Kandidát do senátu (KSČM): Pokud bych byl zvolen, podal bych návrh na zrušení horní komory

29.06.2016 8:41 | Zprávy

Církevní restituce a tzv. divoké privatizace z 90. let minulého století jsou zlodějny nejhrubšího zrna, navíc provedené doslova za bílého dne. Stále častěji se také stává, že se návrhy poslanců KSČM odkládají a neprojednávají. S cílem sjednat nápravu kandiduje ve volebním obvodě Plzeň-město do senátu Jan Rejfek (KSČM). Co by chtěl vykonat pro region? A proč je přesvědčen, že senát neplní svou roli? Kriticky se vyjádřil i na adresu médií, jejichž úroveň považuje za tristní, v zájmu zisku mediálních společností s cílem manipulovat zcela účelně s vědomím lidí.

Kandidát do senátu (KSČM): Pokud bych byl zvolen, podal bych návrh na zrušení horní komory
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Dr. Jan Rejfek, kandidát do Senátu P ČR za VO č. 7 Plzeň – KSČM

I když jste získal v posledních komunálních volbách nejvíce hlasů, starostou jste nebyl zvolen, a neobhájil tak svůj post. Jak vidíte nyní své šance?

Komunální volby jsou zcela v jiné rovině než volby do vyšších orgánů. Zákon je postaven tak, že i když vyhrajete, můžete prohrát. Tak to v komunálních volbách funguje. Jiné je to ve volbách do Senátu P ČR. Moje šance jsou stejné jako šance mých protivníků. Volby jsou politickou soutěží a zákon v tomto případě říká, že navrch má ten kandidát, který získá nejvíce hlasů. V případě, že je to více než 50 % z celkového počtu odevzdaných platných hlasů, stává se vítězem dokonce již v prvním kole. Sami voliči musejí vědět, co chtějí svým hlasování ovlivnit. Pokud to vědí, vědí komu dát svůj hlas. Myslím si ale, že část voličů to neví, a tak nejde ani k volbám a o účasti ve druhém kole nechci vůbec polemizovat. Je na škodu věci, že voliči nežádají po svých zvolených zástupcích skládání účtů z toho, co naslibovali, v porovnání s realitou. To je i hlavní příčina nezájmu voličů o volby do Senátu P ČR. Zcela jistě se i v letošních volbách projeví vyšší účast v prvním kole, neboť je spojena s volbami do zastupitelstev krajů. Druhé kolo bude ale propadákem. I to svědčí u voličů o zbytečnosti Senátu P ČR. Neznamená to ovšem, že i když KSČM Senát P ČR odmítá, že se této politické soutěže nezúčastníme.

Ptala jsem se i z toho důvodu, že v posledních komunálních volbách ztratila KSČM řadu zastupitelů a v senátu neobhájila jediný mandát. Proč by měli dát voliči přednost zrovna vám?

KSČM celkově možná ztratila. U nás, v Dešenicích, naopak posílila, což je dobrá známka pro zástupce této politické strany, kterou reprezentují i nestraníci. Dosáhli jsme zde dobrých výsledků, ale jak jsem už uvedl v úvodní odpovědi, zákon i vítěze staví na vedlejší kolej. Je nutné si uvědomit, že lidé si to pamatují. Zcela jistě se to v dalších volbách projeví. Pravda také je, že v Senátu P ČR KSČM neobhájila jediný mandát. Naopak se ale prosadila v krajích. Zde prokázala, že naši zastupitelé i ve vrcholových funkcích dokážou v rámci koalic odvádět výbornou práci. V minulém období společné vládnutí v koalicích na krajské úrovni bylo bez sebemenších afér ze strany našich zastupitelů. V našem Plzeňském kraji jsme dokázali jako jediný kraj hospodařit bez zadluženosti. Zastupitelé navíc musejí čelit mnohdy právě nedokonalým zákonům, které jsou výplodem nesourodých koalic v parlamentu, a senát jako takový s těmito „zmetky“ nedokázal nic udělat. Proč tedy nevolit změnu? Proč nedat hlas právě zástupcům KSČM? Vždyť neustálé omílání toho, jak to bylo za bývalého režimu špatné, nikoho nezajímá. Položte si otázky, co udělal senát pro to, aby se například přijal zákon o majetkových přiznáních, což mimochodem souvisí s omezením korupce, co udělal pro prošetření privatizačních kauz z 90. let a proč to vůbec pravice odmítá, co udělal senát se zákonem o církevních restitucích, a mohl bych pokračovat. A vůbec, proč si nepoložit otázku spočívající v poměrném zastoupení na základě výsledků voleb?

Čemu byste se chtěl v senátu věnovat, co vás zajímá či takzvaně pálí nejvíce?

Jsou to především církevní restituce a tzv. divoké privatizace z 90. let minulého století. Je až zarážející, že politikům nevadí, čeho se dopustili, a občané po nich nechtějí vysvětlení. Jsou to všechno zlodějny nejhrubšího zrna, navíc provedené doslova za bílého dne. Kdyby takto pracovali zastupitelé na obcích, vězení v ČR by nestačila. Toto vadí většině občanů, ale nevědí si rady, jak to změnit. Ztrácejí tak jakoukoliv iluzi o možnosti nebo změny současného stavu. Navíc se stále častěji stává, že v rámci jednacího řádu dolní sněmovny se návrhy poslanců KSČM odkládají, neprojednávají. Jsou to dokonce návrhy zákonů, které jsou i ve vínku koalic, ale i ty jdou pod stůl. Příkladem jsou církevní restituce v programu ČSSD. Proč to občany nezajímá? Tady vidím své místo, ale uvědomuji si, že v menšině jsem odsouzen dopředu k porážce, i když budu mít pravdu.

A jaký první krok, pokud pomineme počáteční formality, byste učinil, kdybyste se stal senátorem?

Podal bych návrh na zrušení Senátu P ČR, protože svoji funkci neplní. Dokladem jsou špatné zákony, zákony zneužitelné a doslova protilidové. Zákon o církevních restitucích to dokazuje. Co zde udělali senátoři? Nic! Proto je horní komora zbytečná.

Jak byste chtěl využít mandát senátora ve prospěch regionu?

Mandát senátora využiji k přijetí takových zákonů, které podpoří rozvoj života v rámci regionu nacházejícího se v Plzeňském kraji. Jde o podporu zaměstnanosti spočívající v tom, aby práce motivovala a nevedla především mladé na úřady práce, spravedlivého odměňování za odvedenou práci, což s tím souvisí, kvalitní obnovu zemědělské výroby, rozvoje a dostupnost školství a lékařské péče především na vesnicích, ale také turistického ruchu, neboť Plzeňský kraj má velké množství míst, které by měli občané znát. Šlo by mi také o důslednou ochranu životního prostředí a návrat vodohospodářské infrastruktury do rukou obcí a měst s cílem hospodařit si na svém, svými společnostmi a zaměstnanci. Klatovy byly zemědělsko-potravinářským okresem, podobně značná část okresu Plzeň-jih. Návrat k zemědělské velkovýrobě a soběstačnosti by měla být prioritou, nehledě na to, že to přispěje ke zvýšení zaměstnanosti ve volebním obvodu.

Co považujete v programu KSČM za nejdůležitější?

Senátní obvod č. 7 je velmi složitý. Zahrnuje plzeňský obvod Slovany, celý bývalý okres Plzeň-jih a část Klatovska. Proto je třeba k voličům přistupovat diferencovaně. Jsou ale obecné priority, které jsou všude stejné. Kvalitní a dostupné zdravotnictví, fungující doprava a dopravní infrastruktura, dobré a také dostupné školství, spravedlivé sociální jistoty, zajištění práce, která by měla navíc motivovat, a ne vést lidi na úřady práce, rozvoj venkova a regionu společně s turistickým ruchem atd.                                                                                 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Marek Benda byl položen dotaz

Umíte si představit sebe jako pracujícího v průmyslu či zemědělství?

Vnímám Vás jako syna svého otce, od školy zabydleného v politice a parlamentu. Uměl byste přežít jako pracující v průmyslu nebo zemědělství. Umíte opustit bublinu parlamentních či senátních poslanců? Proč neinicujete odbourání výhod poslanců - viz poslanci za 1. republiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Otec se pustil do boje: Genderová výuka ničí dětem životy

18:08 Otec se pustil do boje: Genderová výuka ničí dětem životy

Ladislav Kytka se jako otec dvou dětí intenzivně angažuje v boji proti genderové výchově ve školách.…