Pravidelné zamyšlení nad přešlapy především mainstreamových médií začíná místopředseda Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek tím, co musí být pro žurnalistickou obec už doslova noční můrou. „Poslední léta mám pocit, že se novináři musejí výsledků voleb přímo bát. Jednak nekorespondují s jejich snahou, tužbami a politickými preferencemi, jednak také často dokumentují jejich hříchy a fauly. Lidská paměť není dokonalá, tak bych chtěl připomenout jeden krásný příklad z nedávné minulosti. Souvisí s ruskými prezidentskými volbami,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Tomáš Kňourek.
Tím názorným příkladem je článek z minulého roku s titulkem „Z Krymu je černá díra na peníze, Moskva do něj napumpovala stamiliardy“, jehož autorem byl Luboš Palata z MF Dnes. Nejvýživnější pasáž textu vypadala takto: „Spousta nesplněných slibů, represe, diktátorské způsoby vlády, vysoké ceny a málo turistů, kteří nádherný ukrajinský poloostrov kdysi živili. Krym po třech letech zjišťuje, že z představ, co přinese připojení k Rusku, se splnilo jen málo.“
Lidé na Krymu jsou magoři, nebo novinář Palata napsal blábol
No a teď si tato slova dejte dohromady s výsledky nedávných prezidentských voleb v Ruské federaci. „Mám docela obavy o duševní zdraví obyvatel černomořského poloostrova. Dát ve volbách přes 92 procent hlasů Vladimiru Putinovi, arciďáblovi, který nese za výše zmíněné potíže jednoznačnou odpovědnost, může jen podivín. A to další čtyři procenta hlasů dohromady dostali komunista Pavel Grudinin a nacionalista Vladimir Žirinovskij. Buď je článek naprostý blábol, nebo jsou lidé z Krymu magoři. Výběr nechám na vás, já mám vcelku jasno,“ říká Tomáš Kňourek.
Ani další jeho zmínka na adresu médií nebude zrovna moc pochvalná. „Zahlédl jsem úterní vydání pořadu Interview ČT24, kde Světlana Witowská zpovídala Petra Fialu především na téma Skripal a vyhošťování diplomatů. Hodnotit výkon předsedy ODS nebudu, od toho Newsroom naštěstí není. Moderátorce, která zaujala korektním vedením předvolební debaty Miloše Zemana a Jiřího Drahoše, musím přiznat, že se ze začátku snažila být oponentem, jak jí to ukládá i Kodex České televize,“ podotýká místopředseda Rady Českého rozhlasu.
Moderátorské selhání Witowské, Blaira Fialovi nepřipomněla
Ale postřehl, že se vše změnilo po její otázce, zda je odpověď evropských zemí adekvátní, když veřejnost nemá žádný jednoznačný důkaz o tom, že by za tím stálo Rusko. Šéf ODS reagoval: „Já jsem přesvědčen, že takový nějaký důkaz existuje, nebo existuje velmi silné podezření, které k takovému diplomatickému kroku opravňuje. Když se podíváme na to, jak vypadá britská zahraniční politika a diplomacie, Britové jsou poměrně zkušení a zdrženliví, a nevyvolávali by určitý typ mezinárodního konfliktu bez důkazů, to je těžko představitelné.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník