Politika ANO připomíná tanec mezi vejci. Nejdříve něco řeknou, pak z toho ustoupí. Ministr obrany Martin Stropnický nejdříve nechtěl vojáky NATO na území Česka, pak se vyjadřoval zcela opačně. Ministr financí Andrej Babiš hovořil o zrušení daňové slevy pro podnikatele, upustil od toho. Co si o takovýchto názorových veletočích myslíte?
To je obecně charakteristické pro stranu, která je populistická a nemá žádné pevné zásady a žádný jasný program. Něco jí v určitou chvíli napadne jako dobrý nápad, pak se to snaží prosadit, ale když zjistí, že to u veřejnosti nemá dobrý ohlas, vycouvá z toho. Nemyslím si, že by to bylo typické jen pro ANO. Podíváme-li se do evropské politiky, chová se tak každá populistická strana. Ze svých výroků může proto velmi rychle ustoupit. Strana, co má výroky založené na nějakých zásadách, tak je nemůže odvolat, protože by musela odvolat i ty zásady. Někteří voliči názorové veletoče ale akceptují.
Není to spíše přístup nováčka, který moc neví, co si počít?
Ne. Kdyby tato strana vznikla na pevných hodnotových základech, tak se jí to nemůže stát. Výroky odpovídají zásadám a zásady se neodvolávají. Typické pro předsedu Babiše je, že velmi často veřejně říká něco jiného, než co doopravdy napsal. Těch případů lze za poslední dobu vyjmenovat mnoho. Ten poslední je jeho totální popírání toho, že chystá poměrně výrazné zvýšení daní k začátku roku 2015. Když jsem řekl přesná čísla z jeho vlastního dokumentu, jde o zhruba čtyřicet miliard za dva roky, tak křičel, že lžu.
Citoval jsem jen jeho čísla, která uvedl do konvergenčního programu, jenž odeslal do Bruselu. A ta čísla jsou pravdivá. Pokud skutečně prosadí návrh zákona o dani z příjmu a Poslanecká sněmovna ho přijme, tak stoupne o zhruba čtrnáct miliard korun zdanění v roce 2015 a o dalších asi dvacet šest v roce 2016. Jsem ale smutný i z přístupu žurnalistické obce, která je schopna napsat, že Babiš tvrdí to a Kalousek ono. Je to prezentováno jako tvrzení proti tvrzení, i když je konvergenční program otevřený dokument a každý novinář se může podívat, jak je to doopravdy. A to jsem si nikde nepřečetl. Říkám si, proč? Je to neochotou novinářů číst dokumenty nebo obava z Babiše? Udělám první pokus. (Místopředseda Kalousek ukázal redaktorovi ParlamentníchListů.cz zmíněný konvergenční program schválený českou vládou a odeslaný do Bruselu na straně čtrnáct, kde je to v tabulce: Dopad rušených opatření opravdu černé na bílém.)
Proč to popírá?
Sám jste viděl, že to tam je a když to řeknu, křičí, že je to lež. To už není populismus, pro takové chování nemám název. To je popírání vlastního dokumentu.
Na druhou stranu TOP 09 celkem vychází vládě vstříc. Nedávno to byl krok ohledně dluhové brzdy, kdy jste připustili, že by šla odsunout na rok 2016…
Podle mě je to nejvstřícnější krok, který nějaká opoziční strana v historii moderního českého parlamentu, tedy od roku 1993, udělala. Neznám žádnou politickou stranu, která by řekla, že podpoří nejen ratifikaci mezinárodní smlouvy, na které záleží, ale dokonce podpoří i všechny návrhy státních rozpočtů, které tu smlouvu budou dodržovat. A to dokonce tak, protože by se v tom případě parametry musely vztahovat už k roku 2015, že chápeme, jak to může být obtížné a proto stačí, když se budou dodržovat až v roce 2016. Dokonce tak, že v roce 2016 nemusí držet jedno procento strukturálního deficitu, ale 1,25 procenta. A pak každý rok půl bodu dolů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský