Fischerová mluví o nemravnosti a připomíná církvím, proti čemu v minulosti byly

26.01.2014 13:22 | Zprávy

ROZHOVOR Ekonomika, politika a duchovně–kulturní život musí být oddělené, jinak to povede ke špatným koncům. Bez alternativních ekonomických vizí a jejich realizace společnost nepřežije. Církve by se měly vzdát úroků, tedy inflační doložky, při restitucích. Takhle vidí situaci předsedkyně Klíčového hnutí a občanská aktivistka Táňa Fischerová. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nabízí ještě mnoho dalších možností řešení krize ve společnosti.

Fischerová mluví o nemravnosti a připomíná církvím, proti čemu v minulosti byly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Táňa Fischerová

V současnosti se stále volá po nových vizích. Nemyslíte si ale, že touha po neustálých vizích, tedy změnách, vede naopak k neustálé destrukci stávajícího nedokonalého politického systému v Česku, jehož ozdravení by naopak prospěl několikaletý klid?

Ne, klid opravdu nepomůže. Celý systém je špatný. To už vidí téměř každý. Společnost jde ke dnu, nefunguje. Bez alternativních vizí a jejich realizace nepřežijeme. Musíme přemýšlet nad tím, proč systém generuje korupci a bezmoc. Korupce je zabudována v systému. Pokud se nezapojíte, nedostanete zakázku. Malé ryby jsou většinou pochytány, velké uplavou. Dodnes nepochopím, jak mohl Radovan Krejčíř utéci z vily plné policajtů. To se může stát jen v Kocourkově. Pořád si myslím, že to nebyla náhoda, ale jeden z příkladů nefungování systému. Proto se je třeba podívat, co a proč způsobuje tento marasmus, a navrhnout řešení. Naše Klíčové hnutí návrhy, jak by to mohlo fungovat, přineslo. Můj vstup do politiky je spojen právě s vizionářstvím. Předložili jsme spoustu jiných možností, jimiž se nikdo nezabýval. V prezidentské kampani mnozí říkali, že jsem taková dobrá víla, ale do politiky nepatřím. Snažím se být slušná, nic jsem neukradla, ale jako politička jsem se snažila přinášet úplně nové pohledy na řešení současné krize. Existují alternativní ekonomické teorie, již v praxi úspěšné, jako třeba místní měny nebo etické banky. To u nás nikoho z vlivných ekonomů nezajímá. Jsme zavřeni v kleci.

Myslíte si, že mají tyto vize v Česku budoucnost?

Už v současnosti se jimi někteří lidé z nevládních organizací seriózně zabývají. Václav Klaus kdysi veškeré alternativní pohledy potlačil. Třeba Ota Šik nebo Milan Zelený přivezli ze zahraničí zajímavé koncepty. Klaus ale nebyl ochoten slyšet jiný názor než svůj, tedy neoliberální přístup, čímž nás přiblížil tomu nejhoršímu na Západě. To nás dnes ničí. Miloš Zeman je sice navenek levicový, ale mnoho z těch neoliberálních konceptů zastává. Ani on nezná alternativy. Na jedné diskusi před volbou prezidenta jsem řekla, že bych podnikatele nikdy do letadla nevzala. To ho velmi zarazilo. Odpověděl, že podnikatele brát na zahraniční cesty bude, ale jen ty dobré. Nicméně se k tomu v jiné diskusi ještě vrátil s otázkou, jak jsem to myslela. Řekla jsem, že ekonomika, politika a duchovně–kulturní oblast se nesmí míchat dohromady, protože války vznikají právě kvůli tomu, že se politika proplétá s ekonomikou a udusí duchovně–kulturní život. Abych nedělala chytrou, koncept sociální trojčlennosti vymyslel rakouský filosof Rudolf Steiner. A je to hluboká pravda. Tyto tři oblasti musí být samostatné. Ať si podnikatelé vše vyjednají podle svého, nikdo jim do toho nebude mluvit, ale nesmí to jít ruku v ruce s politikou. Naše koncepce jsou tedy zcela opačné.

Ostatně Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury také prosazuje obrovské změny systému. Co vy na ně?

Populismus zavrhuji. Nabízí jednoduchá řešení a silnou ruku. Některé Okamurovy rasistické výroky jsou pro mě naprosto šílené a nepřijatelné. Klasický scénář, lidem se předhodí nepřítel. Dříve to byli Židé, dnes jsou to Romové. Nelze však jednat podle principu kolektivní viny. Jsou mezi nimi intelektuálové, lidé těžce pracující, lidé, co práci sehnat nemohou, a pak lidé, co už si za léta bez práce odvykli pracovat. Nejsou jednolitou masou. Tvrdit, že zneužívají sociální dávky, je vžitá polopravda. Samo Ministerstvo práce a sociálních věcí řeklo, že se to týká jen malého procenta. Na druhou stranu jsem pro referendum, i když to není samospasitelný recept. Když se ale nezmění ekonomický a finanční systém, stejně to nikam nepovede. Nemůžeme vysvětlovat složité věci jednoduchými hesly. Mám lidi ráda natolik, že jim nebudu nabízet jednoduchá populistická řešení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vyoral k Fialově projevu: Projevuje se to. Už ho to lhaní dohání

19:26 Vyoral k Fialově projevu: Projevuje se to. Už ho to lhaní dohání

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Někteří jsou schopni po orwellovsku nejen lhát, ale principem do…