I v minulých dnech jsme řešili téma Miloš Zeman. Koncem roku znovu podpořil zrušení sankcí proti Rusku, na jaře naboural oficiální výklad „kauzy Skripal“ s tím, že novičok se v Česku tak či tak vyráběl. Vzbudil tím pohoršení. Pak k tomu přibyla aféra se zprávou BIS. Je Miloš Zeman vlastizrádce? Může si náš prezident dovolit chovat se v rozporu se „spojeneckými svazky“?
O prezidentu Zemanovi je všeobecně známé, že ve svých vyjádřeních rád zachází tzv. „na hranu“. A je pravdou, že vámi uvedené výroky bývají v rozporu se zahraničněpolitickým směřováním naší země i s oficiálním postojem vlády. Při vší úctě k úřadu prezidenta bych však situaci nepřeceňoval. Prezident – ač přímo volený – má především moderovat politickou diskusi a vahou své osobnosti nepřímo působit na politické a společenské dění. Konkrétní výkonné kroky a odpovědná rozhodnutí činí exekutiva, zákony pak navrhuje a schvaluje legislativa. I když výše uvedené názory Miloše Zemana ne vždy zcela sdílím, tak je respektuji a nemám s nimi zásadní problém.
Komentátor Martin Fendrych navrhl, aby byl prezident Miloš Zeman ve spojitosti se svými veřejně pronesenými a velmi nelichotivými výroky na adresu BIS, obžalován pro velezradu. Má takový návrh racionální základ? Překročil Miloš Zeman jakousi linii, za kterou se nemá chodit?
Je to názor jednoho z mnoha komentátorů. Jak se říká, mnoho vyvolených, málo povolaných. Platí moje předchozí odpověď. Já osobně vnímám práci BIS jako vysoce profesionální a mám v ni plnou důvěru. Navíc všechny tajné služby podléhají přísné kontrole komisí v Poslanecké sněmovně – takže zpochybňování práce služeb je vlastně nepřímým zpochybňováním práce poslanců. A přesto: je to osobní názor prezidenta a je jeho právem ho vyslovit. Nic víc, nic míň.
Pokud jde o prezidentské volby, lze říci, že naši spoluobčané rozhodli moudře? Nebo by Jiří Drahoš, viděno optikou dneška, byl lepším prezidentem? Drahoše podporovaly umělecké a intelektuální kruhy, Miloše Zemana spíše chudší obyvatelstvo z venkova. Tyto dvě skupiny se nemají v lásce... Která z nich během prezidentských voleb víc přikládala pod kotel?
Především je škoda, že oba finalisté rozdělili republiku na dva nesmiřitelné tábory. Zde si dovolím být k vítězi prezidentské volby a k jeho blízkému okolí mírně kritický. Mně osobně je bližší dialog, vzájemný respekt a předkládání státnických vizí. Moc bych si přál, kdyby Miloš Zeman se svými zkušenostmi, pamětí a přehledem odložil stará nepřátelství a pokusil se občany naší země spíše spojovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs