O tom, proč se orgány činné v trestním řízení černou dírou na státní dotace, jakou je fotovoltaika, zabývají až na popud Energetického regulačního úřadu a prezidenta Miloše Zemana, a nikoli Bezpečnostní informační služby, která by měla chránit ekonomické zájmy státu, ParlamentníListy.cz hovořily s bývalým šéfem tajné služby, generálem Karlem Randákem. „BIS by měla být první, kdo na takovou věc přijde. A pak by měla automaticky dát zprávu premiérovi nebo vládě, a pokud shledá nějakou trestnou činnost, zprávu by měla předat policii nebo státnímu zastupitelství, aby orgány činné v trestním řízení, což BIS není, mohly konat,“ prohlásil Randák.
Podle médií spolupracuje Energetický regulační úřad v rámci koordinačního týmu Záření, jehož vznik inicioval prezident Miloš Zeman, s policií a státními zástupci na vyšetřování podezřelých obchodů v solární energetice. Myslíte si, že by v této věci mohli být úspěšnější než v kauze Nagyová, která, zdá se, půjde do ztracena?
Nesouhlasím s tím, že tahle kauza jde do ztracena. Přece to, že obvinění jsou z vazby venku, ještě neznamená, že případ jde do ztracena. Jen pominuly důvody k tomu, aby byli drženi ve vazbě. Státní zastupitelství pracuje dál, uvidíme v září, říjnu, co se bude dít. Pokud to skončí nějakým fiaskem, pak můžeme říci, že šlo o plácnutí do vody. Ale do té doby to říci nemůžeme.
Ale pokud jde o solární byznys, to je přece věc už léta obecně známá. To, že se premiér Mirek Topolánek angažuje v solárním byznysu prostřednictvím svého poradce Marka Dalíka, se vědělo. To je stejný případ jako s Janou Nagyovou. To, že si na Uřadu vlády dělá, co chce, všichni věděli, ale nikdo se to neodvážil říci nahlas. To, že Topolánek, lobbisti Roman Janoušek, Ivo Rittig a podobní dokázali zmanipulovat solární byznys, ví celá republika. Nemá smysl si tedy myslet, že to teď bude nějaká obrovská bomba ve smyslu toho, že by se objevilo něco, co nikdo neví. Bomba to může být, pokud policie má důkazy, kam přišly peníze, které z toho podnikatelé vytáhli a stále ještě vytahují, a jestli budou ti lidé potrestáni. Celá politická garnitura z doby Topolánkovy vlády se na tom byznysu přiživila. Myslím, že to je nepochybné. Jen na to získat důkazy.
Říkáte, že o tom všichni věděli, není tedy zvláštní, že se záležitostí ekonomického zájmu státu už dávno nezabývá Bezpečnostní a informační služba? Protože předpokládám, že kdyby se tím v minulosti zabývala, předala by podnět policii a už dávno by musely být nějaké výstupy z vyšetřování?
Mně se na to ne dobře odpovídá, protože zase budu osočen z toho, že nejsem objektivní, protože mám s BIS nevyřízené účty, což je pravda. BIS by měla být první, kdo na takovou věc přijde. Pak by měla automaticky dát zprávu premiérovi nebo vládě. A pokud shledá nějakou trestnou činnost, měla by zprávu předat policii nebo státnímu zastupitelství, ministru vnitra nebo spravedlnosti, to je jedno, prostě někomu, aby mohly orgány činné v trestním řízení, což BIS není, konat.
Existují jediná dvě možná vysvětlení. Podle jednoho to BIS věděla, a já předpokládám, že to věděla, když to věděli všichni, pracovala na tom a získala nějaké důkazy. Pokud má BIS takové informace, musí nechat vypracovat zprávu a předložit ji konečnému adresátovi - vládě, premiérovi. A pokud se to stalo, a já myslím, že se něco takového muselo stát, nějaká taková zpráva musela být předložena, můžeme spekulovat, jestli se dostala k vládě nebo jen k premiérovi. Otázka je, co se s tou zprávou stalo. Jestli premiér řekl: Já se podle toho zařídím a vy už se o to nezajímejte, a ředitel BIS skutečně poslechl a zjevně trestnou činnost nechal být a přestal se o ni zajímat, nebo někdo v BIS dává informace do trezoru a dál už s nimi nepracuje. Ale povinností ředitele BIS je, aby věděl, co se stane s jeho zprávami, jestli se podle nich vláda řídí nebo ne.
A co může dělat, když je přesvědčen, že dochází k něčemu nezákonnému, ale má pocit, že vláda s tím nic nedělá? Má povinnost, jako třeba Nejvyšší kontrolní úřad, když má podezření na trestnou činnost, podat trestní oznámení na policii?
Když je přesvědčen, že dochází k něčemu nezákonnému, má se obrátit na policii. Protože ředitel BIS má stejné povinnosti jako vy nebo já, pokud zjistí trestnou činnost, je povinen to oznámit policii, jinak se stává spolupachatelem. Nemůže se spokojit s tím, že premiér řekne, že si zprávu přečte a ať už se o to zpravodajci nestarají. To nemůže kontrarozvědka udělat. Někde se tam zjevně děje chyba. Otázka je, jestli je ta chyba úmyslná, nebo je to chyba jen z pitomosti. To se samozřejmě můžeme jen dohadovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová