Ukrajinská armáda po mnoha měsících bojů s povstalci opustila doněcké letiště. Tato bitva měla symbolický význam. Jak vnímáte tento fakt. Je to nějaký bod obratu?
Celá tato situace se mi zdá neudržitelná. Protože jeden den mluví prezident Porošenko o míru, druhý den opět zase startují. Mír nastane tím dříve, čím dříve bude ukrajinská armáda poražena. Říkám to zcela na rovinu, jinak by to trvalo celé roky. Beru to jako obrat v té věci a zároveň to potvrzuje mé přesvědčení, že nikdy tyhle dvě republiky - Doněcká a Luhanská, nebudou integrální součástí Ukrajiny.
Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Bohumila Doležala (z 15.1.) + (z 27.8.) , Romana Jocha (ze 14.1.) (+ 8.12. + 11. 9 +ze 7. 8.) Michaela Romancova (ze 7.1.) (+ z 20.8.),Tomáše Peszyńského, Miroslava Kalouska ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Libora Dvořáka, Mariana Jurečky, Jana Šinágla, Jiřího Wolfa, Martina Balcara, Jiřího Peheho (z 26. 11.) + (z 11.9.) + (z 30.7.) , Jefima Fištejna, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) , Grigorije Paska (+21. 10.) Michaela Kocába (z 3.12.) (+ z 8. 11.+ z 5. 7. a 15. 3.), Alexandra Vondry, Čestmíra Hofhanzla, Karla Schwarzenberga (z 3.10.) + (ze 14.8.) Petra Pitharta, Ivana Gabala, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje Zubova, Václava Bartušky, Martina Bursíka (z 2.12.) (+ z 6.10. + z 6. 8. a z 23. 6.), , Karla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Petra Gazdíka, Alexandra Tomského (+ 2. část), Michala Kučery, Romana Šmuclera, Jiřího Peheho (z 11. 9.), Romana Jocha (ze 7. 8.) + (9. 9. + 8.12.) Jiřího Pospíšila, Marka Ženíška, Přemysla Sobotky, Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové (+ z 24. 10.) Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Františka Bublana, Karla Hvížďaly, Marty Kubišové, Petry Procházkové, šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka (+ z 23. 10.), Džamily Stehlíkové (21.11.) či Jana Vituly
Myslíte tedy, že budou samostatné?
V každém případě si budou chtít udržet nějaké autonomní samostatné postavení. Nemyslím, že se budou připojovat k Rusku. I kdyby chtěli, Rusko o to nebude mít zájem z důvodů strategických. Ale bude s nimi spolupracovat, pomáhat jim, ale v rámci Ukrajiny. Ta však už nikdy nebude mít takovou povahu jako před Majdanem. Pro Rusko je výhodnější, když tyto dvě republiky budou silně samostatné - ony se nikdy nepodřídí Kyjevu - ale zároveň nebudou součástí Ruska.
Jaký čekáte další vývoj na Ukrajině? Četl jsem, že do dvou let počítáte s nějakým kontramajdanem. Proč?
Vycházím z průběhu všech násilných revolucí. Mám před očima Arabské jaro, ale stejně tak kdysi francouzskou revoluci. Majdan byl násilný převrat s hlubokou účastí Západu, který porušil zásadu nevměšování. Osobně se tam angažoval. Zároveň Majdan měl neblahý sociologický důsledek, že rozbil vztahy. Nastavil nový precedent. To znamená, že vlády, když se vám nelíbí, se odstraňují násilným převratem. A tohle bude pokračovat. Bude to souviset i s vývojem na východě, kde ten konflikt nebude uzavřen. Kyjev tam nemůže zvítězit. Možná daleko větší dopad bude, že na rozdíl od Řecka, které se teď v neděli jasně postaví diktátu Mezinárodního měnového fondu, Evropské banky a Evropské komisi, Ukrajina vplula do toho ekonomického diktátu Evropy. Výsledkem bude extrémní šetření a dramatický propad životní úrovně. Dříve nebo později bude vláda v Kyjevě svržena.
Jak to bude v Rusku? Jsou na něj uvaleny sankce, ještě horší vliv mají na její ekonomiku nízké ceny ropy...
Vždyť jsme si zažili něco podobného. Zažili jsme tu dvě nenáviděné vlády, v obou byl ministrem financí Kalousek. Počítal nejdřív, že bude ekonomický růst 3 procenta a propadl se nakonec na minus 5. Rozdíl byl 8 procent. Přesto jsme to přežili. Putin má trvale kolem 80 procent podpory. Je to úplně jiná situace. Ekonomické problémy dílčím způsobem mohou být, ale nemohou ovlivnit naladění Rusů ve prospěch vlády. To není nějaký můj fanatismus. Nejsem vždycky pro Rusko. Když tam byl Jelcin, tak jsem Rusku nedržel palce. To byl ožralka, který chtěl rozvrátit ekonomiku. Současná situace vede k obrovskému sjednocení Rusů. Oni právem pokládají Západ za svého nepřítele. Vždyť Obama každou svojí větou, kterou začne, mluví o agresivním Rusku. O Rusko se absolutně neobávám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban