Kdo je pan Brady? Debilita. Herman jim leze do... Halík, Horáček či Šiklová šíří lži. Komedianti Jurečka a Gazdík. Dalajláma nikoho nezajímá. Imigrační mor. Kulomet Zdeňka Ondráčka

25.10.2016 16:19 | Zprávy

ROZHOVOR Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček říká, že celá společnost se po dobu posledních několika let nesmyslně polarizuje. „Lidé místo toho, aby hledali to, co je sbližuje, a na tom pracovali, stále častěji vyhledávají spor a konflikt. Není to však problém většiny národa a prostých lidí, ale problém takzvaných elit. Pod jejich vedením vznikají dva a více nesmiřitelných táborů, kdy jejich lídři již předem říkají, jak toho druhého nesnášejí,“ upozorňuje poslanec.

Kdo je pan Brady? Debilita. Herman jim leze do... Halík, Horáček či Šiklová šíří lži. Komedianti Jurečka a Gazdík. Dalajláma nikoho nezajímá. Imigrační mor. Kulomet Zdeňka Ondráčka
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

V jaké atmosféře a v jakém stavu naše země spěje k letošnímu 28. říjnu a 17. listopadu? Dějí se v poslední době věci, jež ji mohou ohrozit, nebo které naopak slibují posun směrem k lepšímu? V jakém stavu naše politika spěje do roku nejdůležitějších voleb?

V takovém, kam jsme ji přivedli. Země a nálada v ní jsou odrazem společnosti. Určitě také vnímáte, že celá společnost se po dobu posledních několika let nesmyslně polarizuje. Lidé místo toho, aby hledali to, co je sbližuje, a na tom pracovali, stále častěji vyhledávají spor a konflikt. Není to však problém většiny národa a prostých lidí, ale problém takzvaných elit. Pod jejich vedením vznikají dva a více nesmiřitelných táborů, kdy jejich lídři již předem říkají, jak toho druhého nesnášejí. V takové atmosféře nevraživosti až nenávisti pak žijeme, lépe řečeno přežíváme. Odtud  vznikl ten pojem „blbá nálada“. Ano, ta nálada bude blbá, dokud zde budou blbí lídři, a ti zde budou do té doby, než se to přestane líbit té dosud rozumně smýšlející většině obyvatelstva. Může však nastat paradox, že pak přijde k moci ten, který bude nejtvrdší a své politické konkurenty prostě zlikviduje.  

Jak vnímáte spor o ocenění pro Jiřího Bradyho, kdy jeho synovec Daniel Herman tvrdí, že Řád TGM strýci nebude udělen kvůli postoji synovce k dalajlámovi, přičemž prezident Zeman to odmítá?

Tento spor by mě nechával zcela chladným, kdyby to nebyl ten typický případ úmyslného vyhrocování situace. Položme si otázku. Kdo je pan Jiří Brady? Kdo o něm kdy před touto aférou slyšel? Myslím, že téměř nikdo nebo určitě ne 99 procent národa. O.K., dnes o něm víme, že si prošel Terezínem a Osvětimí a jeho hodný synovec, shodou okolností ministr kultury Daniel Herman, ano, ten Daniel Herman, který se bratříčkuje se sudetskými Němci a leze jim do, no víte kam, tak ten Daniel Herman ho chce vyznamenat jedním z nejvyšších státních vyznamenání. Ale takových lidí s takovým osudem máme v ČR desítky a možná ještě stovky. Proč tedy zrovna pan Brady, který zde v ČR více než 60 let ani nežije? Ví pan Brady o aktivitách svého synovce a co on na ně říká, on, který přežil útrapy Terezína a Osvětimi? 

A role pana prezidenta Miloše Zemana? Nevím, jaká přesně je, ale určitě vím, že o tom, komu udělí či propůjčí státní vyznamenání, rozhoduje právě on. Pokud o tom chce rozhodovat pan Herman nebo jiný z politiků, tak buď neznají Ústavu ČR, nebo hrají divadlo, aby poškodili prezidenta a znovu polarizovali společnost. Komu to slouží a čemu přispívá, si můžeme domyslet.  

Jak jste ostatně vnímal návštěvu dalajlámy, která opět vzbudila vášně? Co říci ke sporu o to, zda se raději setkávat s dalajlámou, nebo dát přednost ekonomickým vztahům s Čínou?

Víte, návštěva dalajlámy by v podstatě nikoho nezajímala, kdyby z ní ta konkrétní část politiků neudělala divadlo. Já vlastně ani nevím, proč a na čí pozvání a s jakým cílem sem dalajláma přijel. Vím z toho jen to, že toho někdo šikovně zneužil, a osobně si myslím, že to bylo i cílem jeho návštěvy zde v ČR. Prostě dalajláma posloužil části společnosti, které jde o konflikt jako návnada, a nutno říci, že dobrá návnada. Já osobně upřednostňuji ekonomické vztahy s Čínou, ale jako vzdorovitý člověk bych se úplně ve všem nepodřizoval. Ostatně já si také nenechám od ministra zahraničí ani od předsedy sněmovny kecat do toho, zda navštívím tu či onu oblast, tu či onu zemi. Ale jako člověk, kterému jde primárně o to, budovat přátelství mezi lidmi, se vždy snažím domluvit.

Schvalujete krok například Mariana Jurečky, Petra Gazdíka a dalších, kteří odmítají přijít na státní oslavu 28. října a místo toho hodlají uspořádat vlastní akci na Staroměstském náměstí? Chápete to jako vyjádření jejich názoru, nebo to spěje k nebezpečnému rozdělení jednotlivých skupin společnosti? Když už ani slavit neumíme spolu, chceme si spolu vůbec ještě povídat?

Ještě když jsem sloužil u policie, tak se u hloupých velitelů kulantně říkalo, že ne vždy platí, že komu byla svěřena funkce, tomu byla také dána schopnost velet a myslet. Obdobně tomu je u politiků. Je-li někdo ministr nebo místopředseda sněmovny, ještě neznamená, že je obdařen rozumem. Pro mě jsou to oba jen komedianti, kteří se zřejmě potřebují zviditelnit. A právě s nedostatkem rozumu je spjato to nebezpečí štěpení společnosti a neochota jakékoliv komunikace, o čemž jsem hovořil na začátku našeho rozhovoru.    

Debata se často točí kolem prezidenta Miloše Zemana. Toho má část společnosti za hrubiána, burana, ruského a čínského kolaboranta a podněcovatele nenávisti. Jiná část ho zase bere za lidového a přímého muže, svého advokáta proti elitám a za někoho, kdo otevřenou politikou vůči všem velmocím koná pro naši zemi dobro… A kdo ji také chrání před islámem. Která skupina má pravdu?

Ve své otázce jste to dokázal shrnout poměrně přesně. Ano, pan prezident Miloš Zeman je vnímán různými skupinami různě. Můžeme ho milovat i nenávidět, jde o úhel pohledu na něj. Já osobně nemohu říci, že bych s ním ve všem souhlasil, ale je to prezident republiky, a tak se podle toho k němu chovám. Nikdy bych si nedovolil veřejně jej urážet velmi hrubými vulgárními výrazy, tak jak to poslední dobou z různých míst a od různých lidí, bohužel i politiků, často slyšíme. Víte, ony ty urážky a vulgarity nevypovídají o kvalitě či nekvalitě pana prezidenta, ale o malosti, hrubosti a debilitě jejich autorů.  

Miloš Zeman prohlašuje, že kolem sebe sjednotil většinu české společnosti. Může ale ta koalice „prasknout“, kdyby například již nebyl problém s imigranty, který Zemanovi pomohl? Mohou se pod vlivem soustavného mediálního bombardování od Zemana trhnout někteří vzdělanější voliči? Anebo je to tak, že příznivci Zemana prostě „svého Miloše“ už neopustí, protože je chrání před těmi „zmetky z Prahy“ a před „kavárnou“ a „Bruselem“? Je někdo, kdo by mohl Zemana na Hradě pro příští období ohrozit?

Nevím, proč si myslíte, že k většinově kladnému hodnocení pana prezidenta přispěli migranti. A už vůbec si nemyslím, že problém s migranty by mohl být v brzké době ukončen. Ten problém a jeho eskalace je teprve před námi. Začne to ve Francii, přejde to do Belgie a Německa a pak se ten mor bude pomalu šířit celou Evropou. Západní část Evropy je podle mě již odepsaná.

Také nechápu, proč si myslíte, že pana prezidenta Zemana podporují méně vzdělanější voliči. Já mám kolem sebe řadu vzdělaných, až velmi vzdělaných lidí a ani ti se svými sympatiemi k panu prezidentovi netají a s rostoucím tlakem na něj se ve svých názorech jen utvrzují. A k závěrečné části vaší otázky odpovím, že vždy se může najít někdo, kdo může Miloše Zemana v příštím volebním období nahradit. Ale že by to byl někdo z těch, o kterých se již dnes veřejně mluví, tak o tom pochybuji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Podrývají naši demokracii lživou propagandou a falešnými sliby

Dobrý den, jestli vás chápu dobře, považujete se za demokraty. Přijde vám ale demokratické a také nějak prospěšné, když haníte všechny, kteří mají jiný názor než vy? Mám také dojem, že tato vláda se s těmi, co mají jiný názor vůbec nebaví, jen je onálepkuje. To myslíte, že je ta cesta, jak čelit pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bílá hora, sedláci u Chlumce, Lipany a Petr Fiala. Premiér si prý vydobyl speciální místo v dějinách

20:27 Bílá hora, sedláci u Chlumce, Lipany a Petr Fiala. Premiér si prý vydobyl speciální místo v dějinách

Evropské západní země vydávají brožurky, co dělat v případě války. Revidují se podzemní prostory pro…