Zaregistroval jsem váš názor, že by Česká republika měla vystoupit z organizace UNESCO, pokud se jejím arabským členům podaří prosadit návrh, aby se Zeď nářků, nejposvátnější místo judaismu, stala součástí muslimských svatyň na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Podle vás je to pro Česko tak zásadní záležitost?
Občas se píše, že evropská civilizace vyrostla ze tří kořenů – judaismu, helénské kultury a křesťanství. Stále častěji však současné dění v Evropě vnucuje otázku, zda to ještě platí. Zda náhodou není Evropa tak hodnotově vyprázdněná, že nemá sílu trvat na vlastní identitě; snad že už si vlastní identitu ani neuvědomuje, a proto snadno podléhá jakémukoli tlaku směřujícímu k rozmělnění. V tomto smyslu vnímám už léta dění v Izraeli jako lakmusový papír budoucnosti Evropy. Dokud si Izraelský národ podrží svou pevnost, bude existovat měřítko národní identity a soudržnosti.
Návrh šesti arabských zemí v UNESCO – jménem Arabů, žijících v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu – není novinkou. Vznikl ovšem velmi pozdě, na počátku dvacátého století, a nemá žádnou oporu v historických pramenech, kupříkladu Encyklopedii Islámu. Stojí jistě za zmínku, že s identickým požadavkem vůči Západní zdi přišel v období britské správy jeruzalémský muftí Amín al-Husajní (shodou náhod velký obdivovatel Adolfa Hitlera), který organizoval kupříkladu vznik divize SS, tedy Waffen-Gebirgs Division der SS sestavené z bosenských muslimů.
V historiografii z konce 12. století píše Benjamin z Tudely: „… západní zeď, jediná ze zdí, která byla v Chrámu ve Velesvatyni, je nazývaná Brána milosrdenství a přicházejí k ní Židé, aby se u ní modlili o pomoc.“
Návrh šesti arabských zemí zjevně usiluje o přepisování historie. Pokud bychom u prosazování islámského a jindy možná jiného revizionismu trpně sekundovali, mohli bychom se jednoho dne dočkat návrhu, aby UNESCO prohlásilo za „svaté místo islámu“ Al-Andalus, arabský název pro region ovládaný muslimy ve Španělsku v 8. století, popřípadě ad absurdum aby byl za takové místo prohlášen kopec, na kterém stojí dnes chrám svatého Víta.
Je pro nás UNESCO tak přínosnou organizací, že bychom měli mlčky přihlížet procesům, kdy by tato organizace participovala na islámské revizi historie?
Jen pro doplnění: v roce 2011 ohodnotila britská vládní organizace UNESCO jako finančně rozmařilou a její činnost jako neuspokojivou. V témže roce pak v arabském časopisu pro mládež, který byl tehdy částečně podporován ze zdrojů UNESCO, popsala mladá dívka Hitlera jako jeden ze svých životních vzorů…
Vy jste na svém blogu na Aktuálně.cz zmínil, že přijetí Arabů, žijících na území západního břehu Jordánu a v pásmu Gazy, za členy UNESCO je příznačným znamením schizofrenie současné evropské civilizace, která se podobnými akty vzdaluje vlastním kořenům a hodnotám. Copak jejich samotné členství může evropskou civilizaci poškozovat?
Jaký je kulturní, vzdělávací a vědecký přínos Arabů, žijících v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu od procesu jejich přijetí do UNESCO v roce 2011 pro světovou vědu, kulturu a vzdělání? Pokud za vzdělávání nepovažujeme výchovu třináctiletých dětí k vražedným útokům na židovské vrstevníky jako nedávno 12. října, případně za vědecký přínos kreativní tvorbu raket Kasám, jimiž je z území arabské samosprávy ostřelován stát, který je řádným členem OSN.
Organizace Hamás, která se stala v pásmu Gazy všelidovými volbami vládnoucí stranou a posléze byla i koaličním partnerem Fatáhu na západním břehu Jordánu, je vedena na seznamu teroristických organizací mnoha zemí. Není přijetí členství území, kde vládne teroristická organizace, do agentury OSN pro vzdělání, vědu a kulturu obrazem schizofrenie současné západní civilizace?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník