Ječíš, Kalousku, ječíš a kopeš. Karolína Peake vypráví též zážitek z Německa, postavený na hlavu

21.09.2016 8:35 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalá místopředsedkyně vlády Karolína Peake se zamýšlí nad tím, proč je Andrej Babiš a jeho hnutí ANO nejpodporovanějším politickým uskupením v Česku. „Andrej Babiš šikovně vyzobává populární témata a prezentuje se u toho jako takový roztomilý politický nešika, kterým rozhodně není, ale pomáhá mu to dělat různé názorové obraty a plácat páté přes deváté,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalá předsedkyně strany LIDEM, právnička Karolína Peake.

Ječíš, Kalousku, ječíš a kopeš. Karolína Peake vypráví též zážitek z Německa, postavený na hlavu
Foto: archiv K. Peake
Popisek: Bývalá místopředsedkyně vlády Karolína Peake

Poslanec ANO Martin Komárek v nedělní televizní debatě OVM přirovnal střet zájmů místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše ke střetu zájmů bývalého šéfa Věcí veřejných Víta Bárty, když byl krátce ministrem dopravy, a vyčetl poslanci TOP 09 Františku Laudátovi, proč už tehdy neprosazovali omezení podnikání členů vlády. Vy jste v té době byla poslankyní za Věci veřejné, později členkou vlády za LIDEM, je to podle vás srovnatelné?

Srovnávat rozsah podnikání Víta Bárty a jeho bezpečnostní agentury s druhým nejbohatším mužem v zemi, který navíc pro své firmy získává i veřejné peníze, což je jádro pudla, lze dost těžko. Nicméně snahu omezit Andreje Babiše zákonem namířeným proti němu mi nepřijde zrovna vhodné. Jednak by takto vůbec zákony vznikat neměly a jednak je až příliš jednoduché taková opatření obejít třeba převodem majetku na někoho blízkého – a vlastně se tím nakonec pokračující faktický střet zájmů legalizuje jako něco, co už je zdánlivě v pořádku. Byla bych raději, kdyby jednání Andreje Babiše, kdy spolurozhoduje o dotacích a veřejných zakázkách pro vlastní firmy, bylo i nadále viditelné a aby arbitrem takového střetu zájmů byl volič.

Hnutí ANO Andreje Babiše má stále nejvyšší volební preference, kolem 25 až 29 procent podle různých průzkumů. Zdá se, že jeho voliči mu prominuli Čapí hnízdo, nevidí problémy kolem střetu zájmů, změny postojů k různým věcem, ať už jde o migraci, nebo romský tábor v Letech. Jak si to vysvětlujete, že Andreji Babišovi prochází to, co by v minulosti žádnému politikovi neprošlo?

Hraje v tom roli více faktorů. Je taková společenská atmosféra, roste ekonomika, společnosti se daří lépe. A co si budeme povídat, ostatní strany neprezentují momentálně nabídku, která by byla vůči Babišovi konkurenceschopná. Nebo v tom kvůli své minulosti nejsou důvěryhodné. Navíc Andrej Babiš šikovně vyzobává populární témata a prezentuje se u toho jako takový roztomilý politický nešika, kterým rozhodně není, ale pomáhá mu to dělat různé názorové obraty a plácat páté přes deváté.

Jak se jako bývalá místopředsedkyně vlády, která měla na starosti boj proti korupci, díváte na novely zákonů o střetu zájmů nebo o financování stran?

Jsou to stejné zákony, jejichž návrhy jsme již měli připravené a u kterých už v minulém volebním období proběhla podrobná debata, mnohé bylo předloženo a předjednáno. Vláda ale padla a Sněmovna byla rozpuštěna. Upřímně, je docela možné, že by kvůli neochotě některých stran nakonec tyto zákony neprošly. U zákona o střetu zájmů jsem považovala za zásadní zavedení povinnosti politiků deklarovat svůj majetek před vstupem do funkce, aby bylo s čím srovnávat po opuštění veřejné pozice. Stejně tak financování politických stran by mělo být hlavně o veřejném účetnictví stran. Obecně v tzv. protikorupčních zákonech jsem hlavně pro otevřenost informací než pro zákazy a omezení.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

9:11 Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

„Vládnoucí politická scéna stále ještě na palubě tančí, ale loď se nezadržitelně potápí,“ říká v bil…