Kohlíček k aktérům na Staromáku: Ukázali tam obsah svých "velkých myšlenek". Pasují se do role intelektuální elity, přitom předvedli jen exkrementy

06.11.2016 17:40 | Zprávy

ROZHOVOR „Nedomnívám se, že protesty proti Zemanovi ustanou. Předpokládám totiž snahu těch, kterým leží v žaludku, o další vystupňování mnohdy i velmi nechutných protestních aktivit u příležitosti 17. listopadu. To, co předvedli na Staroměstském náměstí, ovšem ukazuje plasticky obsah jejich ´velkých myšlenek´. Je to smutné, když ti, kteří se pasují do role intelektuální elity, nakonec předvedou pouze exkrementy,“ říká europoslanec KSČM Jaromír Kohlíček na adresu těch, co se sešli v den státního svátku 28. října na Staroměstském náměstí, kde si vylévali srdce kvůli Miloši Zemanovi.

Kohlíček k aktérům na Staromáku: Ukázali tam obsah svých "velkých myšlenek". Pasují se do role intelektuální elity, přitom předvedli jen exkrementy
Foto: Vít Hassan
Popisek: Na alternativní oslavu státního svátku přišly na Staroměstské náměstí tisíce lidí

V posledních týdnech se toho stalo hodně - návštěva dalajlámy v Česku, jeho pozvání od ministra Hermana na půdu ministerstva, prohlášení ústavních činitelů k Číně a jeho kritika, kauza Brady, demonstrace na Staroměstském náměstí... Co z toho všeho lze vyvozovat?

Blíží se prezidentské volby. Sice příští rok to ještě nebude, ale po úspěchu nejrůznějších nepolitických uskupení při krajských volbách jsou někteří lidé, kteří o sobě prohlašují, že jsou politici, zcela v zajetí představy o vlastní velikosti a úspěchu. Lidovci skutečně, jako jediná tradiční politická strana, uspěli jak v krajských, tak v senátních volbách. Nechci posuzovat, jestli je to způsobeno nízkou volební účastí a „tvrdým jádrem“ jejich voličů, které k volbám přišlo, nebo tím, že vždy hráli „všemi barvami“. Proto také už od vzniku Československa byli téměř ve všech vládách. Lhostejno, zda to byly vlády levicové či pravicové. Podobnou neurčitou charakteristiku má ovšem i vítězné hnutí ANO, a to přes prohlášení paní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny o jejich „pravicovosti“. I další místopředseda Sněmovny, vyznačující se pouze silným verbálním antikomunismem, nestojí v čele politické strany, ale v pravolevých koordinátech nevyhraněného, ale v krajských volbách úspěšného seskupení Starostové a nezávislí.

Poněkud překvapivým úspěchem je i zvláštní dvojice Okamura – Veleba, která poměrně nečekaně pronikla do většiny krajských zastupitelstev. Zdivočelí pohrobci Václava Havla, které nazývá Miloš Zeman Pražská kavárna, se za této situace vzestupu netradičních politických subjektů rozhodli jednat. Kuriózní figura pana pátera na ministerském postu se k tomu výborně hodí. Provázky kamsi do pozadí naznačují, tentokrát méně okatě, kdo asi vše diriguje... ale turisté na Staroměstském náměstí se opět nestačili divit. Sice neutíkali jako při příjezdu páně Konvičkovy skupiny, ale ani tak nevycházeli z údivu. A to netušili, že poněkud koktající moderátor na pódiu „chce vyhrát prezidentské volby už v prvním kole, aby se ušetřily peníze“.

Ze zahraničí to vypadá, že se Češi zbláznili. Vycházejme ovšem z toho, že přestože ve Spojených státech - a dokonce i ve Velké Británii nemluvě o Francouzích - občané těžko hledají Českou republiku na mapě, že jsme se i přesto proslavili. Sice nikdo neví, oč se jedná, ale něco tak exotického turista jinde nezažije. Neúcta těch, kteří v roce 1992 společně s Václavem Havlem rozbourali Československo, k výročí vzniku republiky a symbolu tohoto státu, tj. úřadu prezidenta, je totiž věcí ve světě zcela nepochopitelnou.

Může mít návštěva dalajlámy v Česku a jeho přijetí ministrem Hermanem nějaký dopad na Českou republiku co se týče ekonomické oblasti? Již jsme třeba zaznamenali, že ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) nejede do Číny, protože prý tamní vláda schůzku zrušila...

Ministr Jurečka do Číny jistě pojede. Česká republika je jeden z několika desítek států, které mají s Čínou nevyrovnanou obchodní bilanci. Je ale zájmem České republiky, aby se to změnilo. Pokud to pan Herman nepochopil a vedení lidovců za ním stojí, potom je to sice smutné, ale pan ministr přes všechna rozporná prohlášení do Číny brzy vyrazí. Jestliže 51 států má s Čínou dohodu o „strategickém partnerství“, přičemž jednou ze základních podmínek takového partnerství je politika jedné Číny, není možné, aby byl dalajláma přijat jinak, než neoficiálně. Pokud to host Sudetoněmeckého landsmannschaftu nepochopil, je podivné, že je stále ještě ve vládě. Pokud to ale pochopil, je jeho přítomnost ve vládě ještě méně žádoucí. Ovšem to si musí srovnat ve svých hlavách vedení současné vládní koalice a především Bohuslav Sobotka sám. Preference jako odraz nepříliš zdařilých tanečků, které se okolo lidovecké eskapády odehrály, nám ukazují, že začíná předvolební kampaň pro volby do Poslanecké sněmovny. Lidovci útočí, sociální demokraté jsou v rozpacích a Babiš se upřímně baví a sleduje, jak mu ty preference stále rostou... Odklad návštěvy pana ministra v Číně je zatím pouze opatrně vztyčený prst vedení Říše středu. Nic víc, ale také nic míň.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Veleba: České potraviny mizejí. Maso i vejce. Lidé musí vidět tato čísla

9:50 Veleba: České potraviny mizejí. Maso i vejce. Lidé musí vidět tato čísla

„Napadá mě, že náš trh je ideální pro několik nadnárodních obchodních společností, které si zde moho…