Generál Kostelka nemilosrdně: Členka Pussy Riot kritizuje české zařízení pro uprchlíky. Fascinující. Ta bude tvrdit cokoli, za co jí někdo zaplatí

06.11.2015 9:55 | Zprávy

ROZHOVOR Bomba v ruském letadle, které spadlo nad Sinají? Podle exministra obrany a velvyslance v České republice Miroslava Kostelky za touto nepodloženou teorií o příčině letecké katastrofy může být hra amerických a britských zpravodajských služeb. „Jak znám Rusy, pokud by bylo potvrzeno, že za tím stojí Islámský stát, budou naopak ještě víc podporovat vojenské akce v Sýrii,“ prohlásil generál Kostelka v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, že se Rusko nenechá zastrašit. Ten, kdo si myslí, že postaví ruskou veřejnost proti prezidentu Putinovi, může se podle něj hluboce mýlit.

Generál Kostelka nemilosrdně: Členka Pussy Riot kritizuje české zařízení pro uprchlíky. Fascinující. Ta bude tvrdit cokoli, za co jí někdo zaplatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata s Marijou Aljochinovou, členkou protestní skupiny Pussy Riot v Knihovně Václava Havla

V souvislosti s pádem ruského letadla nad Sinajským poloostrovem se objevují spekulace o možných příčinách havárie. Podle britských i amerických tajných služeb je nejpravděpodobnější variantou bomba umístěná na palubě letadla. Co si o tom myslíte?

Všechno je možné, ale podle mne to není pořád jasné, stále nemáme žádné oficiální vyjádření. Mám obavu, aby za tím nebyla také zpravodajská hra. Ale jestli si někdo myslí, že tím postaví ruskou veřejnosti proti Putinovi a vyvolá nějaké nepokoje a odpor proti akci, kterou dělají Rusové v Sýrii, tak jak Rusy znám, mohl by se hluboce mýlit. Ale může to být jen konspirativní teorie, ale tu já nerad rozvíjím.

Takže zprávy, které se objevují před oficiálním závěrem vyšetřování, mohou být podle vás jen propagandou ze strany západních zpravodajských služeb nebo Islámského státu? K zodpovědnosti za pád airbusu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Možné je všechno, ale mohou v tom být i různé zájmy. S tím ale operují Američané a zároveň Britové, tam je jasná spojitost mezi zpravodajskými službami. Je divné, že s tím nepřišly další zpravodajské služby, které podle mne součinnost s Američany a Brity mají.

Ale umístění nějakého výbušného zařízení by asi nebylo nemožné, mluví se o nedostatečných bezpečnostních opatřeních na egyptském letišti v Šarm aš -Šajchu. Některé země už reagovaly, Velká Británie a Irsko zrušily všechny lety nad Sinajským poloostrovem. Je to podle vás na místě?

Na zemi, kde došlo k havárii, situace není bezpečná, působí tam odnož Islámského státu nebo Al-Kaidy. I když prosakují informace, že bezpečnostní opatření na letišti v Šarm aš-Šajchu jsou také zanedbány, že jsou tam děravé ploty, nemyslím si, že by tam nebezpečí bylo tak akutní. Ale je věcí každého státu, jak řeší bezpečnost svých občanů, takže není možné proti tomu nic namítat.

Islámský stát podle leteckých odborníků zatím nemá tak sofistikované zbraně, aby ze země zničil dopravní letadlo ve výšce skoro deset kilometrů. Souhlasíte?

Určitě. To by musela být skutečně nálož umístěná v letadle. A pokud byla příčinou pádu nálož, myslím, že existují průkazné metody, jak detekovat zbytky rezidua výbušniny, takže by se to určitě potvrdilo.

Mohlo by tentokrát vyšetřování proběhnout rychleji než v případě nad Ukrajinou sestřeleného malajsijského letadla, kdy byla konečná zpráva nizozemských vyšetřovatelů hotova po více než roce od tragédie?

Určitě se teď sběr pozůstatků letadla provádí v daleko jednodušších podmínkách, i když jsou části airbusu rozptýleny na třiceti, čtyřiceti kilometrech čtverečních. Ale každopádně se provádí, je tam na to dostatek lidí, nehrozí tam žádný konflikt, a myslím, že egyptská strana tuto oblast docela poctivě hlídá, takže věřím tomu, že se najdou téměř všechny součásti letadla a že se dá příčina jeho pádu lépe identifikovat.

Dokonce na rozdíl od malajsijského letadla tady nebude svalovat vinu jeden na druhého, když se k tomu Islámský stát naopak hrdě hlásí.

Není důvod.

Říkal jste, že ten, kdo by chtěl vyvolat odpor Rusů proti Putinovi a proti zapojení Ruska do konfliktu v Sýrii, by se mohl hluboce mýlit. To znamená, že i kdyby se ukázalo, že skutečně šlo o bombu jako odvetu za akce Ruska proti Islámskému státu, Rusové by za svým prezidentem dál stáli?

Jak znám Rusy, pokud by bylo potvrzeno, že za tím stojí Islámský stát, budou naopak ještě víc podporovat vojenské akce v Sýrii.

Jaký by tedy mělo smysl, aby to americké a britské zpravodajské služby tvrdily, když by to na ruskou politiku stejně nemělo vliv?

Jde o to, jestli znají Rusy. Někdy se mi zdá, že se provádějí akce, které nejsou příliš domyšlené z hlediska ruské mentality. Nebo jsou ještě kontraproduktivní. Jestli bylo cílem zavedení protiruských sankcí a dalších opatření zvýšit popularitu Putina, pak ano, povedlo se.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Tajné služby u nás posilují. Mohou zrušit volby. Zelenskyj je zoufalý

4:44 Zeman: Tajné služby u nás posilují. Mohou zrušit volby. Zelenskyj je zoufalý

,,Znovu opakuji, že u nás tajná služba posiluje svoji moc, a to nejenom nad řadovými občany, ale i n…