„Je to hon na Babiše, respektive na hnutí ANO, protože jak se ukazuje v průzkumech veřejného mínění, všichni mají obrovský strach, že ANO získá větší politickou moc a bude mít ještě větší páku na změny věcí. Už se začaly měnit, ale na můj vkus příliš pomalu,“ řekl jste mi před rokem k Čapímu hnízdu. Státní zástupce Jaroslav Šaroch podle Deníku N navrhuje zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, protože změnil právní názor. Považujete to za potvrzení svých slov?
Já myslím, že je to potvrzuje. Skutečně jsem přesvědčen, že kdyby se v rámci celé Evropské unie prošetřily všechny obdobné případy, jako je Čapí hnízdo, tak by možná tisíce, desetitisíce podnikatelů chodily k soudům a někteří by skončili v teplákách, jak se říká. Protože není věcí podnikatele, ale státu, aby nastavil podmínky tak, aby k podvodům nedocházelo. A pokud se stát chová jako blbec, nemůžete se divit tomu, že žádající o dotace maximálně využijí toho, co je přípustné. Z časového ohledu hodnotit dnes v roce 2019, co se tady rodilo v roce 2005, mi připadá trochu na hlavu.
Pokud jde o Šarocha, prezident se vyjádřil, že si ho za změnu názoru váží. Já se rozhodně nebudu plést do moci soudní a výkonné, nicméně Šaroch byl tím, kdo rozpoutal aféru v Poslanecké sněmovně, žádal zbavení imunity a podobně. Po čtyřech letech ten samý člověk dospěl k názoru, že trestní stíhání je neopodstatněné. Takže buď se přizpůsobuje aktuální politické situaci, což samozřejmě nasvědčuje tomu, že nemá na svém místě co dělat, ale to neříká nic o tom, že celá aféra kolem Čapího hnízda je podle mého názoru – i když už nejsem ani členem hnutí ANO a kritizuji politické některé záležitosti týkající se hnutí – se jednalo o uměle vyvolanou aféru před volbami, ostatně stejně jako proběhla policejní reorganizace a další věci. Sociální demokracie se snažila zachránit situaci a nějakým způsobem ponížit volební úspěch hnutí ANO. Celé mi to přijde nefér a scestné.
V případě Čapího hnízda nejde jen o využití nastavených pravidel, už teď je jasné, že dotace neměla být přidělena velkému podnikateli a Čapí hnízdo malému ani střednímu podnikateli nepatřilo. A jsou další fakta, která jsou závažná. Moje otázka zní, zda je podle vás politické ono načasování, nebo samotný obsah obvinění?
Vy říkáte, že to je závažné, ale asi to není tak závažné, protože Šaroch navrhl zastavit stíhání.
Důvodem může být i nedostatek důkazů či neprokázání úmyslu spáchat trestný čin.
Z mého pohledu je tento boj skutečně žumpózní, takže vůbec nemám pochyby po tom, co jsem zažil ve Sněmovně i s ministrem Chovancem a premiérem, že to bylo naplánováno časově a koordinováno. Bohužel pro ně to nedopadlo, jak si představovali. Ano, firma byla vyňata na pět let, aby si mohla požádat o dotace. Já když budu podnikat a pět let dokážu udržet svoje s.r.o. ve svém vlastnictví, tak ho mohu prodat, aniž zdaňuji. To je podnikatelské myšlení, kdy se podnikatel snaží maximalizovat svůj zisk. Miroslav Kalousek tehdy dovolil, aby Čapí hnízdo dotaci dostalo, měl by jít za katr Kalousek, nikoliv Babiš.
Nejde jen o oddělení firmy. Dotace patřila pouze malým a středním podnikatelům, za kterého se Babiš nedá pokládat. Banka poskytla půjčku Čapímu hnízdu se zárukou Agrofertu… a tak dále. Takže časově to podle vás bylo naplánováno?
Můžeme si jako občané myslet, že je to nefér nebo neetické, ale to nemá s podstatou věci nic společného. Podle mne to bylo ze strany sociální demokracie naplánováno kvůli volbám. Svým způsobem to bylo na politickou objednávku.
Očekáváte, že se celá situace projeví na demonstracích Milion chvilek pro demokracii? Andrej Babiš na toto téma pro ParlamentníListy.cz řekl: „Čeho se mám obávat? Že mě budou lynčovat nebo že mi postaví veřejně gilotinu, pověsí mě tam? Nebo že bude lidový soud?“ Zopakoval, že všechny aféry jsou vymyšlené, Česká republika prosperuje a vláda je úspěšná. „Zažíváme nejlepší časy od revoluce, takže nevím, proč někdo neustále vytváří krizi. Naše vláda nepřijala jediný zákon, který by omezoval naši demokracii, takže nechápu, proč se vlastně demonstruje,“ zmínil. Proč se vlastně demonstruje? O čem svědčí jeho vyjádření?
Oddělil bych dvě věci. Podle mne vláda není úspěšná. Oproti slibům, pokud si uděláme inventuru, výsledek rozhodně nevyzní velmi dobře. Máme zde i závěry Nejvyššího kontrolního úřadu o řadě věcí, které vláda měla a neudělala. To je jedna poloha.
Druhá poloha je, že demonstrace určitě budou, protože politikům se podařilo tento národ opravdu velmi rozdělit, a to natolik, že si pomalu dávají po hubě v hospodách za vlastní názory. Přestali jsme se poslouchat, přestali jsme diskutovat, přestali jsme normálně mluvit, buď jsme přátelé, či nepřátelé. Takže demonstrace určitě budou, budou využity k politickému boji, ale je to celé nesmysl, protože my zde máme třicet let demokracii. Jestli dnes někdo vyskakuje s tím, že je demokracie v ohrožení, to jsou naprosté nesmysly.
Pokud někdo bude demonstrovat, na což má právo, neměl by říkat jen to, co nechce, ale měl by říci, co chce, s kým to chce a jak to chce. Protože vyřvávat někde na náměstích umí každý, ale přistoupit k věci racionálně a navrhnout jiná řešení, vysvětlit lidem, jak to chtějí dělat a proč a s kým, to je úplně jiný styl komunikace. Samozřejmě je to trapné. Ti, kdo organizují demonstrace, o práci politickou, zdá se mi, moc nestojí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová