Infektolog Kümpel: Odkládat respirátory uvnitř objektů nedoporučuji. Rozšíření mutací a následná katastrofa stále hrozí

27.05.2021 20:06 | Rozhovor

„Rozvolňovat můžeme, ale každý si musí uvědomit, že hrozba znovu vzplanutí epidemie stále trvá. Rozhodně doporučuji rozestupy a respirátory ve vnitřních prostorách dlouhodobě, stejně tak na hromadných akcích, návrh na odložení roušek v uzavřených prostorách v polovině června vidím jako velmi riskantní a nemohu s ním souhlasit,“ uvedl pro ParlamentniListy.cz Petr Kümpel, předseda Akreditační komise infekčního lékařství při Ministerstvu zdravotnictví ČR a primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě.

Infektolog Kümpel: Odkládat respirátory uvnitř objektů nedoporučuji. Rozšíření mutací a následná katastrofa stále hrozí
Foto: archiv Slezské nemocnice
Popisek: Petr Kümpel, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě a předseda Akreditační komise infekčního lékařství při Ministerstvu zdravotnictví ČR

Pandemie covidu-19 je v ČR už více týdnů na ústupu a život se pomalu dostává do normálních kolejí. Která z opatření bychom ale měli stále dodržovat, abychom neopakovali chyby z loňského roku, kdy po naprostém uvolnění v létě nastala na podzim katastrofa. Vláda totiž už velmi vážně uvažuje i o omezení testování a také chce postupně zrušit nošení respirátorů ve veřejných prostorách. Alespoň tak o tom informují některá média.  Začínají se už také povolovat velké, hromadné akce. Není to příliš brzy?

Vzpomenul jste podzimní vlnu, na jejíž riziko už v létě infektologové poukazovali, a kterou, podobně jako vlnu povánoční, má každý rozumně uvažující člověk v živé paměti. Kromě toho jsou jasné signály ze světa, že rozšíření jiných mutací může bezprostředně hrozit katastrofou, kterou opakovaně vidíme v zemích, jež se domnívaly, že epidemii již mají pod kontrolou. V dnešních dnech se jedná například o Thajsko, Vietnam, Tchaj-wan, Kostariku, před nedávnem o Nepál, Indii a další země. Z výčtu je jasné, že teplé počasí šíření viru nezamezí, a tak spoléhat jen na léto, je nedostatečné. Máme za sebou nejméně dvě katastrofální vlny se spoustou obětí. Tyto vedly za mimořádně vysokou cenu k částečnému promoření obyvatel, současně ale máme velmi účinné očkování. Domnívám se, že současný příznivý vývoj pandemie u nás je výsledkem kombinace těchto dvou faktorů a samozřejmě i protiepidemických opatření. Za této situace uvolňovat můžeme, ale každý si musí uvědomit, že hrozba znovu vzplanutí epidemie stále trvá. Rozhodně doporučuji rozestupy a roušky, lépe respirátory ve vnitřních prostorách dlouhodobě, stejně tak na hromadných, zejména těch hlučných akcích. Návrh odložení roušek v uzavřených prostorách v polovině června vidím jako velmi riskantní a nemohu s ním souhlasit. Dále doporučuji trvale užívat vlastní rozum, absorbující jen rozumné informace a doporučení, jak se v současné době chovat.

Blíží se čas dovolených a spousta lidí se už těší na relax u moře, a to zvláště v letošním roce, kdy je počasí u nás velmi chladné a deštivé. Nemůže to ale znovu zvrátit vývoj pandemie ke kalamitnímu stavu? Nepřivezou si lidé nějakou další mutaci, zejména ze zemí, kde se tolik neočkuje jako u nás? Jaká byste k tomu přijal opatření? Neměl by se každý rekreant, který se vrátí z ciziny nechat otestovat PCR testem? Ty by prý měly být od počátku června 2x do měsíce zdarma.

Cestování do nejoblíbenějších destinací, jako je Chorvatsko, Itálie, Francie, Polsko, nepovažuji při dodržování rozumných opatření za výrazněji rizikové než cestování u nás. Stejně jako u nás jsou rizikové uzavřené prostory s velkým počtem lidí, restaurace, krytá sportoviště, blízké kontakty atp. Možnost bezplatného vyšetření PCR testu velice vítám a zejména lidé, kteří vědí, že by infekcí po návratu z těchto zemí mohli ohrozit své blízké či spolupracovníky a kamarády, by této možnosti měli využít. Naopak povinné vyšetření musí být zachováno po návratu ze zemí s rizikovými mutacemi, stejně jako i karanténa. Cestování do těchto oblastí, kam nyní spadá třeba celá jižní Asie, je jistě riskantní.

Máte už některé novější informace, jak se to bude dále vyvíjet s očkováním? To znamená, kdy lidé, kteří už absolvovali dvě dávky, budou muset jít na další přeočkování, aby zůstali stále chráněni. Jak je vlastně dlouho účinná vakcinace látkami od Pfizer/Biotech či AstraZeneca?

Vakcíny obou uvedených výrobců jsou velmi podobné, u obou jde o princip vnesení nepatrné části mRNA, která následně vede k tvorbě virového spike antigenu, a poté velmi rychle zanikne. Nicméně celý princip vede k velmi účinnému navození jak protilátkové, tak buněčné imunity zprostředkované T buňkami. Délka ochrany u obou těchto vakcín se nebude výrazněji lišit. Otázkou, kterou nyní medicína intenzívně zkoumá, je, kdy bude vhodné imunitu posílit a jakým způsobem. Informace, které máme, dávají tušit, že přeočkování – boosterovaní bude nutné možná za 18 až 24 měsíců, ale může se stát, že nás předběhne potřeba reagovat na proměny viru cílenou úpravou mRNA vakcíny s potřebou doočkování v kratším termínu. Už nyní víme, že proti brazilské a indické mutaci uvedené vakcíny, zejména po první dávce, chrání méně. Nepochybuji o tom, že výzkumné týmy již na modifikacích vakcín pracují, o finálních produktech ještě ale zatím žádné informace nemáme. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jan Štěpán

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…