Hejtman Bubeníček: Ministerstvo zdravotnictví zaspalo. Kraj se dostává do nejistoty

28.03.2017 15:09 | Zprávy

Více než dvě třetiny zastupitelů kraje jsou nováčci, řada z nich bez větších zkušeností z politiky. Jak se svěřil Oldřich Bubeníček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, za svou největší výzvu považuje udržení koalice, ale i snahu zapojit opozici. Jaký přínos shledává v těžbě lithiových rud v krušnohorské oblasti? A do jaké míry se v kraji podařilo vyřešit problém s autobusovými dopravci? Prozradil nám také, jak ve srovnání s Nečasovou vládou hodnotí současnou koalici, ale i to, zda se nepokusí kandidovat do sněmovny sám.

Hejtman Bubeníček: Ministerstvo zdravotnictví zaspalo. Kraj se dostává do nejistoty
Foto: Redakce
Popisek: hejtman Bubeníček (KSČM)

Co je pro vás ve vašem druhém funkčním období největší výzvou?

Abychom naplnili úkoly z koaličního programového prohlášení, bude třeba udržet koalici spolupracujících stran a hnutí v krajském zastupitelstvu stabilní. Výzvou pro mě je rovněž vtáhnout do rozhodování o prioritách a záměrech kraje i takzvanou opozici. Jsem přesvědčen, že pokud se v zastupitelstvu jedná o záležitostech, které mají kraj posunout vpřed, stírají se politicky zdánlivě protichůdné názory. Věřím, že strany a hnutí šly do voleb se záměrem pomoci zlepšit život v kraji a s přesvědčením, že politika je služba a práce pro lidi a umění rozumných kompromisů.

Proč jste upřednostnili koalici s ČSSD, SPO a SPD před spoluprací s hnutím ANO? Přece jen tak máte jen těsnou převahu jednoho hlasu. Není to velké riziko? Jak byste hodnotil první měsíce spolupráce?

Do pětapadesátičlenného zastupitelstva bylo zvoleno 41 nových zastupitelů. Řada z nich bez větších zkušeností z politiky, i když s odhodláním pomoci rozvíjet kraj a vše potřebné se naučit. Se spoluprací s kolegy z ČSSD mají zastupitelé z KSČM již zkušenosti, dřívější složení koalice se osvědčilo. KSČM, i když skončila v krajských volbách na druhém místě, měla kromě ODS nabídky ke spolupráci od všech subjektů, které se do zastupitelstva dostaly. Koalice KSČM, ČSSD a SPO-SPD podle mě funguje dobře a zodpovědně.

Oproti minulému volebnímu období došlo k navýšení počtu vašich náměstků ze dvou na pět. Proč? Co si od toho slibujete?

Počet náměstků je výrazem určité parity zastoupení v koaličním uskupení. Do kompetence náměstků patří klíčové oblasti krajské politiky. Z minulosti a z ostatních krajů je zkušenost, že prakticky všichni radní byli náměstky, nepovažuji proto vyšší počet náměstků za nelogický.

Nově zřízená je i funkce náměstka pro jednání s vládou. Tím se stal poslanec Jaroslav Foldyna. Přineslo její zřízení již nějaký pozitivní efekt? Zlepšila se komunikace mezi vládou a krajem?

Představitelé kraje často komunikují na úrovni vlády a ministerstev o různých oblastech. To, že je náměstek Jaroslav Foldyna rovněž poslancem, je zcela jistě výhoda, může se s vládními představiteli setkávat právě ze své poslanecké pozice. Tato výhoda se ukázala například při komunikaci o zvýšení platů řidičů autobusů na základě vládního nařízení.

Když jste u vlády, měl jste možnost jednat se zástupci současné, ale i Nečasovy vlády. V čem vidíte zásadní rozdíl, pokud vůbec existuje?

Rozdíl je to poměrně veliký. Ministři Nečasovy vlády s krajem spíše nekomunikovali. Naopak s většinou současných ministrů se vedení kraje setkává pravidelně a představitelé vlády se nám snaží pomáhat. Sobotkova vláda se kraji hodně věnuje, na krajském úřadu se uskutečnilo i výjezdní zasedání vlády. Oceňuji, že vznikl post vládního zmocněnce pro náš kraj a že vznikl dokument „Strategický rámec hospodářské restrukturalizace Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje“, který vláda schválila na začátku letošního roku.

Máte bohaté zkušenosti se spoluprací s ČSSD na krajské úrovni. Byl byste nakloněn takové koalici i ve vládě?

O tom, jaká bude ve skutečnosti koalice po podzimních volbách, rozhodnou voliči. Spolupráce KSČM a ČSSD na krajské úrovni fungovala v minulém volebním období v několika krajích. Ale já jsem pouze regionální politik, o postupu po volbách budou rozhodovat jiní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chcete posílat miliardy Ukrajině a být cílem Ruska? Návrh na referendum je tu

14:06 Chcete posílat miliardy Ukrajině a být cílem Ruska? Návrh na referendum je tu

„Mír a přijetí zákona o referendu. Ať rozhodnou občané, zda chtějí posílat miliardy Ukrajině, americ…