Hamáčkův krizový štáb se může těšit. Dorazí Babiš. Bude kontrolovat. Víme víc. Pouze na PL

20.09.2020 5:00 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) vyslyšel volání většiny hejtmanů, opozice i hlasy z koaliční ČSSD a kývl na obnovení činnosti ústředního krizového štábu. Ten ovšem dosud nebyl oficiálně schválen. Naše redakce se proto premiéra v sobotu zeptala na klíčové body a očekávání, které jako předseda vlády vůči tomuto orgánu má.

Hamáčkův krizový štáb se může těšit. Dorazí Babiš. Bude kontrolovat. Víme víc. Pouze na PL
Foto: Repro Facebook Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)

Pane premiére, důležitým orgánem při řešení koronavirové krize je Rada vlády pro zdravotní rizika. Jaký je vlastně rozdíl mezi Radou a ústředním krizovým štábem z hlediska kompetencí?

Oba dva jsou poradním orgánem vlády. Jsou na úplně stejné úrovni, ale nebudou se překrývat. Stěžejní je Rada vlády pro zdravotní rizika, pod niž spadá Integrovaný centrální řídící tým (ICŘT), který je výkonným orgánem v rámci boje proti covidu-19, má účelovou strukturu zaměřenou na analýzu rizik, plánování navrhovaných opatření, přímé řízení systému “chytré karantény“ a organizačních celků zapojených k řešení této zdravotní hrozby.

Například?

Například odběrová místa, laboratoře, zdravotnická zařízení. S panem Hamáčkem jsme se dohodli, že hlavním úkolem ústředního krizového štábu bude koordinace spolupráce ICŘT a ministerstva zdravotnictví s ostatními resorty a s orgány krajských samospráv. Shodli jsme se na tom, že náplň činnosti bude o logistice, o nákupech materiálu a o koordinaci mezi jednotlivými orgány státní správy a orgány krajských samospráv.

Pokud můžeme zůstat u krizového štábu, zajímal by mě váš názor na politické nominace. V březnu dostala opozice čtyři místa, přičemž nominant ODS Martin Červíček neřekl do médií vlastně jediné slovo na dané téma. K čemu tam z praktického hlediska tito lidé byli? Jaké výstupy jste od nich jako premiér obdržel?

Nechci a nebudu nikoho kritizovat. Teď na to vážně není čas. Byl jsem to já, kdo požádal opozici o zástupce, odborníky, které zapojíme do řešení zdravotnické krize. To, že TOP 09 do rady nominovala člověka, který byl zprvu proti rouškám a vládním opatřením, je jejich problém. Chtěl jsem, abychom se přestali jako politici hádat a přispěli k řešení krize společně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

9:45 „To už vymysleli obchodníci s vodou.“ Jak z vás markety vyrážejí peníze

VIDLÁKŮV TÝDEN „To nevymyslely markety, to vymysleli kdysi vodaři. Zdražili vodu, lidé s ní začali š…