Co vás vedlo k tomu, že jste se jako známá a úspěšná moderátorka rozhodla přejít na druhou stranu - do politiky?
Shrnula jsem si to sama pro sebe do „patera“:
Protože je mi šedesát, mohu tedy všechno a nemusím nic.
Protože mě oslovila sympatická parta lidí, kterým věřím, protože zbaveni všech iluzí přicházejí náležitě poučeni z minulé politiky.
Protože chtějí dořešit to, co tenkrát mysleli dobře, a mě těší být u toho, když něco nového v politice vzniká. Minimálně je to další dobrá zkušenost. Program se mi líbí, protože není populistický.
Protože preferuji principy slušnosti, z nichž se už bohužel stala fráze a zajímá mě, zda-li se dají uplatnit i v české politice v zájmu slušných lidí, kteří chtějí v této zemi žít a třeba programu Republiky uvěří.
Protože už mám čas i trpělivost si osahat, jak dalece je možné dělat politiku bez otřelých frází a protřelé honby za kariérou a penězi.
V klidu jsem jen vyměnila obrazovku televizní za obrazovku politickou. Myslím, že obě tyto scény u nás potřebují kultivovat a že ženský element může leccos pozitivně ovlivnit. Nesnáším, když se po volbách najednou zájem občanů vymění za partikulární zájmy a handly stranických sekretariátů a volič je jim ukradený. Vzpomenou si zase až před dalšími volbami. I to je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodla. Mít možnost něco říct nahlas a veřejně, protože demokratická politika se má odvíjet především od přání a potřeb člověka. Jinak je zbytečná a může tady vládnout třeba osvícený monarcha.
Proč jste si vybrala zrovna začínající stranu Republika, čím se liší od už existujících stran?
Já vidím Republiku jako stranu, která nabízí to, co jiné strany obcházejí. Je to nepopulistický program, jsou to osobnosti zkušené a poučené z vlastních chyb, stejně jako lidé, kteří ve svém oboru něco dokázali, s politikou však neměli dosud nic společného. A zejména je to fakt, že Republika je na rozdíl od jiných stran, které organizovaně vznikají shora, někdy i přímo v Parlamentu či z popudu jediného muže, stranou, která vzniká odspodu. Jde cestou postupného růstu od komunální úrovně. Neslibuje ani fungující stát, ani to, že bude líp. Je to hodnotová strana, která odmítá současné dělení na pravici a levici, protože to dělení v naší zemi stejně nikdy nefungovalo.
Jste druhá na kandidátce do Evropského parlamentu. Čeho byste v případě úspěchu chtěla v Bruselu dosáhnout?
Naší prioritou je dát práci europoslance skutečný obsah a konečně začít důsledně hájit zájmy a dobré jméno České republiky a nehrbit se před každým zdviženým prstem v EU. Osobně mám velký problém s tím, jak servilně se chová současný premiér Sobotka. Místo toho, aby se rázně postavil za český stát a jeho štědrý sociální systém, hluboce se omluví za diskriminaci Romů u nás. Jenomže se podívejte kolem sebe. Kdo je dnes ve skutečnosti diskriminován? Odmítáme pokryteckou politiku pozitivní diskriminace, která vede k sociálnímu napětí a prohlubování nerovnosti mezi občany a stává se nepříjemnou zátěží pro veřejné rozpočty. Říkáme také STOP turistice sociálních dávek, dovozu odpadu do ČR, pod čímž rozumíme i nekvalitní zboží z Číny. Klademe si také za cíl bojovat o stejnou kvalitu potravin v celé EU, větší potravinovou soběstačnost naší země a zlepšit ochranu našich národních kulturních skvostů lepším čerpáním evropských peněz. Neméně důležitými tématy, která Republika od začátku přináší, je zrušení střídání časů, posílení role národních parlamentů v politickém dialogu s Evropskou komisí či sjednocení trestního práva a postihů za závažné trestné činy. Témat je samozřejmě více, ale raději už jen odkážu na náš program. Důležitá je i snaha komunikovat s ostatními českými stranami v EP, aby se dohodly v zájmu České republiky. Myslím, že dnes se to moc nedaří.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová