Před časem jste se nám vyjadřovala k vybavení vojáků a policistů. Nyní má ministerstvo novou policejní hymnu. Co říkáte na to, že policisté nemají pořádnou výzbroj a výstroj, ale platí se hymna? Nebo je to důležité, aby policie měla takový symbol? Pracovní verze policejní hymny čelí ostré kritice i z řad samotných policistů.
Tak jednoznačně policisté ocení radši dostatek prostředků na výstroj, techniku nebo třeba i na pohonné hmoty, kde jak známo jim stanovené limity někdy dělají problémy s výjezdy. Vytvářet jim hymny mi připadá patetické a samozřejmě to už vůbec nemá smysl, pokud se s navrženou verzí neztotožňují. Po poslechu se jim nedivím. Ostatní profese hymnu pokud vím také nemají. Mně osobně by stačilo, kdybychom všichni cítili sounáležitost, hrdost a odhodlání při hymně státní.
Sledujete kauzu skladu ve Vrběticích na Zlínsku? Je na ní něco, co vás zaráží, udivuje, co byste ráda udělala? V podstatě se má teprve vyšetřit, co tam vlastně bylo…
Ano, tu kauzu sleduji. Jedná se o muniční areál, který se tam nachází od roku 1935. V roce 2007 byl převeden na Vojenský opravárenský podnik a dnes je součásti Vojenského technického ústavu. Vzhledem k více jak 90tileté historii museli všichni obyvatelé a zástupci obcí a kraje vědět, že je zde umístěn. Proto mě zaráží, že hejtman Zlínského kraje neměl zpracovaný krizový plán. Už jen to, že nevyhlásil krizový stav, včetně krizového štábu, dle zákona o krizovém řízení... Nepřikládá tedy této mimořádné události tak velký význam.
Podle odborníků na armádní munici není vyloučeno, že ve skladu byla překročena takzvaná obložnost, což je přepočet množství skladované výbušniny na dimenzi objektu.
Ke spekulacím o celkové obložnosti lze říci pouze to, že toto měla kontrolovat Policie ČR a Český báňský úřad. Pokud tedy vše bylo dle zákona kontrolováno, nemohla být obložnost překročena a pouze bychom spekulovali. Uvidíme podle výsledku vyšetřování policie.
Expert na vojenský arzenál, který si přál zůstat v anonymitě, uvedl, že není vyloučeno, že společnost mohla ve Vrběticích skladovat například řízené sovětské protitankové střely, takzvané maljutky, nebo kvůli intenzitě hoření dokonce munici s fosforem. Jak to vidíte vy?
Pokud žiji ve fungujícím státě, kde se dodržují zákony, očekávám, že policie a příslušné úřady měly dle zákona celou dobu pod kontrolou, jaká munice ve skladu je a kolik je jí tam uloženo. Ano, slyšela jsem, že v epicentru hořely letecké pumy, které obsahovaly fosfor, a tím z výše uvedeného vyplývá, že o tom musela vědět i Policie ČR.
Co by se z toho obecně do budoucna mělo vyvodit?
Teď je potřeba hlavně uklidnit situaci na místě. Podle mého názoru všechny ochranné prvky jako jsou ochranné valy či vzdálenosti od obytných častí zafungovaly tak, jak mají a díky tomu nebyly nikterak přímo ohroženy životy obyvatel. Tím chci říci, že není potřeba zase hned měnit zákony. Jde pouze o to, aby zainteresované složky plnily svou kontrolní činnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Bartoš