Fake news Karla Schwarzenberga. Ani jeden z Klausů nechce přejmenovat Havlovo letiště. Promlouvá muž, kvůli kterému to vzniklo

08.10.2019 17:51 | Zprávy

ROZHOVOR Nenávist Václava Klause? Snaha pomstít se Havlovi přejmenováním letiště po Gottovi? Vůbec ne. Klausové o nápadu podle právníka Tomáše Grygara (Trikolóra) vůbec nevěděli. A dobře si prý toho byl vědom i Karel Schwarzenberg, který v souvislosti s peticí psal o zneužití smrti a trapné mstě ze strany Klausů. „Byla to jen záminka, jak zaútočit na Václava Klause a produkovat další nenávist,“ říká Grygar, podle kterého bylo cílem petice spíše vzbudit diskusi. To se sice povedlo, většina politiků ovšem diskutuje o tom, jak je tento krok od Klausů nehezký. A právník Grygar pro ně má vzkaz.

Fake news Karla Schwarzenberga. Ani jeden z Klausů nechce přejmenovat Havlovo letiště. Promlouvá muž, kvůli kterému to vzniklo
Foto: Archiv Tomáše Grygara
Popisek: Tomáš Grygar (Trikolóra)

Minulý týden zemřel zpěvák Karel Gott. Po vlně kondolencí se objevil i nápad na přejmenování Letiště Václava Havla na Letiště Karla Gotta. K autorství nápadu jste se přihlásil vy. Jde o recesi, nebo vážně míněný krok? Co vás k němu vede?

Nepovažuji se osobně za autora tohoto nápadu. Snahu o přejmenování letiště jsem zaznamenal už v souvislosti s 80. narozeninami Karla Gotta. Dal jsem si tu práci a dohledal jsem, že jsem o tom psal krátký příspěvek již 16. července. Tolik tedy k argumentu některých, že petenti údajně politicky zneužili smrt Karla Gotta.

Myslím, že nemalou část z nich nějaké politické hádky vůbec nezajímají. Po smrti Mistra však tato myšlenka začala rezonovat médii, a máte pravdu, že z velké části asi i kvůli tomu, že někdo z Trikolóry si vůbec dovolil nad něčím takovým uvažovat. Nemám potřebu se něčím takovým zviditelňovat – jsem v současné době řadový člen hnutí, bez jakékoliv výkonné funkce. Minulý měsíc měla Trikolóra ustavující sněm, kde si zvolila řádné vedení, do něhož jsem ani nekandidoval. Tím skončila úloha přípravného výboru, jehož jsem byl členem. A pozici krajského koordinátora jsem z důvodu své momentálně velké časové zaneprázdněnosti přenechal svému kolegovi Aleši Hrubému, kterého znám již mnoho let a který za pár týdnů udělal obrovský kus práce.

Na rozdíl od některých recesisticky míněných záměrů toto byl vážně míněný krok k uctění památky našeho národního umělce prvotřídních kvalit.   

Existuje již petice? Mohou ji lidé podepsat?

Jak mě řada lidí informovala, tak v ten moment existovaly již nejméně dvě elektronické petice, z toho jedna měla již přes 1 000 podpisů. Já i spousta dalších podporovatelů jsme se tedy připojili k ní. Přijde mi zbytečné podporu stejné věci tříštit do desítek různých petic s prakticky stejným obsahem. V současné době těch spontánně vzniklých petic je už několik s tisícovkami podpisů za pár hodin.

Není poněkud zbytečné přejmenovávat letiště, které svůj současný název nese krátce, teprve od rozhodnutí vlády v březnu 2012 na základě lidové petice režiséra Fera Feniče?

Vnímám to v prvé řadě jako symbolické gesto. Podpora této myšlenky byla spontánní reakcí na smrt Karla Gotta. Diskuse se může vést o čemkoliv. I o přejmenování letiště. Pobouření tzv. pražské kavárny to vyvolalo kvůli tomu, že současný název letiště nese jméno jejich oblíbence Václava Havla. Ten byl bezpochyby velmi významným prezidentem naší země, ani on však není nedotknutelnou osobností, o které můžeme mluvit jen v superlativech. Zajímavé je, že proti přejmenování jsou z principu i lidé, kteří jinak přejmenovávají náměstí a stěhují sochy velmi rádi. Například politici TOP 09, kteří si z odstranění sochy osvoboditele maršála Koněva udělali politickou kampaň.

Jak jste tehdejší Feničovu akci vnímal? Václav Havel létání údajně nesnášel, navíc průzkumy veřejného mínění ukazovaly, že většina lidí je proti přejmenování.

Nepodporoval jsem tuto myšlenku. Václava Havla považuji spolu s Václavem Klausem a Milošem Zemanem za jednoho ze tří nejvýznamnějších a nejvýraznějších porevolučních politiků a jsem rád, že jsme za prezidenty měli výrazné osobnosti s vyhraněným názorem.

To ale současně neznamená, že bych s politickými názory či všemi porevolučními kroky prezidenta Havla souhlasil. S Václavem Havlem se zásadně rozcházím např. v jeho pohledu na zahraniční politiku i systém politických stran. Nesouhlasím s vládou tzv. elit namísto parlamentní demokracie založené na fungování standardních politických stran ani s tím, že vše ze západu je automaticky vždy dobré a vše z východu automaticky špatné. Už vůbec nesouhlasím s tzv. humanitárním bombardováním Jugoslávie nebo se zničením našeho zbrojního průmyslu a přenecháním trhů údajně mírumilovným Němcům. Proto jsem pojmenování letiště po prezidentu Havlovi nepodporoval. Myslím, že by letiště měno nést jméno někoho, kdo (dokonce tolik let po své smrti) nerozděluje tolik společnost. A nehodnotím, jestli rozdělování společnosti je automaticky špatně. Je to zkrátka vlastnost výrazných politických osobností a nelze jim to mít za zlé.

Chápu, že pro řadu lidí to je a bude zkrátka letiště Ruzyně – bez ohledu na to, zda ponese jméno Václava Havla či Karla Gotta.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zvýšit opět daně, aby bylo na zbraně? Konečná k tomu, co se plánuje

4:40 Zvýšit opět daně, aby bylo na zbraně? Konečná k tomu, co se plánuje

„V této zemi musejí rozhodnutí opět vycházet z vůle občanů. Nikoli z vůle štábu NATO, z nápadů Ursul…