Daří se i v této mimořádné situaci zajišťovat stomatologickou péči? Existuje nějaký zvláštní režim?
Podařilo se nám přemluvit vládu, aby stomatologii nezastavovala, jak původně naznačil pan premiér v TV Prima. Musíme udržet praxe v chodu, nemůžeme poslat milion lidí do nemocnic, kde pro ně není stomatologická péče. Většina praxí běží, i když nemají respirátory. Popravdě ani nemohou jinak. Snaží se minimalizovat rizika, jak jsme jim poradili a sháníme úspěšně materiál. S kraji máme udržené od pondělí pohotovosti díky desítkám respirátorů od nich. Teď chceme vytvořit síť praxí v okresech.
Jak se vyrovnáváte s nedostatkem ochranných pomůcek?
Sháníme je, kupujeme je za své, stojí to stovky milionů, ale jinak by se vše zastavilo.
Za jakých okolností mohou lékaři odmítnout poskytnout zdravotní službu?
Musí pacienta vyšetřit a pak udělat to nejnutnější. Ve stomatologii je minimem u úporných bolestí extrakce. Ale nic takového neslýchám. Lékaři riskují pro zub život. Hrdinové.
Mezi stomatology jsou i lékaři nad 70 let. Platí pro tuto rizikovou skupinu nějaká zvláštní opatření nebo dokonce doporučení, aby z důvodu ochrany vlastního zdraví neordinovali?
My jim poradili, ať to zavřou, pokud nemají pomůcky, jsou nemocní, někteří mají třeba zhoubný nádor. Jakkoli vláda nařídila opak. Většina jich ale aspoň pár hodin sedí připravena, kdyby něco. Dojemné.
Co byste doporučil pacientům, jak si za této situace počínat? Měli by sami odkládat svá naplánovaná vyšetření?
Pokud se necítí dobře, nechodit a poradit se s lékařem po telefonu. Někdo respirátory má, někdo ne.
Jsou přijatá opatření a zákazy ze strany státu dostatečná? Lze omezení ještě rozšířit a ve snaze ochránit životy ještě víc utlumit ekonomiku?
Půjčky 600 milionů nestačí ani pro stomatologii. Mnozí nevědí, jak 10. dubna vyplatí mzdy. Karenční dobu by měl převzít stát. Je zodpovědný za škody v době karantény a peníze má ČNB. Soukromníci a zaměstnanci se ale nechtějí soudit, potřebují peníze na účtu na jídlo a hypotéky.
Co si myslíte o cestě, kterou se vydalo Spojené království, jehož premiér Boris Johnson tvrdí, že Britové si musí proti novému koronaviru nejdřív vytvořit „kolektivní imunitu“, kdy se mladí a zdraví lidé mají cíleně nakazit, aby si společnost vytvořila imunitu, zatímco starší mají být naopak v izolaci? Byl by tento postup myslitelný i v Česku?
Na to nemám odborný názor, ale pokud virus nezmizí odsud i z okolních zemí, něco takového nás nemine. Chraňme seniory a nemocné, nemocnice. My zdraví budeme mít týden chřipku a život jde dál!!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jiří Hroník