Hudeček vždycky něco rozvrtá, aby to pak mohl vyřešit. Kandidát na starostu Prahy 5 se vyznal z lásky k Vltavě a pohovořil o svých plánech

30.09.2014 8:32 | Zprávy

ROZHOVOR Jan Skalický (hnutí Pro Prahu) podle svých slov bojuje za Prahu 5, miluje Vltavu a obdivuje Vídeň. Skalický kandiduje na starostu páté pražské městské části. V rozmluvě s ParlamentnímiListy.cz podrobněji vysvětluje svůj program a vize.

Hudeček vždycky něco rozvrtá, aby to pak mohl vyřešit. Kandidát na starostu Prahy 5 se vyznal z lásky k Vltavě a pohovořil o svých plánech
Foto: red
Popisek: Jan Skalický, kandidát hnutí PRO PRAHU

Nesnáším kolony. Stejně jako vy a zcela jistě stejně jako všichni řidiči. Vy jste toto heslo s důrazným vykřičníkem použil na jednom ze svých plakátů, co s tím ale dělat? Problém dopravy patří k hlavním tématům většiny subjektů, které v Praze kandidují, má to ale smysluplné a reálné řešení například z hlediska financování?

Kolony se musí řešit souborem dílčích opatření, jelikož neexistuje jednoduchý recept. Prvním a základním krokem je dobudování infrastruktury pro vozidla. Až se otevře tunelový komplex Blanka, všichni pochopí, co jedna taková stavba může změnit v dopravních proudech v celém městě. Na to však navazuje inteligentní telematika, jelikož pomocí řízení dopravy zajistíte, že vždy bude dopravní proud na kapacitních komunikacích rychlejší než jízda přes město. Neoddělitelnou částí je však tzv. doprava v klidu, tedy systém parkování. Musí se vybudovat námi navrhovaných 30 000 parkovacích míst P+R v blízkosti stanic metra a na vlakových koridorech, aby mohl každý pohodlně přesednout na MHD. Zároveň z hloupých modrých zón se musí udělat inteligentní zóna regulovaná cenou parkování.

Logickou součástí problému s dopravou v hlavním městě a Smíchově nevyjímaje je parkování. Co systém parkovacích zón pro rezidenty a Praha 5? A jak řešit otázku parkování pro návštěvníky páté městské části? Mám například bohatou zkušenost s tím, že potřebuji na hodinu či dvě kvůli pracovní schůzce zaparkovat v okolí Anděla a je to téměř nemožné…

V oblasti Smíchova jistě musí vzniknout zóna rezidentního stání, ale ne zmíněná hloupá. Nerezident musí mít možnost zaparkovat svoje vozidlo a pomocí aplikace v chytrém telefonu si objednat parkovné. V oblastech, kde je volná kapacita levněji, v oblastech přetížených dráže.



Vedle práce v komunální politice jste také působil jako šéf Ředitelství vodních cest ČR. Všiml jsem si, že byste rád zrealizoval projekt tzv. vodních tramvají. Pro laika to může znít spíše jako utopický nápad, není to tak? A skutečně podle vás Vltava nabízí takové možnosti, aby bylo možné odlehčit ve špičce dopravním tepnám spojujícím oba břehy?

Řeka Vltava je úžasným krajinotvorným prvkem, ale zároveň nutí přenést dopravu na mosty a na pobřežní komunikace. Jsou oblasti jako například propojení Lihovaru na Smíchově a Podolí či Výtoně, kde může být vodní tramvaj dobrou alternativou. Určitě je také velmi významnou součástí dopravy při odstávkách tramvajových tratí. Jako další příklad může být doprava do klidových oblastí, jako je například Freestyle park v Modřanech.

Při čtení vašeho programu a priorit mě zaujal také zamýšlený projekt lanovky, která by spojila barrandovské sídliště s Novými Butovicemi. Zeptám se obdobně jako v případě vodních tramvají, je možné něco takového zrealizovat způsobem, který by neznamenal finanční vyčerpání rozpočtu na jiné potřebné projekty?

Jedná se propojení dvou velkých měst, které díky unikátnímu Prokopskému údolí nelze jinak realizovat. Zatímco dnes cesta občanů Barrandova do nemocnice Motol trvá MHD 35 minut, v případě výstavby lanovky se ten čas zkrátí až na třetinu. Na straně Prahy 13 je přímo u konečné lanovky obchodní centrum, a tak nebude tlak na další obchodní centrum na Barrandově. Občané Prahy 13 nemají koupaliště, ale na Barrandově je. Nezanedbatelné je rychlé spojení na metro B a A, ale i zkrácení doby dojezdu do práce, které je na Praze 13 více. Mohl bych takhle pokračovat i dále. Náklad na lanovku je cca 600 milionů a je částečně financovatelná z EU. Pro srovnání tramvaj na Barrandov stála skoro 10x tolik.

Průzkum agentury Sanep dává hnutí Pro Prahu přes pět procent. Vaši snahu by ale mohl zkazit boj v podobě dalších podobně znějících subjektů, které kandidují, ale s vaším politickým hnutím nemají nic společného. Co proti tomu děláte?

Víte, mě zaráží, že magistrát není oprávněn zamítnout stejný název, jako má někdo registrovaný na Ministerstvu vnitra. To příště další chytrák může dát kandidátku a nazvat ji ODS, ČSSD nebo ANO a nikdo s tím nic nenadělá. Samozřejmě nás to poškozuje, ale zákon v této věci nesleduje selský rozum, což mě mrzí. Představte si, že by někdo zneužil například značku Coca Cola ve svůj prospěch… V takovém případě by se asi se zlou potázal.

Které věci byste chtěl jako starosta Prahy 5 změnit oproti dosavadnímu fungování vedení městské části i co se týká fungování samotného úřadu?

Které vedení myslíte? Trochu se v tom ztrácím, vždyť naše městská část nemá dlouhé měsíce ani starostu. Hlavní, co teď městská část potřebuje, je stabilizace a nastartování rozvoje. Ale ne betonu místo zeleně, tomu skutečně rozvoj městské části neříkám.

Teď se zeptám z hlediska celé metropole. V Praze kandiduje do zastupitelstva magistrátu 31 stran a hnutí, konkurence bude tedy velká. Čím chcete voliče přitáhnout k sobě, k hnutí Pro Prahu? Čím se lišíte od jiných, nových a možná i podobně ambiciózních subjektů?

Základním rozdílem je, že v našich řadách je 70 starostů, místostarostů a zastupitelů. My jsme na vlastní kůži poznali tu bezmoc proti aroganci magistrátu, a tak víme, co chceme změnit, a známe dennodenní problémy na našich městských částech. Co prosazujeme od začátku, je decentralizace moci a přesunutí rozhodování více k lidem, jelikož na starostu je mnohem lépe vidět na každé městské části než na ten nedostupný magistrát. Není možné, aby o tom, která školka se zaplatí, rozhodovalo, zda jste kamarád někoho vlivného na magistrátu.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …