V úvodu se zeptám, jak dnes, kdy se vyvrbila řada scénářů, záminek a údajných viníků konfliktu na Ukrajině, hodnotíte tamní situaci? Co se tam podle vás skutečně děje?
Celou situaci hodnotím tak jako na začátku. Myslím si, že Spojené státy a Západ se vrhly do toho dobrodružství na Ukrajině s tím, že ji chtějí získat do své zájmové sféry, časem pravděpodobně i do NATO. Myslím, že co se týče Evropské unie, tak je fantaskní představa, že by se v příštích dvaceti letech mohla Ukrajina dostat. Nicméně Ukrajincům se to může říkat... Faktem je, že nerespektovat zájmy takové velmoci, jakou je Rusko, je závažná chyba. Můžeme hovořit o tom, co chce ukrajinské obyvatelstvo – možné chce tohle, možná něco jiného, ale spíše se ho na to nikdo neptal. Ale nerespektovat geopolitickou realitu světa není moudré. Myslím, že je to v poslední době několikátá chyba Západu a zejména Spojených států – ať už vezmu Irák, Afghánistán, Libyi, Sýrii - a mohl bych pokračovat.
Nesouhlasíte s článkem, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Karla Schwarzenberga, Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody, Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové či Džamily Stehlíkové.
Rusku se tedy křivdí, když se dělá z Putina jen diktátor, nebo (hovoříme spolu ve čtvrtek ráno, kdy se předpokládá, že na Ukrajinu dorazí konvoj s humanitární pomocí) když se zpochybňuje čistý úmysl s humanitární pomocí od Ruska?
Včera jsem poslouchal v České televizi Jefima Fištejna (publicista, rodák z Kyjeva, známý proamerickými postoji - pozn. red.), ten člověk je nemocný. Myslím, že Rusko využije chyb Západu, který není schopen se vůbec zabývat humanitární situací na východní Ukrajině. Pošle tam potřebné zásoby materiálu, které budou stejně jen kapkou v moři, protože do stavu nouze se tam zřejmě dostalo několik milionů lidí. Zpochybňovat toto je hloupé. To je stejné, jako bychom zpochybňovali například zásahy Spojených států v Iráku ve prospěch sekty jezidů.
Zpochybňování a dezinformace – někdo říká, že rozpoutat třetí světovou válku lze dneska zcela jinými zbraněmi: Informační technologie, možnosti klamů, podvržených videí a podobně dávají možnost k rozpoutání neskutečných věcí na základě cílené informační manipulace…
Teď jsme si připomínali výročí 100 let od začátku 1. světové války a já se díval na to, co se objevovalo například ve vídeňských nebo bělehradských novinách v měsíci před vypuknutím války. Tam také tak úplně realita světa obsažena nebyla. Očekával bych, že dnes, v čase elektronických médií a internetu, to bude trošku jiné, ale bohužel i v médiích rozhodují hlavně peníze. Kdo je má, investuje do internetu, serverů, má větší reklamu a větší informační zásah, a tak samozřejmě vytváří veřejné mínění. Dneska si třeba říkám, že jestli v České republice existují pluralitní média zejména v této otázce, tak to není pravda…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Bartoš