Exministr Tlustý totálně pohřbil Babišovy plány. A prozradil, co můžeme čekat

25.03.2014 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý významný politik ODS a exministr financí Vlastimil Tlustý nesouhlasí s vicepremiérem Andrejem Babišem, že čím větší bude dohled nad podniky a občany a čím víc budou trestáni, tím lépe se budeme mít. „Myslím, že na prvním místě musí být pozitivní motivace. U nás to probíhá jednostranně, rozvíjejí se jen nástroje dohledu, represe, postihu, a to k úspěchu nepovede,“ prohlásil Vlastimil Tlustý.

Exministr Tlustý totálně pohřbil Babišovy plány. A prozradil, co můžeme čekat
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý

Ministr financí se rozhodl sáhnout na zisky největší státem ovládané firmy. Chce, aby ČEZ celý svůj zisk rozpustil do dividend, aby stát získal asi 25 miliard korun. To znamená, že by společnosti nezůstaly žádné prostředky na investice jako v minulosti, kdy si na tyto účely ponechávala čtyřicet padesát procent.

Všimněte si, jak od 150 miliard korun, které Andrej Babiš sliboval najít, mají jeho kroky jiný řád. Jednotlivé úspory jsou většinou v řádu jednotek miliard. To znamená, že proti odhodlání najít 150 miliard teď vidíme kroky, které se vyznačují jednotlivými miliardami. Myslím, že tím ministr financí sám dokazuje, že původní odhad byl nereálný. To je přesně v souladu s tím, co jsem předpokládal, že úspornými opatřeními se dá najít v celkové sumě patnáct, možná i dvacet miliard korun, ale určitě ne sto padesát. Rezervy typu převedení veškerého výnosu ČEZu do státního rozpočtu ukazují, že vlastně žádná systémová opatření v tuto chvíli nepřicházejí v úvahu, protože jsou náročná a mají dlouhou zaváděcí dobu. Je to stejné, jako když máte problémy v milionech a prohledáváte kapsy ve skříni, jestli nezbyla v obleku nějaká padesátikoruna z poslední zábavy. Já nevylučuji, že ještě přijdou nějaká systémová opatření, ale vzhledem k tomu, že mají nějakou reakční dobu, měla by přicházet teď, aby se ještě v období této vlády stačila projevit.

Co to může znamenat pro ČEZ?

Vzhledem k tomu, že si ze svého pozorování myslím, že ČEZ je na tom podobně jako státní rozpočet - má velmi vysoké dluhy a vysoké splátky úroků, které jsou k tomu vázány, tak jsou tyto kroky v podstatě něco jako přiškrcení ČEZu.

Myslíte proto, že hodně a nepříliš úspěšně investoval na východě Evropy, v Rumunsku a Bulharsku?

Kdyby investoval, on hodně prodělal, protože - jak se ukazuje - všechny jeho východoevropské investice se vyvíjejí velmi nešťastně.

To je také argument ministra Babiše, proč chce celý výnos ČEZu rozdat akcionářům. Prohlásil, že společnost vždy argumentovala tím, že zbytek zisku potřebuje na investice, ale on prý nevidí, že by ty investice v minulých letech nějak výrazně zvyšovaly hodnotu ČEZu a že by se firmě její investiční politika vyplácela.

Pozor, to je jen půlka argumentace. Druhá je, že ty ztráty znamenají, že jejich akvizice na sebe nevydělávají a oni budou muset úvěry, které si na to vzali, splácet z výnosů ČEZu. Očekávám, že v blízkém budoucnu se toho z ČEZu moc převádět nedá, protože má obrovské závazky plynoucí právě z úvěrů na pořízení neproduktivních východoevropských investic. Je to prostě jen krátkodobé, Babiš může nalézt dneska nebo možná ještě za půl roku v ČEZu nějaké volné peníze, ale velmi záhy se ukáže, že tam nejen žádné nejsou, ale že jich je tam hodně potřeba na tyto splátky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…