Kalousek: Jakub Michálek coby David Rath. 40 procent pro Piráty? Příběh s Paroubkem

21.01.2021 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Jestliže chceme korigovat nereálné nápady Pirátů, musíme je připoutat k vládní odpovědnosti. Pokud budou po příštích volbách v opozici, budou mít v roce 2025 volební výsledek 40 procent, soudí končící poslanec Miroslav Kalousek. Ten v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz přirovnal jednoho z lídrů Pirátů, Jakuba Michálka, k exhejtmanu Davidu Rathovi. Kalousek rovněž potvrdil, že si zakazuje aspirovat na ministerské křeslo. Zatímco Kalousek ve Sněmovně končí, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg podle něj mandát poslance dokončí.

Kalousek: Jakub Michálek coby David Rath. 40 procent pro Piráty? Příběh s Paroubkem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Kalousek

Pane Kalousku, při skládání mandátu jste říkal, že každého, kdo seděl ve sněmovním sále, rád pozdravíte. Platí to i pro Andreje Babiše?
 
Platí. Já jsem skutečně nikdy ty vztahy v politice nevnímal osobně. A Andreji Babišovi přeji hodně zdraví, radosti ze života, vždycky dávám příklad se svým bratrem, který je zhruba stejně starý jako Andrej Babiš a kterého mám strašně rád, ale kdyby on stál v čele vlády a choval se úplně stejně jako Andrej Babiš, tak bych mluvil úplně stejně, přestože ho mám rád. To není osobní vztah, to je vztah k tomu, jak má být uspořádána tahle země a jak se máme chovat ke svým pravomocem a kompetencím. Opravdu to není osobní. Vždycky říkám, že nenávist je emoce, která vás vyčerpává ještě o něco víc než láska. Ta láska vás vyčerpává hodně, vyčerpávat se nenávistí nemá žádný smysl. Takže to je emoce, kterou si vůbec nepřipouštím.

 
Nikdy jsem nepochopil to video ze zákulisí Václava Moravce, kde sedíte s Babišem a tykáte si. Jak jste k tomu tykání přišli?
Já si na to historicky už asi nevzpomenu. Při nějaké příležitosti, taky už si nevzpomenu, kdy jsem si začal tykat s Milošem Zemanem. A je to komické, s lidmi, o nichž jsem opravdu přesvědčen, že rozkládají systém právního státu a demokracie v téhle zemi, což jsou zejména pánové Zeman a Babiš, si tykám, a s člověkem, který je pro mě morálním vzorem, což je Karel Schwarzenberg, si vykám. A to uvádím ani ne tak pro zajímavost, jako pro demonstraci, že tykání a vykání neříká vůbec nic o mezilidských vztazích a mezilidské úctě.
 

Pokud jsme u Karla Schwarzenberga, setrvá do konce volebního období jako poslanec? 
Určitě, je pro to celá řada dobrých důvodů.
 
Kterých? 
Za prvé, jeho rozhled je namístě, za druhé by po něm nenastoupil do Poslanecké sněmovny úspěšný starosta TOP 09. 
 
Když jsme u té historie, nedávno jsem se díval na program TOP 09 z roku 2010. A jsou tady takové body jako snížení všech sociálních dávek o deset procent, žádná valorizace důchodů na jeden rok, snížení objemu mezd vyplácených ze státního rozpočtu o deset procent, zrušení porodného a pohřebného. Kdybyste program na rok 2021 psal vy, byly by tam i tyhle body?
 
Kdybych program na rok 2021 psal já, nejsem si jistý, jestli by tam byly i tyhle body. Ale v tom rozpočtovém dopadu by tam byly mnohem tvrdší body, protože jiná cesta není. Víte, jakákoliv vláda – doufám, že demokratická, doufám, že koalice, které věřím a budu ji volit, zvítězí – ale ať to dopadne jakkoliv, tak jakákoliv vláda po těchto volbách se bude muset vypořádat se dvěma naprosto základními problémy, které se dotýkají života každého občana. A tím prvním je efektivita vládních institucí. 
 
Covidová krize nám odkryla jejich absolutní neschopnost a nekompetenci. Já netvrdím, že za nás to byla nějaká hitparáda, ale přesto se v krizi ukázalo, že to nějak funguje. Za těch sedm let vlády sociální demokracie a hnutí ANO byly instituce personálně zdevastovány takovým způsobem, že to dnešní porovnání je porovnání rezavé koloběžky s meziplanetární raketou, a to znovu zdůrazňuji, že za nás to žádná hitparáda nebyla. A dnes je to ve stavu, kdy v těch dobrých časech úřady jsou ještě schopné možná někdy předstírat, že dokážou nepřekážet. Ale v těch těžkých časech, kdy vládní instituce musejí okamžitě akceschopně, efektivně, v řádu hodin pomoct občanovi, se ukázalo, že toho naprosto nejsou schopné. Je to totální rozklad. A to si myslím, že je úkol číslo jedna, vrátit lidem důvěru v akceschopnost vládních institucí, že si je neplatí zbytečně, že si je platí proto, aby jim dokázaly pomoct. A to je úkol, zdůrazňuji, číslo jedna. 
 
Úkol číslo dvě, neméně důležitý, se týká také života každého z nás, a to je stav veřejných rozpočtů, které osoby jako Babiš, Schillerová či Havlíček za sedm let dostaly do situace, kdy ty rozpočty jsou – nechci používat slovo rozvrat nebo bankrot – ve stavu, kdy jsou prostě dlouhodobě neudržitelné. A ta dlouhodobá neudržitelnost má jeden jednoduchý dopad na život každého z nás. A to je relativně důstojný důchod –  můžeme se bavit o tom, kolik to je v poměru k průměrné mzdě –, ale hlavně kvalitní a dostupná zdravotní péče. A v tom prvním případě já se smířím s tím, že můj náhradový poměr vůči průměrné mzdě nebude 40 procent, ale 25 procent, že ten důchod nebude důstojný, ale přežiju, protože si na zahradě vypěstuji brambory, budu chovat králíky, načerno si budu pálit slivovici. To se dá vždycky nějak udělat. 
Ale tu kvalitní a dostupnou zdravotní péči si na zahradě nevypěstuji. A rozpočtová politika, kterou praktikuje tahle vláda, ohrožuje zdraví a zdravotní péči každého z nás. To je ta druhá výzva vlády, kterou bude muset udělat. To znamená: akceschopnost státních institucí a udržitelnost veřejných financí, penzijního zdravotního pojištění jsou dva hlavní úkoly pro jakoukoliv vládu po těchto volbách a bylo by naprosto směšné se hádat o to, jestli bude více křesťanská, nebo více liberální, to jsou jemné detaily. Všichni demokraté, kterým záleží na budoucnosti v téhle zemi, se budou muset dát dohromady, aby napravili tu Babišovu spoušť. A to jsou hlavní výzvy, kterým musíme čelit.
 
Víte, pane Kalousku, dlouhodobé výhledy jsou důležité, ale momentální politická podpora je také pro výkon politiky důležitá. Nebyla chyba třeba při Nečasově vládě 2010–2013, že všechny mimořádně ošklivé, nepopulární kroky přišly najednou? Nebylo to ubíjející pro ty lidi? 
Co je ta chyba? Vy jste tady citoval z našeho programu v roce 2010 mimořádně nepopulární a mimořádně třaskavé formulace. Na základě toho programu jsme dostali sedmnáct procent ve volbách. Byla to naše chyba, že jsme to tam napsali, nebo chyba voličů, že to nečetli? 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

12:31 „Voliči si zaslouží pravdu.“ Fiala to přehnal. Tvrdě narazil i ve vlastní ODS

Ostravský politik Radim Ivan (ODS), zakladatel platformy ČESKO.plus, považuje vyjádření premiéra Pet…