Jak byste ohodnotil případ unesených Čechů a jejich výměnu za nevydání Libanonců Alí Fajáda a Chalída Marabího, kteří jsou obviněni z údajných kontaktů s teroristy, Američanům? Bylo to správné rozhodnutí, kdy prioritou byla ochrana českých občanů?
Asi ano. Účast pana Psíka v celé výpravě, kterého tam poslalo Vojenské zpravodajství, ještě více vládu České republiky zavazovalo k tomu, aby udělala maximum k vysvobození. Kdyby všichni jeli soukromě, byla by situace jiná. Tím nechci říci, že by se jim stát nesnažil pomoci. Naši občané by si ale měli uvědomit, že ne všechny případy skončí happy endem. Zatím se tak stalo, kromě uneseného Hrůzy.
Doufejme, že tomu tak bude i v jeho případě...
Samozřejmě, že bych mu to přál. Ale lidé by na to neměli spoléhat. Ne každý případ končí dobře. Měli by být opatrní. Je evidentní, že vláda vyjednává; byť ministr zahraničí popřel, že by vláda vyjednávala s teroristy – tak minimálně vyjednávala s únosci. Někdy není jednoduché dát rovnítko mezi únosce a teroristy. V situaci, kdy únosci – nejspíše libanonská tajná služba to zorganizovala, což je síla – by si lidé měli uvědomit, že ne vždy se vládě podaří lidem pomoci.
A ta cesta samotná té pětice Čechů do Libanonu, kde byli v létě uneseni, o nichž se hodně spekuluje, se vám jeví jak? Byl to vlastně únos?
Hodnotit to tady od stolu je jednoduché. Ale pokud mi někdo nabízí informace o uneseném Hrůzovi, a nabízí je v Praze, tak se ptám, proč kvůli tomu musí jet do údolí Bikáa. Proč mi ty informace neposkytne jinde? Byl bych asi více opatrný, když se rozhodnu, že tam pojedu. Dnes se ukazuje, že to byly asi podstrčené konstrukce. Měly za cíl vylákat někoho ze státního aparátu, který přijede do Libanonu a bude zbytkem skupiny unesen. Tím samozřejmě zvýší atraktivitu a cennost unesených a dá libanonské straně větší manévrovací prostor jak tlačit na vydání Fajáda. Mohu mít pochopení pro to, že vojenská zpravodajská služba dělá maximum pro záchranu svého člověka – který už v budoucnu nemůže být zpravodajský použit, neb je profláklý. Metodu, kterou zvolili, ale považuji za excesivní, za akt nepřátelství vůči České republice, ale je to tak. Jestli byli uneseni, nebo nebyli? To je podle mě snaha zahladit ostré hrany faktu, že ti lidé byli zadrženi. Když budeme říkat, že byli v nějaké vile, a ne ve stanech či chlívku, že dostávali pravidelně najíst, tak to nic nemění na faktu, že byli omezeni na svobodě.
Co říkáte na otevřené vyjádření ministra obrany Martina Stropnického v rozhovoru v Hospodářských novinách, kde vlastně výměnu přiznal? Konkrétně řekl: „Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané.“ Pár hodin poté se jeho slova naplnila. Netutlají se většinou podobné záležitosti alespoň oficiálně?
Vyjádření ministra jsem neviděl. Nevím, jestli nebylo vytrženo z kontextu. Žádný člověk není vždy stoprocentně připraven, takže se může stát, že se vyjádří neobratně. Nechtěl bych ho za to kritizovat. Chápu, že představitelé země musí něco říkat. Ale v případě té pětice mi to přijde trochu groteskní.
Média mají přesně příběh, jak se stal. Problém je ten, že jak se třeba odvolává ve svých článcích v MfD pan Hrubeš, tak to má evidentně z kruhů, které jsou velmi dobře informované. Myslím, že by stát měl řešit, jak je možné, že takhle informace utíkají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban