Jiří Pospíšil: Donald Trump slíbil, že posílí pozici USA ve světě. Ustupování Putinovi by šlo proti tomuto slibu

10.11.2016 9:41 | Zprávy

ROZHOVOR „Pozitivem může být například jeho snaha rozhýbat americkou ekonomiku snížením daní. Naopak se mi příliš nelíbí jeho pohrávání si s kritikou volného obchodu či někdy sporné výroky ohledně dalšího fungování NATO,“ říká o Donaldu Trumpovi europoslanec Jiří Pospíšil. Promluvil o Rusku i Číně a řekl také, jak se podle jeho mínění Trump postaví k situaci v Sýrii a na Ukrajině: „Nečekám, že by Trump v těchto zemích zásadně změnil americkou politiku. Podle své kampaně chce posílit pozici USA ve světě a nějaké ustupování Rusku nebo islamistům by znamenalo pravý opak toho, co voličům slíbil.“

Jiří Pospíšil: Donald Trump slíbil, že posílí pozici USA ve světě. Ustupování Putinovi by šlo proti tomuto slibu
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

Co říkáte na výsledky voleb v USA? Byly pro vás překvapením?

Očekával jsem vyrovnaný boj s možností vítězství obou hlavních kandidátů. Spíše jsem ale upřímně čekal na základě posledních průzkumů vítězství Hillary Clintonové, ale obrovské překvapení pro mne ani tento výsledek není.

Čím konkrétně myslíte, že Trump voliče získal?

V první řadě tím, že naplnil jejich touhu po změně a jeho kampaň americké voliče přesvědčila, že Trump může být silným lídrem, který není spojen s dosavadním politickým establishmentem.

Co nejzásadnějšího můžeme podle vás od Donalda Trumpa čekat? Čeho se obávat a naopak, co bude podle vás dobré?

Trump vyvolává obavy hlavně tím, že v kampani prohlásil řadu protichůdných věcí a často nebylo úplně jasné, co bude jako prezident prosazovat. Pozitivem může být například jeho snaha rozhýbat americkou ekonomiku snížením daní. Naopak se mi příliš nelíbí jeho pohrávání si s kritikou volného obchodu či někdy sporné výroky ohledně dalšího fungování NATO.

Co myslíte, že bude největší rozdíl mezi tím, jak bude vykonávat funkci on a jak by se tohoto postu zhostila Hillary Clintová?

Nový prezident bude ztělesňovat změnu a nový styl, zatímco prezidentství Clintonové by asi bylo fakticky třetím obdobím, v němž by se zase dělala politika jako za levicového prezidenta Obamy.

Někteří prezentují Donalda Trumpa jako „poslední vzpouru bílého muže“ či poslední tón „klasické“ politiky dvacátého století. Co na to říci?

To si úplně nemyslím. Mnozí jeho taktiku opřít se hlavně o bělošské voliče odepisovali ještě během kampaně jako neschopnou vyhrát volby, ale výsledky samotných voleb spíše potvrdily opak.

V moderní historii se občas stávalo, že politici, kteří uspěli v USA, následně „strhli“ řadu světových politiků, kteří se jimi inspirovali. V osmdesátých letech Ronald Reagan, o dekádu později Bill Clinton… Zažijeme podle vás něco podobného nyní s Donaldem Trumpem? V čem konkrétně by byla či naopak nebyla taková inspirace přínosná?

Světem obcházel duch politické a volební vzpoury proti starým politickým pořádkům už před Donaldem Trumpem. Ukázal to třeba výsledek hlasování o brexitu. Trump proto asi nebude vzorem pro ostatní, ale spíše nejviditelnějším příkladem podobné politiky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nejhorší možnost? Babiš se zbytky koalice. Podle Petra Štěpánka to v roce 2025 skutečně hrozí

14:55 Nejhorší možnost? Babiš se zbytky koalice. Podle Petra Štěpánka to v roce 2025 skutečně hrozí

V roce 2025 budou po čtyřech letech vlády Petra Fialy voliči opět rozhodovat, komu svěří moc. A nejh…