Ještě na podzim 2014 jste neúspěšně kandidovala do karlovarského zastupitelstva za ODS. Poté jste ze strany vystoupila a o měsíc a půl později jste nastoupila za hnutí ANO na ministerstvo vnitra. ODS se na celostátní úrovni proti hnutí dosti vymezuje. Čím vás osobně hnutí ANO oslovilo?
To je jednoduché. V listopadu 2014 mě oslovil Andrej Babiš s nabídkou pracovat na ministerstvu vnitra a já jsem kývla. Nikdo po mně tenkrát nechtěl, abych vstupovala do hnutí, šlo prostě o zajímavou práci. Postupem času jsem ale poznala, že v hnutí je spousta velmi schopných lidí, kteří tu chtějí něco změnit, a tak jsem se v roce 2015 stala jeho členkou. Jsem přesvědčena, že vstupem hnutí do politiky se podařilo omezit korupční potenciál a rozbít staré struktury.
Proč jste se rozhodla kývnout na nabídku vést kandidátku hnutí v Karlovarském kraji?
Když jsem dostala nabídku vést kandidátku hnutí v našem kraji, docela dlouho jsem ji zvažovala. Bylo mi jasné, že budu muset ustát tlak médií, různé pomluvy a podpásovky, což se také hned po ohlášení mé kandidatury rozjelo. Ale nelituji toho. Karlovarský kraj znám, miluji ho, narodila jsem se tu, dlouho tu žila, byla starostkou Horního Slavkova na Sokolovsku. Přesně vím, co tu lidé potřebují zlepšit, a jsem přesvědčená, že to společně dokážeme.
Pro hnutí ANO jde o první krajské volby. Prozradíte nám svůj tip na výsledek?
Určitě neprozradím. Mým heslem nicméně je, že není důležité se zúčastnit, ale vyhrát. Každý, kdo mne zná, ví, že pro vítězství udělám maximum. Já a tým, který za mnou stojí, máme co voličům nabídnout. Za úspěch budu také považovat, pokud k volbám přijde více lidí než posledně.
Jak byste jako hejtmanka chtěla využít své dosavadní zkušenosti jako náměstkyně ministerstva vnitra pro veřejnou správu či z regionální politiky, kde jste působila jako starostka Horního Slavkova na Sokolovsku? Ostatně krátce jste působila i jako zastupitelka kraje.
Máte pravdu, mám toho za sebou už docela hodně, i proto mám odvahu se postavit do čela kandidátky. To ale neznamená, že z té pozice nemám respekt. Pořád ale jde o to být lídr, který ví, co chce a dokáže pro své vize strhnout i lidi okolo sebe. Samozřejmě že se musím obklopit těmi správnými spolupracovníky, odborníky, kteří budou tvrdě pracovat. Velkou výhodou je určitě to, že už teď jako náměstkyně hodně jezdím po republice a velmi dobře vím, co jednotlivé kraje trápí, jak to kde funguje. Hodně je to o komunikaci se starosty. Ti nikdy nesmějí od kraje zůstat odstřižení.
Poměrně ostré kritice jste čelila za přijetí odměn za vaše působení v čele slavkovské radnice. Je podle vás obecně správné, že jsou politici za svou práci odměňováni nad rámec výplaty? Ostatně není to tak dlouho, co i Andrej Babiš s nadsázkou tvrdil, že by politici měli dělat svou práci zadarmo.
Jak sama říkáte, bylo to s nadsázkou. Pan Babiš celý svůj plat posílá na dobročinné účely, to je chvályhodné. My ostatní ale přece jen musíme z něčeho platit složenky nebo trvalé příkazy.
Souvislosti okolo daru jsem už několikrát vysvětlovala, moji oponenti totiž jeho udělení rádi interpretují do médií po svém. Přitom je to jednoduché. Dar, který mi zastupitelé obce navrhli, schválili společně s Cenou města a já si toho hrozně vážím. Co je špatného na tom, že mě zastupitelé napříč politickým spektrem mimořádně ocenili za moji práci. Jiná věc je, že už druhý den po mém skončení ve funkci jsem měla nárok na odstupné v obou městských organizacích, kde jsem dříve pracovala. A ani v jedné jsem si ale odstupné nevzala. Odchod z Horního Slavkova jsem velmi prožívala a nebylo to pro mě opravdu jednoduché. Na Horní Slavkov nikdy nezapomenu, dal mně veškerý základ mé odborné i politické dráhy a je pro mě srdeční záležitostí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková