Je to vážné. Profesorka Dvořáková rázně k odchodu plukovníka Roberta Šlachty

10.06.2016 13:45 | Zprávy

ROZHOVOR Zemětřesení v policii i ve vládní koalici. Nejznámější a nejdiskutovanější policista posledních let – šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který stál za pádem Nečasovy vlády, odchází od policie, protože nesouhlasí s plány na reorganizaci policejních útvarů. Plán vedení policie a Ministerstva vnitra vyvolal také silnou kritiku i u odborníků, kteří se zabývají protikorupční problematikou, připomíná politoložka pro ParlamentníListy.cz.

Je to vážné. Profesorka Dvořáková rázně k odchodu plukovníka Roberta Šlachty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Profesorka Vysoké školy ekonomické, politoložka Vladimíra Dvořáková tvrdí, že vytvoření jedné centrály, která by měla zastřešovat útvary bojující proti korupci a organizovanému zločinu, je krokem zpátky. „Jde o to, že se ukázalo, že ÚOOZ je jako tým velmi úspěšný u velmi složitých kauz, nedocházelo tam k úniku informací, a teď má být spojen s týmem, jehož lidé byli obviněni, že některé věci kryli a byli v úzkém spojení s lidmi, se kterými být spojeni neměli,“ kritizuje politoložka, že kvalitní tým, který se nebojí pustit do politicky citlivých kauz, byl trnem v oku mnoha politiků. „Jinak nechápu logiku, proč se to dělá, proč se tým, který funguje velmi dobře, má zreorganizovat,“ nerozumí plánu vedení policie a vedení ministerstva vnitra. Podobnou reorganizací byla podle profesorky Dvořákové v minulosti zrušena i finanční policie, která byla velmi úspěšná v dohledávání uniklých peněz.

Tlaky ze strany politiků a lobbistů

Odborníci včetně olomouckých vrchních žalobců vidí za reorganizací snahu odstranit šéfa protimafiánského útvaru Šlachtu, proto žalobci chtějí vyslechnout policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Politoložka vnímá spíš tlaky ze strany politiků a různých lobbistických skupin, které jsou spojeny přes klientelistické vazby, protože podle ní politikům hodně vadilo, že se některé věci dozvěděli, až když vyšetřování probíhalo. Objevovaly se například námitky, že šetření policistů mělo jít přes Generální inspekci policejních sborů, nikoli přes jiný policejní útvar. „Obecně je vždycky obrovský tlak ze strany nejrůznějších lidí, aby se věci kolem korupce nevyšetřovaly. A nedělejme si iluze, problém mají všechny politické strany, propojení je velké,“ potvrzuje různé vlivy a tlaky na policii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Věříte v nezávislý proces?

Tvrdíte, že je to vaše trestní stíhání politický proces. Ty ale rozhodně neprobíhaly podle nějakého práva. Co tedy čekáte od toho vašeho procesu? A fakt myslíte, že nějaký politik, může ovlivňovat soudní moc u nás? Jestli ano, co uděláte, aby k tomu nedocházelo, když budete ve vládě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Češi nad Ukrajinou zlomili hůl. Toto by teď mělo přijít

4:45 Drulák: Češi nad Ukrajinou zlomili hůl. Toto by teď mělo přijít

Trochu mi to připomíná situaci, kdy jsme zde, na samotném sklonku stalinismu v 50. letech, začali st…