Nejdříve obecně, jak celkově vnímáte výsledky voleb z pohledu České republiky a jejích obyvatel?
Předně – jsem rád, že premiér Babiš už nebude mít možnost sestavit vládu. To je podmínka nutná k jakémukoliv dalšímu rozumnému vývoji. Nelze ale pomíjet, že se také jedná o volby, kde unikátní množství hlasů propadlo a celá řada názorů tak není ve Sněmovně vůbec reprezentována. To vnímám jako tikající bombu do budoucnosti.
Vyhrála těsně koalice SPOLU, vládu bude tvořit s Piráty a Starosty. Co to podle vás znamená v přístupu k Evropské unii?
Jako důležitý posun vnímám, že premiérem země a hlavním zástupcem Česka v Evropské unii nebude člověk ve střetu zájmů, takže naše pozice bude třeba i něco znamenat. Velmi se ale obávám možného konzervativního a euroskeptického směřování vlády – pokud budeme v Evropě říkat, co všechno nechceme a odmítáme, ale nenabídneme žádné recepty jak dál, tak to budou další ztracené čtyři roky.
Očekáváte, že bude přístup vstřícnější?
K nám rozhodně. Ze strany Česka bych nechtěl jen přístup vstřícnější, ale hlavně konstruktivnější. To bolestně chybí.
Hodně se teď diskutuje o tom, proč byli Piráti překroužkováni voliči Starostů a nezávislých. Proč, podle vás? Kde se stala chyba?
Jsme strana založená na datech a teď ta data zpracováváme. Kombinací více faktorů se ale z mého pohledu jasně stalo, že motivovaná a disciplinovaná menšina voličů Starostů zcela vymazala volbu těch, kteří byli se sestavením kandidátky spokojeni a nekroužkovali. Je to vlastnost systému, stalo se.
Někdo – včetně některých pirátů – to dává za vinu předsedovi Ivanu Bartošovi. Vidíte to stejně?
My nejsme strana jednoho muže a stejně jako úspěchy nejsou zásluha jen Ivana Bartoše, tak ani neúspěchy nejsou jen o něm. Každopádně v tuhle chvíli vyhodnocujeme data, abychom mohli vyvodit odpovědnost jednotlivých lidí. Finální rozhodnutí bude na lednovém celostátním fóru.
Současně se mluví o tom, kolik ministerstev a funkcí by Piráti měli po výsledku mít. Co by podle vás bylo odpovídající? A u ministerstev – dvě, nebo tří?
Určitě tři. Smlouva jasně mluví o kompenzacích v případě překroužkování a troufnu si říct, že jednoznačně zde platí staré: my přinesli hlasy, oni kroužky. Máme nárok na minimálně stejně ministerstev jako STAN.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová