znovu měl stát členem ČSSD, jestli za 14 dní, před volbami či po volbách. A sociální demokracii mohu také pomáhat, i když nebudu jejím členem.
Jakým způsobem byste vlastně chtěl ČSSD pomoci, kterou nyní především drtí hnutí ANO? Máte už pro to zpracovaný určitý záměr?
Já už jsem dal sociální demokracii k dispozici své návrhy či nápady zejména v programové oblasti i ke změně toho obecného stylu vedení politiky. Také ve svých článcích a rozhovorech, které jsem poskytl, jsem vyjmenoval asi tak patnáct zásadních změn, jímž by se měla ČSSD věnovat. To jsou rozumy zadarmo, ale jestli má vedení sociální demokracie lepší návrhy, no tak je potom nemusí ani využít.
Premiér Sobotka se nyní zřejmě pokouší zvrátit nelichotivou pověst vedení své strany razantními kroky – výměnou ministrů. Domníváte se, že to byl od něj šťastný tah? Možná, že si touto změnou naklonil pražskou organizaci sociální demokracie, ale ocení jeho kroky některé krajské organizace a především pak veřejnost? Mohou být z toho ani ne rok před volbami nějaké pozitivní výsledky?
Výměna ministrů po prohraných volbách je věcí zcela normální a také prospěšnou v případě některých tváří, které voličské hlasy určitě nepřináší, jako je například Jiří Dienstsbier s tou svojí ochotou přijímat uprchlíky, což rozhodně není většinovým postojem sociální demokracie. Já to hodnotím pozitivně, jako snahu něco změnit k lepšímu, a tak to běžně funguje i ve vyspělých demokraciích. Většinou to ocení také voliči. A jestli to byly správné kroky a přinese to pozitivní body, se uvidí až v budoucnu. Ty změny ale přišly trochu pozdě, měly se provést hned po prvním kole senátních voleb, aby veřejnost viděla, že ČSSD se snaží určitými kroky o nápravu v rámci svojí sebereflexe.
Po krajských volbách znělo z mnoha stran, že sice ČSSD provádí pro většinu národa vstřícnou sociální politiku, nicméně body za to získává Andrej Babiš, který se paradoxně stále prezentuje svými názory jako vládní opozice, i když je místopředsedou vlády. Existuje pro sociální demokracii vůbec nějaký recept, jak by zvrátila tento negativní trend? A podaří se jí to do začátku nových parlamentních voleb?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán