Když máte školu Dzeržinského, tak to z hlavy nevymažete. Exsenátor promluvil o Putinovi

11.06.2014 19:15 | Zprávy

ROZHOVOR Rusům chyběl car, teď ho mají. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl bývalý senátor za TOP 09 Adolf Jílek v reakci na situaci na Ukrajině. Vyjádřil se také k budoucnosti své strany, k chybám exministra Drábka či ke svému odvolání z pozice předsedy správní rady Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC). Podle něj žádná vláda nedělala tak radikální kroky jako ta současná.

Když máte školu Dzeržinského, tak to z hlavy nevymažete. Exsenátor promluvil o Putinovi
Foto: top 09
Popisek: Adolf Jílek na snímku vlevo

Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko se po prvním jednání s ruským velvyslancem v Kyjevě vyslovil pro ukončení bojů na východě Ukrajiny v tomto týdnu. Asi čtyřicet mrtvých si ale údajně vyžádal noční útok proruských radikálů na letiště ve východoukrajinském Kramatorsku. Myslíte si, že boje skončí?

Tento týden boje určitě neskončí. Skončí teprve, až se Ukrajině podaří získat nad svým územím kontrolu. Z mého hlediska je podpora separatistů ze strany Ruska značná.

Jak vlastně vnímáte nového ukrajinského prezidenta? Co od něj očekáváte?

Doufám, že bude schopný se s lidmi z východní Ukrajiny domluvit, a to především s těmi, kteří tuto část země ovládají, což jsou oligarchové, kteří tam mají své podniky. A protože on patří do této sorty, zřejmě bude schopen se s nimi domluvit.

Příznivci proruských separatistů na Ukrajině mají o kyjevské vládě jasno - jsou to „banderovci a fašisté“. Jak reagujete na takovéto postoje?

Anexe Krymu mi připomněla roky 1938 a 1939. Tehdy nebyly takové sdělovací prostředky, jaké jsou dnes. Ale jestliže někdo lidi krmí uměle vytvořenou a nacionalistickou ideologií, tak lidé jsou pak ochotni jí uvěřit a podporovat ty, kteří tuto ideologii hlásají. Já si myslím, že bychom měli být na tento způsob velmi citliví, protože jsme takzvaný anšlus zažili hned dvakrát v minulém století.

Severoatlantická aliance v Pobaltí zahájila rozsáhlé manévry za účasti 4700 vojáků z deseti členských států a asi osmi stovek vozidel. Vítáte tuto akci?

Dalo se předpokládat, že k něčemu podobnému dojde, protože předtím ruská strana prováděla u hranic s Ukrajinou dlouhodobé velké cvičení, kde bylo víc než 40 tisíc vojáků a nejrůznější technika. Takže asi bylo nutné na tuto akci odpovědět zase z druhé strany. Pobaltské státy jistě cítily ohrožení. Krym byl jen zákusek.

A hrozí tedy rozpoutání třetí světové války s Ruskem a Čínou?

Já doufám, že ne, ale chutě ruské rozpínavosti, na kterou Evropa zapomněla v domnění, že je Rusko slabé, znovu ožily. Jestliže máte školu Dzeržinského (Ruský revolucionář a sovětský politik polského původu. Byl zakladatel a velitel obávané ruské Čeky, faktické předchůdkyně pozdějšího GPU a pozdější NKVD a posléze KGB. Putin je bývalý agent KGB. – pozn. red.) a pamatujete si, že to nejlepší v dějinách země bylo zabírání velkého množství území po druhé světové válce, a když se vám stát posléze zmenší a vy mu vládnete, tak to z té hlavy nejde vymazat.

Vladimir Putin, na kterého narážíte, má více než osmdesátiprocentní podporu Rusů. Západní média říkají, že jeho popularita je pouze dílem státní propagandy. Jak to vidíte vy?

Asi umí velmi dobře ovládat propagandu, skrze níž hraje na city Rusů. Oni se poté, kdy se rozpadl Sovětský svaz, cítili velmi slabě a chyběl jim car. Teď ho mají. Je pochopitelně populární, protože chce znovu Rusko posílit.

Jak se díváte na názor, že za rozpoutáním krize na Ukrajině je Evropská unie, jež v rámci asociační dohody nabídla podmínky, které jsou výhodné pouze pro západ země, nikoliv pro východ?

Tomu se musím jen smát. Když jsem mluvil s Jaromírem Štětinou, který byl v Kyjevě v době, kdy tam probíhaly demonstrace a kdy ostřelovači stříleli do lidí, říkal mi, že bydlel ve stejném hotelu jako ti, kteří tam přišli o 14 dní dříve, poté vylezli na střechy a začali střílet na všechno, co se pohybovalo. Poté odjeli. Nikdo prý nevěděl, co jsou zač. Vzhledem k tomu se domnívám, že celá akce byla dopředu připravená. Asi to mělo dopadnout jinak, než předpokládali, ale pak to pokračovalo dál. Při pohledu na záběry jednotlivých budov na východní Ukrajině bylo vidět, že akci připravovali vyškolení profesionálové. To nebyl dav. Všichni víme, že Rusové mají velmi silné jednotky, které jsou vycvičené k boji s nepřítelem v jeho uniformách, akorát zbraně mají podstatně kvalitnější. Když mají zbraně o tři generace lepší, než jakými je vyzbrojena ukrajinská armáda, nikdo mi nemůže namluvit, že to jsou zbraně, které získali z obsazených ukrajinských skladů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Petr Kupka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

20:35 Sociální vědec Fiala, „učitel vyklouz“. Politika odbornost rychle likviduje. Hovoří jeho spolužák

„Přerod politologa na politika měl za následek, že ta první odbornost velmi mnoho ztratila, přičemž …