Je to vážné. Profesorka Dvořáková rázně k odchodu plukovníka Roberta Šlachty

10.06.2016 13:45 | Zprávy

ROZHOVOR Zemětřesení v policii i ve vládní koalici. Nejznámější a nejdiskutovanější policista posledních let – šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta, který stál za pádem Nečasovy vlády, odchází od policie, protože nesouhlasí s plány na reorganizaci policejních útvarů. Plán vedení policie a Ministerstva vnitra vyvolal také silnou kritiku i u odborníků, kteří se zabývají protikorupční problematikou, připomíná politoložka pro ParlamentníListy.cz.

Je to vážné. Profesorka Dvořáková rázně k odchodu plukovníka Roberta Šlachty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

Profesorka Vysoké školy ekonomické, politoložka Vladimíra Dvořáková tvrdí, že vytvoření jedné centrály, která by měla zastřešovat útvary bojující proti korupci a organizovanému zločinu, je krokem zpátky. „Jde o to, že se ukázalo, že ÚOOZ je jako tým velmi úspěšný u velmi složitých kauz, nedocházelo tam k úniku informací, a teď má být spojen s týmem, jehož lidé byli obviněni, že některé věci kryli a byli v úzkém spojení s lidmi, se kterými být spojeni neměli,“ kritizuje politoložka, že kvalitní tým, který se nebojí pustit do politicky citlivých kauz, byl trnem v oku mnoha politiků. „Jinak nechápu logiku, proč se to dělá, proč se tým, který funguje velmi dobře, má zreorganizovat,“ nerozumí plánu vedení policie a vedení ministerstva vnitra. Podobnou reorganizací byla podle profesorky Dvořákové v minulosti zrušena i finanční policie, která byla velmi úspěšná v dohledávání uniklých peněz.

Tlaky ze strany politiků a lobbistů

Odborníci včetně olomouckých vrchních žalobců vidí za reorganizací snahu odstranit šéfa protimafiánského útvaru Šlachtu, proto žalobci chtějí vyslechnout policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Politoložka vnímá spíš tlaky ze strany politiků a různých lobbistických skupin, které jsou spojeny přes klientelistické vazby, protože podle ní politikům hodně vadilo, že se některé věci dozvěděli, až když vyšetřování probíhalo. Objevovaly se například námitky, že šetření policistů mělo jít přes Generální inspekci policejních sborů, nikoli přes jiný policejní útvar. „Obecně je vždycky obrovský tlak ze strany nejrůznějších lidí, aby se věci kolem korupce nevyšetřovaly. A nedělejme si iluze, problém mají všechny politické strany, propojení je velké,“ potvrzuje různé vlivy a tlaky na policii.

Ale dokazovat, co je skutečným cílem reorganizace, bude těžké. „Nikdo neřekne, my tyto věci nechceme vyšetřovat, chceme být informováni, na co se policie zaměřuje. Zabalí se to do toho, že chceme efektivnější a lepší řízení, navenek to vypadá racionálně, že se udělá jedno veliké středisko, které bude všechno zastřešovat. Objeví se argumenty, že to bude efektivnější, že se ušetří i nějaké finanční prostředky. Ale nabízí se otázka, proč najednou se zřizuje jedno centralizované středisko, když jeden útvar je vnímán jako dobrý a výkonný, a druhý útvar je spojován s problémy kolem úniku informací. A teď se udělá jedno mocenské centrum,“ dodává profesorka VŠE. Obává se, že se přeruší aktivity týmu, rozdělané věci, což považuje za kontraproduktivní. Poukazuje také na to, že na kritice zamýšleného kroku, který nepovažují za dobré řešení, se shodují všichni odborníci.

Dnes již legendární tisková konference z roku 2013, na které zástupci ÚOOZ a VSZ Olomouc vystoupili po zadržení Jany Nagyové:

Není divu, že špičky z policie odcházejí, když nebudou mít podmínky pro svou práci

Podle profesorky Dvořákové se dalo předpokládat, že v takové chvíli špičkoví policisté odejdou. „Když se dostanou do situace, kdy nebudou mít dostatečný prostor, nebudou moci vyšetřovat věci, jako to dělali dosud, což je u takových specializovaných orgánů důležité, dalo se předpokládat, že odejdou, když nebudou mít podmínky pro svou práci.“ Pro šéfa útvaru by se podle ní zhoršily podmínky, ve kterých měl pracovat, protože práce takových týmů je budována na vzájemné důvěře, která se buduje dlouho, proto jí připadá logické, že se Robert Šlachta rozhodl odejít do civilu, stejně jako někteří vedoucí odborů. Stalo se tak hned po schůzce na policejním prezidiu, kde jednali o reorganizaci s vedením policie. Dosud o změně údajně neměli žádné oficiální informace, i když by se jich měla bezprostředně týkat. „Připadá mi jako hodně závažná věc, že reorganizace neprošla širší odbornou diskusí, ani parlament o tom neměl zprávy,“ podotýká politoložka.

Když něco funguje, a je to určitým skupinám nepříjemné, je podle ní nejlepší to zlikvidovat tím, že se to zreorganizuje. „Myslím, že tento velmi úspěšný útvar byl pro mnohé lidi velmi nepříjemný. Například politikům vadí, když nemají informace, co se děje, kde vypukne nějaká aféra, kdo může být obviněn,“ ukazuje, odkud asi vítr fouká. A důsledek? Sloučení zatím oddělených útvarů, kde je možné analyzovat, když odněkud uniknou informace, pod jeden velký útvar, povede podle ní ke zhoršení situace. Nemyslí si, že důvodem je zlepšit spolupráci mezi zatím si konkurujícími útvary, o nichž je známo, že se příliš nesnášejí. „Je možné, že mezi sebou válčí, ale z jednoho unikají informace a z druhého ne,“ poukazuje na nedávné problémy, které se objevily na protikorupční policii. Politici nebo lobbistické skupiny prostě chtějí vědět, kde nějaké vyšetřování probíhá, kdo je odposloucháván, chtějí mít v útvarech loajální lidi.

Šlachty se báli i lobbisti

Politoložka odmítá námitky, že ne všechna vyšetřování ÚOOZ skončila úspěšně, například kauza Nagyová, která vedla k pádu vlády, zatím nemá ani po třech letech žádný konkrétní výsledek. Což se zdá mnohým trochu zvláštní vzhledem k tomu, s jakým humbukem tehdy vystoupil šéf útvaru Robert Šlachta s olomouckým vrchním státním zástupcem Ivo Ištvanem po razii na Úřadu vlády a v kancelářích a bytech různých lobbistů.

„To nebyl humbuk. Vzpomeňme na slavnou větu lobbisty z odposlechů: Šlachta po nás nejde. Ale on šel. Policisté zjistili mimořádně závažné věci, které vyvolávají řadu otázek. Ale druhá věc je otázka důkazních možností a posouzení soudu. Každopádně se objevily informace, nesporně závažné, které ukazují na minimálně velmi nestandardní jednání v naší politice. Policisté do toho šli, ale na závěr rozhodne vždycky soud,“ hájí Šlachtův útvar Dvořáková, že prostě některé věci, zejména u organizovaného zločinu, korupční jednání a různé klientelistické vazby nemusí být prokázány, ale je jasné, že politik nemá jednat s těmito skupinami nebo lidmi, i když ne vždy je možné prokázat, že šlo o trestné jednání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

16:40 Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

Politikům obecně se může přihodit, že ustrnou v palácích demokracie a ztratí kontakt s realitou lidí…