Jak vnímáte současnou energetickou krizi, která zasáhla Evropu a potažmo i další části světa? Jsou to všechny energie. Plyn, elektřina. Zdražilo uhlí, rychle jde nahoru ropa a s ní samozřejmě pohonné hmoty... kdo je na vině?
Na vině není nikdo jiný než trh. Ten určuje ceny, takže jakékoliv další úvahy jsou vcelku bezpředmětné.
Podle končící ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) selhal v situaci s předraženými energiemi stát, a to v čele s Ministerstvem obchodu a průmyslu. Odpovědnost podle ní nicméně nese celá vláda.
Ano, ministryně Maláčová se teď kaje. V dnešní době je velmi populární, zvláště mezi politiky, se kát.
Ale upřímně řečeno, tady je jedno, zda jde o vládu tuto či vlády předešlé, protože všechny postupovaly stejně neuváženým a nesmyslným způsobem. Ať už byla u moci ODS nebo ČSSD nebo díky opoziční smlouvě obě strany společně.
Víte, já jsem žil v době, kdy bylo oficiálně deklarováno, že v případě nouze je tu energie, jídlo a voda pro všechny na tři dny. A podívejte se, jak to vypadá dnes. Nikdo žádné zásoby nevytváří. Když by se něco stalo dnes večer, tak už druhý den nebudete mít čím svítit, topit, co jíst a co pít.
Rusko nedávno ústy prezidenta Putina avizovalo, že je připravené pomoci Evropě s řešením jeho energetické krize navýšením dodávek plynu. Z reálných kroků se ale nezdá, že by se něco takového skutečně chystalo. Rusko si v klíčové aukci pro rezervaci přepravní kapacity v rámci klíčových ropovodů přes Ukrajinu a Polsko rezervovalo pro listopad kapacitu cca 30 milionů kubických metrů zemního plynu z celkově 86,5 milionu možných. Rezervovaný objem je zhruba stejný jako pro září.
Činí tak Putin z důvodů politických?
Že si Rusko za svůj plyn může nyní účtovat mnohem více, to se jeví jako logický fakt, který nutně nemusí být spojován s politikou.
Ty ceny zkrátka stoupají a znovu je to otázka vývoje trhu.
Evropa je a dlouho bude nejdůležitějším ruským zákazníkem. Jakékoli spekulativní otřesy jsou možná z krátkodobého hlediska výhodné, ale z dlouhodobého hlediska mohou vést pouze k omezení role jak zemního plynu, tak i Ruska v energetickém mixu EU. A že to není v dlouhodobém ruském zájmu, je více než jasné. Nemáte přesto strach či obavy z té jednoznačné závislosti Česka na ropě a plynu z Ruska? Evropa je na ruské energii závislá celkem ze 43 procent…
Já mám strach z každé závislosti. Takže mám strach i z této, ale je opravdu úplně jedno, jestli k nám ten plyn putuje z Ruska nebo z Ameriky. To nehraje žádnou roli.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: .