Kdyby EU přestala dýchat, tak se toho s emisemi CO2 moc nestane. Bezpečnostní inženýr Čížek o nerealistických touhách Zelených

06.04.2023 20:44 | Rozhovor

Kdybyste chtěli vést boj proti CO2 vážně, tak pomalu abyste zakázali lidem dýchat. Pro informaci, lidstvo, tedy těch zhruba osm miliard, vydýchá ročně asi 2,5 miliardy tun CO2. A to je základní lidská potřeba. To sdělil ParlamentnímListům.cz předseda spolku Realistická energetika a ekologie Jaroslav Čížek. Bavili jsme se i o chování Fialovy vlády a směrnici Euro 7.

Kdyby EU přestala dýchat, tak se toho s emisemi CO2 moc nestane. Bezpečnostní inženýr Čížek o nerealistických touhách Zelených
Foto: pixabay.com
Popisek: Energie - ilustrační foto

Když v roce 2007 sepsal Václav Klaus knihu Modrá, nikoli zelená planeta, sklidil za ni vlnu kritiky. Vy dnes tvrdíte, že Green Deal není rozumným programem pro Evropu. Jak by tedy měl vypadat váš, dejme tomu, „Blue Deal“?

Je jedno, jak budeme rozumnou energetiku v rámci přijatelné ekologie nazývat, třeba Blue Deal. Hlavně ale musíme nejdřív počítat. Green Deal si bere vzor z nového údělu, což byla opatření Franklina D. Roosevelta v Americe třicátých let minulého století, ale ta byla zaměřena na rozvoj a spotřebu, kdežto tady je to úplně obráceně. Tím, že si Zelená dohoda pro Evropu vytkla za cíl oddělení hospodářského růstu od využívání zdrojů, tedy spotřeby, ve skutečnosti vymyslela něco jako perpetuum mobile. Když jsme to v roce 2021 Fransi Timmermansovi napsali do uvítacího dopisu při jeho návštěvě u nás, tak se mu to tak líbilo, že nám odpověděl během jednoho měsíce hned třikrát. Jestliže totiž chceme udržet v chodu a rozvíjet společnost a mít se lépe a lépe, tak si musíme přiznat, že to bude úměrné spotřebě naší energie. Když chcete běžet rychleji, vydáváte víc energie, a musíte tedy víc jíst a dýchat, což v ekonomice platí úplně stejně.

Jestli chceme skutečně bojovat s CO2, což je zase na dlouhou diskusi, jestli to v rámci všech různých přírodních procesů tak škodí, a nahradit fosilní paliva, tak musíme jít směrem k energii s větší energetickou hustotou, a to je jádro. Aby bylo jasno, tak energie ze slunce a větru je velmi řídká. Netřeba se k těmto zdrojům vracet, protože od nich jsme se dostali k dnešnímu stupni rozvoje, kvality života, snižování lidské úmrtnosti a tak dále. Měli bychom jít přirozeným směrem než udělat čelem vzad a vracet se zpět.

Když se v tehdejším Československu rozhodlo o spuštění prvního výzkumného reaktoru, postavili ho za dva roky a hned v něm proběhla první štěpná jaderná reakce. Bylo to v Řeži a psal se rok 1957. Plánované hospodářství nahradilo tržní a namísto malého výzkumného potřebujeme velké, plně fungující reaktory. I tak. Rozhodnutí o dostavbě Dukovan je na stole, v Česku má jádro největší podporu v historii, a přesto se stále pořád jen žvaní. Proč? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

EU

Nemyslíte, že EU zase dokazuje, jak je neschopná, když se má vyřešit nějaký problém? Bylo tomu tak u migrace, covidu, ale teď třeba i v případě války na Ukrajině. To opravdu dokáže mír vyjednat až Trump, který to navíc dělá bez součinnosti s EU? Ano, něco nám nařizovat a komplikovat tak většinou lid...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

18:06 Nevyjde se 130 tisíci? Výrok Šípové je nehorázný, říká Šichtařová

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ 130 tisíc je královský plat, a to nejen pro rodinu s pěti dětmi, ale do…