Expert na EU: Brusel to udělal záměrně! Chce dotlačit Londýn k brexitu bez dohody, nebo způsobit politický chaos v Británii

05.02.2019 20:55 | Zprávy

ROZHOVOR Expert na Evropskou unii Jiří Malý vidí situaci kolem brexitu jasně. Kdyby Evropská unie povolila Velké Británii, co žádá, další by následovali. Podstatou je totiž skutečnost, že Brusel odmítá návrat do dob, kdy evropské spojenectví států fungovalo pouze na principu obchodu a například lidé se volně pohybovat nemohli. Podle odborníka jde však pouze o ideologii, která není „slovem Božím“. V rozhovoru zároveň vysvětlil, proč britská vláda musela navrhovanou dohodu odmítnout.

Expert na EU: Brusel to udělal záměrně! Chce dotlačit Londýn k brexitu bez dohody, nebo způsobit politický chaos v Británii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Jak hodnotíte současný stav vyjednávání o brexitu mezi Velkou Británií a Evropskou unií?

Evropská unie záměrně vnutila Velké Británii, která bohužel nebyla úplně jednotná a dobře připravená na vyjednávání, text dohody, který umožňuje udržet minimálně jednu část Spojeného království – to znamená Severní Irsko – natrvalo ve vnitřním trhu Evropské unie. A v důsledku by to umožnilo také vznik trvalé celní hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království. Ona smlouva v podstatě významně narušuje suverenitu Británie a každý britský parlament musí takovou smlouvu samozřejmě shodit ze stolu.

Je velmi zajímavé, že britská vláda odmítala zveřejnit kompletní právní analýzu této smlouvy už v prosinci. Nakonec britský parlament poprvé v historii schválil usnesení, že britská vláda pohrdá parlamentem, a vláda musela plnou verzi právní analýzy zveřejnit. V právní analýze se ukázalo, že existuje riziko, že mezi Velkou Británií a Severním Irskem vznikne uvnitř Spojeného království celní hranice, která podle současného znění brexitové smlouvy může být trvalá, což je prostě nepřijatelné pro britské politiky a britský parlament.

Podle mne to Evropská unie udělala záměrně. Chce Británii dotlačit k brexitu bez dohody, anebo způsobit politický chaos v Británii. Hodí se to představitelům Evropské unie, aby ukázali strašné následky, kdyby jiný stát chtěl také vystoupit z Evropské unie.

Často slýchám, že Britové nevědí, co chtějí. Co říci na tento argument?

Vědí, co chtějí, akorát Evropská unie jim to nechce schválit. Není přece nic špatného na tom chtít volný obchod, ale zároveň chtít omezit například migraci. Evropská unie z ideologických důvodů říká, že existují čtyři propojené svobody – svoboda pohybu zboží, služeb, kapitálu a osob – a podle jejího názoru jsou nedělitelné. Ale to není žádné slovo Boží, to jsou pravidla Evropské unie. V historii mnohdy existoval volný obchod se zbožím, ale neexistoval volný pohyb osob. Takže to, co chtějí Britové, je zcela legitimní. To, že jim to nechce Evropská unie dát, je věc jiná. Kdyby to Britům poskytli, určitě by se našlo mnoho dalších členských států, které by chtěly podobně upravit své vztahy – tedy vrátit se k dávnému modelu evropské integrace.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Proč jste na navýšení rodičovského příspěvku netlačila víc dřív?

Myslím, když jste byli ve vládě? Myslíte, že teď něco zmůžete? A můžete aspoň říci, když už nejste ve vládě, proč a kdo byl proti navýšení rodičovské pro všechny a ve větší míře, která by zohledňovala inflaci a růst cen?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…