Jihomoravský kandidát na hejtmana: Uměřená migrace lidí z odlišných kultur danou zemi vždy obohacuje

22.06.2016 9:13 | Zprávy

Kdyby se hejtman Hašek přestal neustále producírovat na neplodných návštěvách Číny, hned by byly peníze na řešení letitých problémů kraje, konstatuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Jiří Hlavenka (BPP). Jaké řešení nabízejí SZ a Piráti, kteří utvořili v kraji společnou kandidátku? A s čím a proč se rozhodl přijmout nabídku vést kandidátku? Ačkoliv je v politice nováčkem, patří mezi průkopníky českého internetu. Povídali jsme si tak i o rizikách spojených s internetem, porovnal úroveň různých médií a vyslovil se i pro možnost volit přes internet. Za jakých podmínek?

Jihomoravský kandidát na hejtmana: Uměřená migrace lidí z odlišných kultur danou zemi vždy obohacuje
Foto: Jihomoravský kraj
Popisek: Jihomoravský kraj

Patříte mezi průkopníky českého internetu. A ačkoli kandidujte jako lídr společné kandidátky SZ a Pirátů, zastupuje právě zelené. Proč? Ve které oblasti se nejvíce identifikujete s politickým programem strany?

Kandidátka je společná a já jsem nezávislý kandidát, který hájí a zastupuje zájmy této koalice, tedy jak zelených, tak Pirátů. Volební pravidla ale říkají, že kandidát musí být nominován jednou stranou; zelení mě oslovili jako první, proto jsem byl jimi nominován.

Souhlasím velmi silně s hlavními myšlenkami jak Strany zelených, tak Pirátů. Jsou ostatně velice podobné, rozdíl je spíše v tom, že zelení kladou důraz na trochu jiná témata než Piráti. U Strany zelených je pro mě zásadní jejich důraz na ochranu životního prostředí (planetu máme jenom jednu), na nesmírnou důležitost kvalitního vzdělávání a sociální otázky. U Pirátů pak velice silně souhlasím s jejich důrazem na svobodu projevu, na obranu jednotlivce proti stále sílící snaze států o různé metody sledování a kontroly, na naprosto důslednou transparentnost veřejné sféry. Myslím si navíc, že nejlépe chápou trendy vývoje moderní, technologiemi ovlivněné společnosti, což je nesmírně důležité.

Proč jste se vlastně rozhodl vstoupit do politiky? Ovlivnila vaše rozhodnutí například nějaká nedávná kauza či událost?

Je to spíš postupný vývoj. Po listopadu 1989 se věnuji podnikání a vidím, jak se nesmírně, kosmicky za těch necelých třicet let zlepšila kvalita domácích podnikatelů. Ve veřejné sféře je to zlepšování ale hrozně pomalé, a v pár posledních letech mám dokonce pocit, že to chytá jakýsi zpětný směr. To mi nesmírně vadí a myslím, že by to mělo vadit všem: přece to, jak žijeme, ovlivňuje naše soukromá a pracovní sféra právě tak jako ta veřejná. A pokud toto vnímám, pak se mohu sám sebe zeptat: budu se na to nadále dívat a přemoudřele to komentovat na blogu a sociálních sítích, za což mně příznivci zatleskají, ale jinak se nestane nic – nebo zkusím taky sám něco málo změnit k lepšímu?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Proč se scházíte s podezřelými lidmi?

Jestli jste si chtěl jen ověřit, jestli GIBS věc řešila, proč jste se nezeptal přímo někoho z GIPS nebo policie? Jste přeci ministr vnitra. Podle mě tak netvrdíte pravdu a něco tu smrdí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

20:24 Stanjurova čísla vycucaná z prstu. Plakal bych, říká Hrnčíř z SPD

Říkali jsme to a nedělá nám radost, že se to naplňuje. Tak komentuje poslanec Jan Hrnčíř fungování s…