Exekuce? Děsivý počet. A ještě hroznější zpráva o zbytku EU. Profesor Smrčka o tom, jak si žijí Češi po „sametu“

27.11.2019 16:44 | Zprávy

30 LET OD LISTOPADU 89 „Český HDP překonal Španělsko, takže méně movité části Západu jsme se nejen přiblížili, ale dokonce ji předstihli,“ upozorňuje ekonom a vysokoškolský pedagog, profesor Luboš Smrčka (SPO). Připomíná jak Panevropský piknik, s jehož myšlenkou přišel před 30 lety tehdejší vůdce studentské opozice Viktor Orbán, pomohl ke zboření první části Berlínské zdi, i to, že současná česká společnost není schopna toho, čeho vojáci na frontě první světové války. „Na Vánoce 1914 se dohodli válčící němečtí a angličtí vojáci na zastavení palby, dávali si dárky, dokonce si v zemi nikoho zahráli fotbal. Jsou dny, během kterých by měly být zakopány pomyslné válečné sekery,“ konstatuje.

Exekuce? Děsivý počet. A ještě hroznější zpráva o zbytku EU. Profesor Smrčka o tom, jak si žijí Češi po „sametu“
Foto: SPOZ
Popisek: Luboš Smrčka

Co pro vás znamená listopad 1989?

Zásadní změnu politických poměrů a ekonomickou transformaci. Z toho pramenící tržní hospodářství, které, jak se ukázalo, je velmi dobrým sluhou, ale špatným pánem.

Jak se máme třicet let od listopadu?

Nemohu hovořit za všechny. Já osobně si nemám na co stěžovat. Na mé spokojenosti má ovšem největší zásluhu fungování rodiny. Z pozice ekonoma si netroufám odhadovat, jaký podíl má na rodinné pohodě změna poměrů.

Proč se zhroutil východní blok, jsou tyto důvody hlavně ekonomické?

Nepochybně. V roce 1989 přišel dnešní maďarský premiér a tehdejší vůdce studentské opozice Viktor Orbán s myšlenkou Panevropského pikniku, který se uskutečnil na maďarsko-rakouské hranici. V té době již na hranici nefungoval signální plot, protože maďarská vláda neměla peníze na jeho provoz. Když s tím přišel tehdejší premiér Miklós Németh za Michailem Gorbačovem, dostalo se mu odpovědi ve smyslu, že SSSR musí řešit důležitější věci, ať se s tím Maďaři nějak srovnají a v žádném případě se nebude opakovat rok 1956. Když pak vzali v průběhu akce nefunkční plot útokem občané z NDR, pohraničníci se jenom dívali. Tímto byla zbořena první část Berlínské zdi.

Jak hodně jsme se přiblížili Západu? Proč jsou tak velké rozdíly v platech mezi Českem a Německem, ale i Rakouskem?

Český HDP překonal Španělsko, takže méně movité části Západu jsme se nejen přiblížili, ale dokonce ji předstihli. Srovnání s Německem není vzhledem k důležitosti a troufám si říci, strategickému vlivu našich sousedů zcela namístě, navíc jsme do značné míry závislí na jeho ekonomice. A Rakousko dělá to, co umí, a dělá to dobře, což by ostatně mělo být i naším cílem. Zároveň bychom se měli při srovnání s nejvyspělejšími zeměmi starého kontinentu podívat na spotřební koš. V tomto ohledu si možná vedeme lépe, než by se mohlo na první pohled zdát.

Jak hodnotit ekonomickou transformaci, která je mnohdy terčem kritiky?

Patřím ke generaci, které musela absolvovat základní vojenskou službu. Nebyl jsem nijak zvlášť dobrý voják, nicméně s informacemi, které mám dnes na základě studia historické literatury, bych dokázal z pozice vrchního velitele vyhrát asi všechny bitvy. Ať by se jednalo o Waterloo, bitvu na Sommě, Stalingrad. A Operace Overlord by byla pro spojenecká vojska procházkou růžovým sadem. Stejně tak je tomu s dnešním hodnocením ekonomické transformace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …