Karlovarský kraj, „české Bergamo“! Proč zrovna tady covid udeřil tak mocně? Poslankyně Maříková má jasno. Vyrůstala tu

28.02.2021 17:50 | Zprávy

ROZHOVOR Karlovarský kraj má již přes dva týdny uzavřené dva ze tří svých okresů a pandemií je v roce 2021 postižen jednoznačně nejvíce. Jak se stalo, že se právě kraj lázní a zdravotní péče dostal do pozice „českého Bergama“? Poslankyně SPD Karla Maříková v tomto kraji vyrůstala a působila jako zdravotní sestra, patří tedy k těm, kteří mají k tématu co říci nejvíce.

Karlovarský kraj, „české Bergamo“! Proč zrovna tady covid udeřil tak mocně? Poslankyně Maříková má jasno. Vyrůstala tu
Foto: Archiv Karly Maříkové
Popisek: Karla Maříková, poslankyně SPD a kandidátka na hejtmanku Karlovarského kraje

Co říkáte na to, jak se vyvíjí pandemie v Karlovarském kraji, který je „vašim“ volebním obvodem?

Situace v Karlovarském kraji je ukázkou mnohaletého nedostatku zdravotnického personálu, který nikdo nikdy nevyřešil, protože by se muselo zdravotníkům více zaplatit, aby neodcházeli do sousedního Německa, a taktéž ostatním profesím. Dalším hřebíčkem do rakve našemu zdravotnictví byla likvidace lůžkové péče, ještě před dvěma roky jsme slyšeli, jak máme mnoho nemocnic v blízkosti. Své tomu přidala špatná komunikace vlády s občany, kteří už nikomu nevěří, předražené ochranné pomůcky, které jsou dokonce nedostupné, zbytečná plošná a nefunkční opatření.

Nápor pacientů vyžadující akutní péči je určitě větší než obvykle, ale kdybychom měli funkční opatření, dostatek lůžek, lékařů a sester, kteří pokryjí tuto kapacitu, tak by se situace určitě zvládala lépe.

Jak je na tom Karlovarský kraj z hlediska zajištění nemocniční péče? Bylo tam před pandemií dostatek lůžek a personálu, nebo byly kapacity „poddimenzované“?

Karlovarský kraj sousedí s Německem a to s sebou přináší odliv pracovníků do zahraničí a není tomu jinak ani v oblasti zdravotnictví. S nedostatkem lékařů a sester se Karlovarský kraj potýká dlouhodobě, jelikož zdravotníci odcházejí za lépe placenou prací k našim sousedům. Vlády nebyly schopny zajistit, aby zdravotnický personál byl aspoň přibližně finančně ohodnocen jako v zahraničí. Dokud se nevyřeší finanční otázka zdravotníků, tak se situace nezlepší. Karlovarský kraj je na tom nejhůře co se týká platů, jsou zde už několik let nejnižší mzdy v České republice a tak se není čemu divit, že dochází k odlivu lidí z kraje a nebo že lidé odcházejí za prací do sousedního Německa. Život v našem kraji nepatří k nejlevnějším, jsou zde předražené nemovitosti, zrovna levně zde také nenakoupíte a lidé musejí mít z čeho platit své náklady.

Z důvodu nedostatku personálu se rušila lůžka a uvažovalo se do budoucna o dalším zužování lůžkové péče s argumentem zbytečné blízkosti nemocnic, ne jednou jsem si toto vyslechla na zdravotním výboru Karlovarského kraje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

4:44 „Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuj…