ParlamentníListy.cz
» Aréna » Rozhovory » Kolik spisů udělali slavní šlachtovci za rok, tolik jsem s osmi kluky odevzdával za týden. K policejnímu přeskupování promlouvá ostřílený Stanislav Huml
Kolik spisů udělali slavní šlachtovci za rok, tolik jsem s osmi kluky odevzdával za týden. K policejnímu přeskupování promlouvá ostřílený Stanislav Huml
18.06.2016 23:59 | Zprávy
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Pokud oba útvary (protikorupční i ÚOOZ) dělají protikorupční problematiku, tak se ptám regulérně, kdo se zabývá obchodem s bílým masem, vraždami? Proč nebyl vyšetřen případ podezření na vraždu studentky Rodové? Protože nikdo tuto problematiku nevyhodnocuje a nedělá. Takže policejní prezident zasáhl tím, že navrhl reorganizaci. Na výboru pro bezpečnost byla dost podrobně představena,“ vysvětluje v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz poslanec ČSSD Stanislav Huml, bývalý policista. K výtkám o utajování reformy uvedl: „Dostali jsme informaci, ze nejvyšší státní zástupce informován byl. Pan Laube i policejní prezident tvrdili, že za ním byli a představili mu to. Prý také neměl žádné výhrady.“
Foto:
Hans Štembera
Popisek: Poslanec Stanislav Huml
reklama
Jak vy vidíte připravovanou policejní reformu, která vyvolala vládní krizi... Je sloučení dvou elitních útvarů přínosné? V minulosti podobné slučování výsledky nepřineslo, ba naopak...
Nic se tady neruší, je to liberální reorganizace. Vnímám to tak, že máme dnes dva útvary. Jeden má dělat vraždy, únosy, obchod s bílým masem, má se věnovat mafii. To je Šlachtův ÚOOZ. Ten druhý je protikorupční. Má se věnovat případům jako jsou úplatky, podplácení, zneužití informací. Přesně to co je kauza ProMoPro, což realizovali oni. Stejně jako Ratha a další hospodářské delikty. Pokud oba útvary dělají protikorupční problematiku, tak se ptám regulérně, kdo se zabývá obchodem s bílým masem, vraždami? Proč nebyl vyšetřen případ podezření na vraždu studentky Rodové? Protože nikdo tuto problematiku nevyhodnocuje a nedělá. Takže policejní prezident zasáhl tím, že navrhl reorganizaci. Na výboru pro bezpečnost byla dost podrobně představena. Celé vedení stálo za názorem, že reorganizace je nutná.
Chtějí udělat národní kriminální úřad, pod nímž by byly sekce na násilnou kriminalitu, kyberkriminalitu, terorismus a extremismus. Čtvrtá sekce má být protikorupční kriminalita. Časem do roku 2020 chtějí ještě do tohoto celku zařadit národní protidrogovku. Nechtěli tam dávat kriminalistický ústav, chtěli jim nechat absolutní samostatnost, aby byl v podstatě jako soudně znalecké pracoviště zcela mimo tento útvar. Řekli – nevíme, kdo bude dělat šéfa. Může jím být Šlachta, musí se ale přihlásit do výběrového řízení. Může zůstat sedět na židli, na které je. Jen se ten útvar bude jmenovat jinak.
Chceme, aby se lidé, kteří převezmou vedení centrály, podíleli na způsobu řízení a organizace. Seděli tam zástupci policejních odborů, všichni náměstci policejního prezidenta, představoval to generál Laube. Byla tam ze strany vedení policie absolutní shoda, žádné hádání, všichni s tím souhlasili. I pan Schwarz z ANO, který se druhý den probudil, tam jim to pochválil. Pokud na státním zastupitelství vznikne nějaký speciál, tak potřebují proti sobě také jen jednu hlavu. My dneska máme hlavy dvě, ty se žerou. To nemá cenu. Nepotřebujeme soutěživé útvary mezi policiemi. To jako byly dva finanční útvary a soutěžily mezi sebou. To je přece blbost. Policie není jenom 500 lidí v ÚOOZ, to je 40 tisíc lidí. Když to shrnu. V roce 2015 ÚOOZ žaloval 42 kauz. Nějakou dobu jsem dělal do policie a tolik spisů k soudu jsme dostali v osmi lidech za týden. Jsou to sice složitější kauzy než dělají kluci na základním útvaru, ale stejně. Pan Šlachta začal dělat politiku, a to je ten problém. Ať dělá policejní práci.
Na hodnocení práce Roberta Šlachty a jeho útvaru z profesního hlediska jsem se vás právě chtěl zeptat. Takže je kritizujete?
Stačí se podívat na výsledky jejich práce za poslední dobu – a ty se hodnotí podle toho, kolik lidí dostali k soudu. Musím říci, že mi Šlachta byl sympatický, když sestřelili vládu. Ale pokud to beru z právního hlediska, byla to bída s utrpením.
Dobrý den, frakce Patriotů navrhovala zařadit na program jednání pléna EP bod věnovaný nutnosti změnit Green Deal. Vy jste prý byli proti. Proč? Vy si nemyslíte, že je revize nutná? A i kdyby projednání prošlo, je vůbec reálné, že se jako většina politiků v EU probudí a dočkáme se změny? Podle mě se...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.