Co vede úspěšného podnikatele a několikanásobného mistra světa i ČR v jízdě na vysokém kole do Senátu?
Aktivnímu sportu jsem věnoval podstatnou část svého života, ale v posledních letech už to zdaleka není jen o mých výkonech. Těmi chci ty mladší motivovat, ukazovat jim cestu, přinášet do jejich života naději, že pílí se dá dosáhnout na ty nejvyšší mety. A zároveň se spolupodílet na tom, aby měli pro sportování u nás ty nejlepší podmínky. Proto pomáhám při úspěšných charitativních projektech, i proto jdu do politiky.
Není v tom ale pouze ten sport. Věřím, že jsem v životě nabral zkušenosti, díky kterým mohu přispět ke kultivaci místního politického prostředí, ukázat lidem, že jim Senát může být opravdu užitečný, když si zvolí lidi, kterým důvěřují a kteří tam jdou pro ně opravdu tvrdě pracovat. Tak jako jsem tvrdě pracoval na tom vysokém kole.
Do jaké míry podle vás politika ovlivňuje sport?
Ovlivňuje jej zásadně, protože rozhoduje o financování, legislativě a celkové podpoře sportu. Politici by se o sport měli starat dlouhodobě, nejen když se vyhrávají medaile na olympiádě. A u nás se to v posledních letech trochu zanedbávalo, nebo jinak: peníze šly tam, kam se to zrovna někomu hodilo. A to musí přestat.
Předpokládám, že byste u sportu rád zůstal i jako senátor. Mám pravdu? A můžete být případně konkrétnější? Jaký problém je podle vás třeba vyřešit?
V současné době sportuji rekreačně, dělám sport pro radost a u toho bych rád zůstal. Jak už jsem nastínil, musíme přesně vědět jaké peníze a odkud do sportu potečou a garantovat je sportovcům na dlouhodobější horizont. Zároveň musíme mít přesně zmonitorované, jak se pak takové peníze rozdělují, abychom nepodporovali jen ty velké nebo někým vybrané. Pan ministr Babiš jde v tomhle podle mě správnou cestou, když chce sportovcům dávat peníze z hazardu.
Kde vidíte hlavní příčinu klesajícího zájmu mládeže a dětí o sport a jak ho v nich v době moderních technologií opět probudit?
V rámci svých cest na kole po regionu se denně přesvědčuji, že některá sportoviště opravdu zejí prázdnotou, i když jsou ve výborném stavu. Vyvolává to ve mně potřebu bít na poplach a změnit to. Tento trend bych rád změnil např. osvětou, přednáškami na školách, tvorbou a podporou různých masových akcí s cílem rozpohybovat děti, mládež, rodiče i prarodiče tak, aby našli ve sportu zalíbení. Je to samozřejmě mravenčí práce, ale je potřeba začít... Dále je důležité začít finančně motivovat trenéry, vedoucí a dobrovolníky, kteří se podílí na činnosti klubů a oddílů.
Jak vnést více transparentnosti do financování sportu?
Musíme nastavit systém střednědobé a dlouhodobé podpory sportu tak, aby měly sportovní subjekty jistotu pro svou činnost v dlouhodobém horizontu. Tento systém doposud absentuje, a to vede ke vzniku korupčního prostředí, kdy jsou finanční prostředky přidělovány systémem „kdo dřív přijde, ten dřív mele“ anebo na základě osobních vazeb. Spravedlivý a transparentní systém s garancí dlouhodobé neměnnosti zaručí kontinuální rozvoj sportu tak, aby byl úspěšný a životaschopný.
Podporujete myšlenku na vznik samostatného ministerstva sportu s vlastní rozpočtovou kapitolou?
Ano, podporuji vznik samostatného ministerstva sportu s vlastní rozpočtovou kapitolou. Personálně nemusí jít o kvanta úředníků, jde o to, aby sport a volnočasové aktivity byly řešeny někým samostatně a s dostatečnou prioritou. Jak už jsem řekl, teď je to bohužel tak, že je sport v kurzu jen v případě, že se koná nějaká větší akce a čeští sportovci na ní uspějí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková