Na počátku devadesátých let byl téměř veškerý majetek v této zemi v rukou státu. Považujete za správný a účinný způsob, jakým byl privatizován, tedy rozdělen do soukromých rukou?
Privatizace byla určitě jedním z možných procesů, jak majetek znárodněný a držený komunisty dostat do soukromých rukou. Samozřejmě ten majetek, který nepodléhal restitucím a zákonu o půdě 3T. Proces byl správný, relativně účinný a v první fázi i spravedlivý. Spravedlivý v tom, že v malé privatizaci se mohl každý občan zúčastnit aukce a pokud privatizovanou jednotku vydražil, Česká spořitelna mu byla povinna do 30 dnů od vydražení poskytnout úvěr, pokud cena vydražené jednotky nepřesáhla 120 % vyvolávací ceny. Do 30 dnů proto, že vydražitel musel státu zaplatit, jinak byl výsledek aukce zrušen.
Tuto dohodu před zahájením aukcí uzavřela trojice Tomáš Ježek, ministr privatizace, Miloslav Kohoutek, předseda představenstva České spořitelny, a Rudolf Baránek, předseda Sdružení československých podnikatelů. Pan Kohoutek dohodu beze zbytku dodržel. To rozhodlo o tom, že privatizace začala, a po každé aukci kdekoliv v republice narůstal počet nových skutečných soukromníků. Toto byla jedna z klíčových záležitostí, které Sdružení československých podnikatelů dosáhlo.
Navíc jsem Tomáše Ježka přesvědčil o tom, že do okresních privatizačních komisí začlenil i nominanty Sdružení československých podnikatelů. Velmi se tím zrychlila tzv. příprava majetku pro aukce. Staré struktury se na mnoha místech zarputile bránily, např. ředitelé okresních RaJ. Z nich bylo navíc velké procento agenty StB.
Když to vezmeme ještě šířeji – jak jste spokojen s tím, jak proběhla ekonomická transformace? A s rolí, jakou při ní sehrál Václav Klaus?
Před odpovědí na tuto otázku připomenu politickou situaci v republice v roce 1991. Občanské fórum se začalo názorově štěpit. Do jeho čela byl zvolen Václav Klaus, který po krátkém čase OF rozpustil a založil ODS. Velmi tím oslabil nejen v ekonomických otázkách Václava Havla a jeho lidi např. z OH, ODA, ČSSD atd. Navíc ODS v červnu 1992 s převahou vyhrála volby, Václav Klaus se stal předsedou vlády a s Mečiarem rozdělili federaci. Navíc Václav Havel podal demisi na „federálního“ prezidenta.
Než byl Václav Havel zvolen prezidentem České republiky, Václav Klaus rozjel proces velké privatizace dle svých not. Jeho mantrou se stala tzv. kuponová privatizace. Klaus se ze všech sil snažil omezit proces restitucí a jiných forem privatizace, než byla kuponová. To proto, aby na kuponovou zbylo co nejvíce majetku! K davovému šílenství občanů mu napomohl Viktor Kožený z Harvardských fondů. Tento odsouzený velkopodvodník se skrývá někde na Bahamách. V této situaci přišla další hvězdná hodina Sdružení československých podnikatelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo