Andrej Babiš navrhl, že by se na severu Afriky mohly zřídit tábory, kde by se rozhodovalo o poskytování azylu uprchlíkům. Co si o tom myslíte?
Možná k tomu nakonec dojde. V nejbližší době to považuji za krajně nepravděpodobné, protože žádný severoafrický stát s něčím takovým nebude souhlasit. Evropská unie, potažmo NATO, by tedy muselo to území na severu Afriky nejprve dobýt, a k tomu nebude politická vůle. Nemohu ale takové řešení vyloučit někdy v budoucnu, protože bude-li příliš imigrantů do Evropy gradovat, pak se mnohé, co se zatím zdá být nemyslitelným, stane předmětem vážných úvah.
Kdo nese podle vás odpovědnost za nynější masový příliv uprchlíků?
Otázka po odpovědnosti předpokládá, že na počátku stálo nějaké svou podstatou morální rozhodnutí. Tady ale jde o počátek stěhování národů. Kdo nese odpovědnost za to, že voda teče dolů? Pokud se podstatná část Afričanů a Arabů bude domnívat, že se jim v Evropě povede lépe než doma, a že je možné se do Evropy dostat, budou se o to tito lidé snažit. Někdo nese odpovědnost za to, že jim zatajil nebezpečí, která je na této cestě čekají. Někdo nese odpovědnost za to, že vypustil směrem k Itálii loď, která je přetížená a na níž lidem hrozí záhuba. Ti muslimové, kteří z lodi naházeli křesťany přes palubu, jsou zodpovědní za svůj čin. Evropské vlády jsou zodpovědné za to, že nehledají skutečné řešení a navrhují pouze paliativní opatření.
Co říkáte názorům, že by se na řešení krize s uprchlíky měly podílet i Spojené státy, které se angažovaly v oblasti Libye a Sýrie a nesou díl odpovědnosti?
Já bych jen uvítal, kdyby se Spojené státy na řešení podílely. Jenže mluví někdo o nějakém „řešení“? Relokace imigrantů z Itálie či Řecka přece žádným řešením není – je to opravdu jen zmírňující opatření. Ale ani to slovo „zmírňující“ není zcela na místě, protože na místo relokovaných nastoupí ještě větší množství dalších utečenců. Pokud chceme mluvit o řešení, musíme mluvit o tom, co vlnu přistěhovalců zastaví. A máme pak na mysli vysoké ploty a odmítání připlouvajících lodí, nebo změnu poměrů v zemích, odkud k nám přistěhovalci proudí? Z tohoto hlediska kvóty žádným řešením nejsou – ani dobrovolné, ani nedobrovolné.
Co říkáte na argumenty, že máme povinnost přijímat uprchlíky z Afriky, protože za dob komunismu české emigranty přijímaly západní země?
Vypadá to podobně, že? Asi tak, jako je podobná čivava vlčákovi. Obojí jsou konec konců pejsci. Vytvářeli čeští emigranti v Německu nebo ve Francii ghetta, v nichž by plamenní kazatelé vyzývali české emigranty ke komunistické revoluci, v níž by svrhli místní demokratické vlády?
A co argumenty, že máme být solidární se státy EU a uprchlíky přijmout?
Osobně si myslím, že pokud se Evropská unie rozhodne vlnu uprchlíků zastavit, měli bychom být solidární se zeměmi, kde již tito uprchlíci jsou a o jejich část se postarat. Pokud ale budou uprchlíci proudit do Itálie či Řecka dál, a nic se s tím nebude dělat, pak by skutečně šlo o solidaritu sebevražednou.
Jaký je váš názor na myšlenku multikulturalistů, že nás cizí kultury obohatí?
Rád si s nějakým multikulturalistou popovídám o tom, jak nás obohatí třeba eritrejská, somálská nebo irácká kultura. Zatím jsem ale od nich nic konkrétního neslyšel. Asi se nestýkám s těmi „správnými“ lidmi.
Též zaznívají názory, že prý imigranti znamenají ekonomický přínos a bez nich nebude mít Evropa dostatek pracovních sil...
Při padesátiprocentní nezaměstnanosti mládeže ve Španělsku a Řecku a volném pohybu pracovních sil v Evropě bych problém nedostatku pracovních sil řešil tehdy, až skutečně nastane. Zatím si mnohé evropské země nevědí rady s problémem opačným.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík