Hejtman Netolický: Sobotka je dobrý premiér, který vnáší do rozhodování exekutivy rozum

22.08.2016 7:53 | Zprávy

V exkluzivním rozhovoru, který poskytl Martin Netolický (ČSSD) pro ParlamentníListy.cz, se vyjádřil nejen k vnitrostranickým problémům. Prozradil nám, co pro něj bylo největším zklamáním. Představil své záměry, které by rád v kraji realizoval, ale i to, v jakých stranách vidí své potenciální spojence. Ohlédli jsme se také za uplynulými roky. Co se v kraji podařilo a co je naopak třeba dořešit? Vyjádřil se také k aktuálnímu prodloužení životnosti hnědouhelné elektrárny ve Chvaleticích. A nejen k tomu…

Hejtman Netolický: Sobotka je dobrý premiér, který vnáší do rozhodování exekutivy rozum
Foto: Pardubický kraj
Popisek: Krátké zamyšlení hejtmana Netolického.

Sociální demokracie v Pardubickém kraji se v minulém volebním období zmítala v množství vnitřních problémů. Jak byste situaci uvnitř strany hodnotil nyní? Narážím zejména na ztrátu vaší podpory u jednoho z nejdůležitějších okresů v kraji, v Pardubicích. Ačkoliv jste nakonec post lídra uhájil, nesvědčí to o tom, že vnitrostranická situace není úplně ideální?

Nemám pocit, že by v pardubické ČSSD bylo více problémů, nežli je tomu v jiných stranách. Naopak mám pocit, že oproti řadě dřívějších období jsme až na jednotlivce, kteří příkladně neuspěli v demokratické vnitrostranické soutěži, výrazně více jednotní. Cítím velkou podporu týmu, který jde do krajských voleb spolu se mnou a chce se podílet na správě a rozvoji Pardubického kraje, který je naším domovem. Protikandidát nakonec ze své nominace sám odstoupil, což je na jedné straně škoda, protože nechci v našem kraji budovat kult osobnosti a vítězství by bylo o to cennější, pokud by proběhlo hlasování o obou jménech na všech úrovních. Ale i takto si vítězství vážím, protože nominace proběhla poprvé prostřednictvím hlasování všech členů ČSSD v kraji. Nikdo tedy nemůže namítat, že hlasovat mohli jen zvolení delegáti. Jsem proto rád, že debata utichla.

Nyní se všichni soustředíme na to, aby ČSSD i potřetí za sebou vyhrála krajské volby. Máme k tomu ty nejlepší předpoklady. Na naší kandidátce je řada nových tváří, jako třeba uznávaná náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková, starosta města Letohrad Petr Fiala, krajský starosta dobrovolných hasičů Josef Bidmon nebo náměstek ředitele nemocnice v Ústí nad Orlicí Josef Hájek. To jsou všechno lidé, kteří do toho jdou s námi a vnímají, že právě naše vedení a stávající krajská koalice má za sebou hodně práce

Nejmladším hejtmanem v novodobé historii krajů jste byl před čtyřmi lety zvolen velkou většinou 40 ze 44 zastupitelů. Získal jste i podporu převážné části opozice. Podařilo se vám tak prosadit všechny vaše priority, nebo je přeci jen něco, co se vám minimálně v tomto volebním období realizovat nepodaří?

Vždy jsem se snažil se všemi kolegy jednat jako s rovnocennými partnery, což je nezbytným předpokladem pro korektní a úspěšná jednání. Na příkladu krajského zastupitelstva je vidět, že po celou dobu bylo jednotné a bez jakýchkoliv problémů, které by bránily rozvoji kraje. Totéž samozřejmě platí pro krajskou vládnoucí koalici. Za to jsem samozřejmě velmi rád a chci kolegům poděkovat.

Podařilo se nám každoročně udržovat krajský rozpočet v přebytku, a to i několika set milionů korun, které vracíme zpět do regionu v podobě investic do všech oblastí, od školství po dopravu. Celých osm let vlády pod vedením ČSSD snižujeme dluh po předcházejících pravicových vládách. Zachránili jsme krajské zdravotnictví sloučením pěti samostatných nemocnic do jedné akciové společnosti, stabilizovali jsme zpackanou dopravní obslužnost, jejíž optimalizaci v roce 2011 rozhodně nelze považovat za úspěch. Obdobně jsme byli úspěšní v oblasti investic, které nyní dosahují pěti miliard korun, což je téměř dvakrát více než v předchozím období. V kraji jsou tyto finance vidět na opravených školách, nemocnicích, ale také kilometrech silnic II. a III. třídy. O tom, že jdeme správným směrem, svědčí také ocenění od prestižní mediální skupiny The Financial Times, která nás vyhlásila za nejperspektivnější region mezi postkomunistickými zeměmi.

Bohužel jsme se ani v tomto volebním období nedočkali zahájení stavby silnice D35, což je problematika, která náš kraj citelně trápí, avšak jsem přesvědčen, že jsme z naší strany udělali vše, co bylo v silách kraje. Dlouhodobě proto materiálně podporujeme Krajské ředitelství Police ČR, pro které jsme zakoupili moderní radar, monitorovací vozidlo či dron.

S čím jdete do nadcházejících voleb?

Naší prioritou je pokračovat v práci, kterou jsme započali v tomto volebním období. Chceme i nadále pokračovat v investicích do zdravotnictví, školství, sociálních služeb, ale také dopravy, jelikož jsou v našem kraji stále regiony, kde jsou silnice ve velmi špatném stavu, a na ty se chceme zaměřit.

Naším jednoznačným cílem v oblasti zdravotnictví je vybudování centrálních příjmů v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici a modernizace ostatních zdravotnických zařízení včetně technického vybavení. Ale je nezbytné zvláště v našem kraji řešit neutěšenou personální situaci ve zdravotnictví. Proto také kraje vítají slib vlády, že dojde k navýšení platů ve zdravotnictví o 10 % již od počátku příštího roku.

Chceme také prohlubovat spolupráci mezi středními odbornými školami a významnými zaměstnavateli v regionu, jelikož to osobně považuji za nezbytný předpoklad pro obsazení nedostatkových profesí, které brání dalšímu rozvoji některých společností. Postupně zavádíme prvky duálního systému, který je známý z německy mluvících zemí a spolupráce se na některých školách daří.

Plánujeme postupně navyšovat podporu jednotek dobrovolných hasičů, které jsou pro mne osobně nejen první složkou, která zasahuje u nehod či živelních katastrof, ale také představují základ kulturního a společenského života v obcích. Mimochodem za mého působení se podpora více jak zdvojnásobila.

Priorit je celá řada a budou samozřejmě obsaženy v našem volebním programu.

Podle průzkumů svedou o vítězství v Pardubickém kraji vyrovnanou bitvu ANO, ČSSD a Koalice pro Pardubický kraj, jejíž základ tvoří KDU-­ČSL. Jak vidíte vaše šance?

Volební průzkumy jsou jedna věc, realita samotné volby je věc druhá. Rozhodně však ani jednoho z lídrů na kandidátkách zmíněných stran nepovažuji za soupeře, ale spíše za partnera pro budoucí spolupráci, což jsem již několikrát uvedl. Jsem přesvědčený, že na lokální a regionální úrovni bychom neměli rozlišovat, zda je strana oranžová, modrá nebo zelená. Nemocnice v kraji totiž není pravicová nebo levicová, stejně jako ředitele školy nezajímá, jestli jeho školu opraví pravice nebo levice. Politik by měl mít bez ohledu na svou politickou příslušnost alespoň jednu vlastnost, a tou je odvaha. Projekty se často mohou realizovat pouze, pokud jdeme do únosného rizika a jsme schopni spočítat, co si můžeme dovolit.

Nejsem zvyklý odhadovat volební výsledky, jelikož do samotného dne D zbývá ještě poměrně hodně času. Rozhodně však jdu do voleb s jasným cílem, kterým je obhajoba hejtmanského postu, protože si ani žádné jiné cíle dávat nemohu. V končícím období jsme udělali vše pro to, aby naše práce byla občany vnímána pozitivně, a věřím, že se to v říjnových volbách projeví.

Od plánovaného slučování škol jste nakonec ustoupili. Budete se chtít k tématu optimalizace školství v nejbližší době vrátit, nebo jde podle vás o uzavřené téma? A můžete případně představit konkrétní návrh řešení? Jak budete chtít problém s nedostatkem žáků a tím i drahý provoz středních škol řešit?

Je pravda, že se v minulosti v souvislosti s úbytkem žáků na středních školách zvažovalo sloučení několika z nich. Od této myšlenky jsme nakonec po diskusích ustoupili. Museli jsme však dát školám novou vizi a směřování, aby bylo možné do budoucna zajistit jejich smysluplné fungování. Nyní se ukazuje, že se trend začíná obracet. V námi zřizovaných školách se díky provedeným optimalizačním zásahům podařilo dosáhnout jedné z nejvyšších naplněností v rámci České republiky. Stabilizace škol příznivě ovlivňuje zájem uchazečů o studium. K tomu musím zdůraznit, že v posledních třech letech všechny krajské střední školy hospodařily se ziskem nebo vyrovnaně. Vzhledem k tomu, že do škol začínají přicházet populačně silnější ročníky, je pravděpodobné, že již od příštího roku bude počet studentů každý rok stoupat.

Pro kraj je také důležité, aby byly zachovány i školy s nižším počtem studentů v okrajových částech regionu, jelikož je nutné zajistit jeho rovnoměrný rozvoj a zajistit tak všem dostatek možností ke studiu. Novela financování středního vzdělávání by navíc měla do systému zavést objektivní kritéria posuzování kvality středních škol a podporu oborů vzdělání z pohledu skutečné i předpokládané uplatnitelnosti absolventů na trhu práce. Chceme nadále uplatňovat prvky duálního systému a prohlubovat spolupráci škol s významnými zaměstnavateli v regionu, což se nám již v mnoha případech daří.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Vlk, pamětník totality: Foltýnova parta jako výhonek stalinistických časů

4:46 Václav Vlk, pamětník totality: Foltýnova parta jako výhonek stalinistických časů

Plukovník Foltýn, kterého jmenoval a na jehož hlavu za to padá odpovědnost, tedy Petr Fiala, je výho…