V pondělí vyvolala bouři nejen na politické scéně informace Deníku N o tom, že státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhuje zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, protože údajně změnil právní názor. I v tiskové zprávě Městského státního zastupitelství v Praze znělo, že dozorový státní zástupce „změnil svůj původní právní názor na posouzení věci“. Vše ale musí posoudit jeho nadřízení. Jenže pak vystoupil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s tím, že mediální vyjádření jsou nešťastná, že není nic rozhodnuto a veřejnost neměla být informována „o mezipostupech“. Jenže, co znamená změna právního názoru, když v květnu Šaroch varoval, že pokud policie nedoloží důkazy pro některá tvrzení, tak stíhání může zastavit? Jak situaci čtete vy?
Celý život jsem zvyklý číst nejrůznějším způsobem mezi řádky, ale abych pravdu řekl, v tomto se člověk nevyzná. Není to jen můj názor. Podobně se vyjadřovala ministryně spravedlnosti, která by měla mít jasný přehled o tom, jak naše státní zastupitelství, vyšetřovatelské orgány, soudní soustava funguje. A když se v tom ani ona nevyzná, pak to něco naznačuje. Něco není v pořádku.
Kauza trvá roky. Evropská agentura OLAF dávno zjistila, že se podvody děly, ale tato agentura nemá pravomoc postavit někoho před soud. U nás nikdo nevidí konec vyšetřování. Dozorový státní zástupce měl přijít s nějakým vyjádřením, ale je z toho bramboračka, ve které se nikdo nevyzná. Celý postup je v mlze a je znevěrohodněn. Pak se nemůžeme divit, že lidé mají pocit, že je něco s právním státem a fungováním justice špatně. Lidé mají pocit, že existují dva právní systémy, jeden pro normální obyčejné lidi a druhý pro bohaté a vlivné. Obávám se, že tento pocit se po všem zmateném dění prohloubil.
Hovořil jste o ministryně spravedlnosti Marii Benešové. „Existuje meritorní rozhodnutí, které má vydávat dozorový státní zástupce. Přiznám se, že tomu nerozumím. Svědčí to o tom, jak pracuje soustava státního zastupitelství. Nepochopitelné, neuchopitelné a rozpačité,“ řekla. Na druhou stranu zaznívají názory, že si tím otevírá cestu ke změně zákona o státním zastupitelství, ovšem na něm se neshodne s nejvyšším státním zástupcem Zemanem. Jak vnímat její slova v tomto světle?
Marii Benešové věřím, že se v tom nevyzná, že je to rozpačité, nesrozumitelné. Tak to je. I tento případ ukazuje, že změny ve fungování státních zastupitelství jsou potřeba. Problém je, že máme ministryni spravedlnosti, která pro velkou část veřejnosti byla na post dosazena za velmi problematické a kontroverzní situace. Mnoho lidí jí nevěří. A názoru této části veřejnosti a opozice se nemůžeme divit.
Ideální případ by byl, kdyby si vládní, opoziční strany, právníci a odborná veřejnost společně sedli, podívali se, jak fungují státní zastupitelství v zemích, které máme nejblíž, v Rakousku nebo v Německu, a podle toho udělali poctivý zákon, padni komu padni, zákon do budoucna. Pochybuji ale, že za této situace k tomuto kroku dojde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá