Farmaceutům dnes hodně narostl hřebínek... Poslanec a lékař Zlínský také o vyhrožování opozici od Válka

13.05.2023 23:59 | Rozhovor

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Vždy se jim to podaří nějak ‚zbastlit‘, aby pacient dostal patřičné antibiotikum a byl dostatečně zaléčen,“ vylíčil boj zdravotníků s nedostatkem léků poslanec Vladimír Zlínský (SPD). „Je třeba z mého pohledu provést deglobalizaci výroby léků,“ říká. A jestli nás čeká kritický podzim? „Tak toto asi neví ani ta vševědoucí umělá inteligence, která plánuje množství jednotlivých léků, jež se mají vyrobit.“ Přidal i poznámku ke zbrusu novému ozdravnému balíčku vládní koalice „Česko ve formě“: „Lakujeme narůžovo, až nám od rukou stříká barva.“

Farmaceutům dnes hodně narostl hřebínek... Poslanec a lékař Zlínský také o vyhrožování opozici od Válka
Foto: Daniela Černá
Popisek: Vladimír Zlínský

V lékárnách prý stále chybějí stovky léků. Ministr Vlastimil Válek v současné době ujistil, že v Česku existuje ke všem druhům antibiotik alespoň nějaká varianta. Problém má být stále s léky na epilepsii. Prosím, jaké máte vy informace?

Podle informací od mých kolegů z ORL ambulancí jsou největší obtíže se sirupovými a suspenzními formami antibiotik pro dětské pacienty. Musejí obvolávat různé lékárny ve svém okolí a ptát se, jestli mohou dané antibiotikum předepsat, anebo raději počítat s variantou léku, která je v lékárně na skladě. Což je v každém případě zdržuje při práci a je dosti obtěžující. Jinak vždy se jim to podaří nějak „zbastlit“, aby pacient dostal patřičné antibiotikum a byl dostatečně zaléčen.
 
Myslíte si, že otázka moderátora ČT Václava Moravce, zda by neměl ministr Vlastimil Válek rezignovat, byla případná?

Pozice ministra zdravotnictví je jednou z nejrizikovějších, jak ukázalo minulé volební období, kdy se v době pandemie covidu-19 střídali ministři zdravotnictví jako figurky na orloji. S největší pravděpodobností si toho byl současný pan ministr Válek vědom, pokud do toho šel, a musel počítat s tím, že velmi problematické časy čekají i jeho. Výzvy k jeho odstoupení od opozice a případně sdělovacích prostředků, pokud se nenaplňují jím dané sliby a ujištění, potom považuji za přiměřené. Považuji to i za jakýsi tlak na pana ministra a jeho ministerstvo, aby zintenzivnili svoje snahy, jak situaci efektivně řešit, než se na podzim ještě více vyhrotí. Hlavní hrozbou potom je, že nebudou k dostání v lékárnách a nemocnicích život zachraňující léky, za které není náhrada.

Pokud by chyběly léky tak, jak se to děje nyní v České republice, jaké kroky byste doporučil vy?

Na složitý problém neexistuje žádné jednoduché a zázračné řešení. V každém případě současná situace nedostatku léků povede k jejich zdražování, a to podle nemilosrdného zákona nabídky a poptávky, a pokud máme regulované ceny léků na nízké úrovni oproti jiným okolním zemím, dochází k tomu, že se tok nedostatkového zboží přesune tam, kde více platí. To vede k myšlence, jestli by nebylo nasnadě zvýšit horní limity úhrady nedostatkových léků na nezbytně nutnou dobu, pokud bude trvat jejich nedostatek.

Z dlouhodobějšího hlediska je výroba základních a život zachraňujících léků v České republice nebo v našem blízkém a spřáteleném okolí základním strategickým předpokladem fungování a dovolím si říci i přežití naší společnosti v blízké budoucnosti. Tedy je třeba z mého pohledu provést deglobalizaci výroby léků (a nejen této komodity) a zajistit co nejvíce soběstačnosti ČR v této strategické položce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Daniela Černá

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ano, základním problémem, který nás teď dostihl,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseročníkjenapadesít , 14.05.2023 9:20:07
je ta adorace globálního trhu. Začalo to hned po 89. když nás ujišťovali, že zde nemusíme nic pěstovat, téměř nic vyrábět, vše co budeme potřebovat, to si dovezeme. Výsledek se dostavil - dovážíme téměř vše, i to, co jsme v předchozím režimu bez problémů dokázali vypěstovat (např. brambory, vepřové i hovězí) i vyrobit, byli jsme, jak se říká, schopni vyrábět vše - od špendlíku po lokomotivu.. Tím jsme se stali zcela závislými! Nynější vláda chce ještě omezit dotace i těm zemědělcům, kteří to dosud nevzdali a snaží se ještě nějaký dobytek chovat a nějaké plodiny vypěstovat. Že je to hlavně akce antibabiš z toho jejich balíčku čouhá jako sláma z bot.

|  10 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…