Je to správný směr na pomoc našemu hospodářství, nebo je zde nebezpečí, že se budou rozvíjet jen manuálně nenáročná logistická centra? A co lidská práva a Tibet? Na otázky ParlamentníchListů.cz po čase opět odpovídal předseda regionální Hospodářské komory Plzeňsko Miloslav Zeman.
Můžete popsat delegaci a do jaké oblasti jela?
Delegace navštívila čtyři města. Přiletěla do Pekingu, kde se prezentovala před firmami na ambasádě České republiky. Následně přejela do města Hangzhou. To je hlavní město provincie Zhejiang, partnerské provincie Plzeňského kraje. Zde jsme se prezentovali jak před státní Hospodářskou komorou CCPIT, tak i před svazem soukromých firem. Obě prezentace byly výborně připravené a při zahájení jsme podepsali dohody o dlouhodobé spolupráci. Celkem v delegaci bylo 15 podnikatelů, ale připojovali se i místní pobočky českých firem. Zastoupeno bylo celé spektrum firem. Od největší, kdy jel generální ředitel Škoda Tranportation, až po malé, kdy vazby hledá právní kancelář či architektonické studio.
Co to přinese pro podnikatele a živnostníky v kraji?
To je zajímavá otázka. Ale oni podnikatelé nečekají, co jim kdo přinese, ví, že většinou nic není zadarmo. Proto se účastnit mohl každý náš člen. Tomu jsme pomohli zajistit prezentační materiály přeložené do čínského jazyka či pomohli s tlumočením. Dle jeho požadavků na něj pak čekali firmy, které měly zájem spolupracovat. Dále je to pak už pouze na něm. Pro ty, co nejeli, jsme dohodli, že asi 70 čínských firem přiletí a obráceně se bude prezentovat 29. května v Plzni.
Jak je perspektivní spolupráce s Čínou pro Plzeňský kraj?
Já spolupráci považuji za velmi perspektivní. Čína je největší ekonomika světa a je tak pouze na našich schopnostech se prosadit. Plzeňský kraj začal dříve než ostatní a můžeme tak těžit z výhody být první. To je pohled i ostatních regionů. Nesmíme však ustrnout. Víme, že zahraniční podpora chybí. Naším cílem proto je, dohodnout se mezi provinciemi a komorami a vzájemně otevřít kanceláře tak, aby trvale zajišťovaly informace i podporu potřeb jednotlivých firem i organizací. Tím bychom snažení převedli na dlouhodobé systémové řešení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala