Kolovratník drtí novináře, pasují se prý do role aktivistů. „Jak je možné, že otevřeně pomlouvají prezidenta a členy vlády?“ ptá se šokovaný poslanec

04.01.2019 19:48 | Zprávy

CO NÁM DAL ROK 2018 Poslanec za hnutí ANO Martin Kolovratník se pro čtenáře ParlamentníchListů.cz ohlíží za uplynulým rokem. Podle něj to s kontroverzními výroky prezidenta Miloše Zemana není tak horké, neshodne se s ním ale například v pohledu na úroveň práce BIS. „Moc bych si přál, kdyby Miloš Zeman se svými zkušenostmi, pamětí a přehledem odložil stará nepřátelství a pokusil se občany naší země spíše spojovat,“ vyzývá Kolovratník hlavu státu. Velký údiv Kolovratník vyjádřil nad prací těch, které má Zeman ze všech nejméně v oblibě – novinářů. „V soukromém životě mají pochopitelně právo na jakékoli postoje, ale jak je možné, že řada z nich na sociálních sítích otevřeně pomlouvá prezidenta nebo členy vlády?“ zlobí se poslanec.

Kolovratník drtí novináře, pasují se prý do role aktivistů. „Jak je možné, že otevřeně pomlouvají prezidenta a členy vlády?“ ptá se šokovaný poslanec
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

I v minulých dnech jsme řešili téma Miloš Zeman. Koncem roku znovu podpořil zrušení sankcí proti Rusku, na jaře naboural oficiální výklad „kauzy Skripal“ s tím, že novičok se v Česku tak či tak vyráběl. Vzbudil tím pohoršení. Pak k tomu přibyla aféra se zprávou BIS. Je Miloš Zeman vlastizrádce? Může si náš prezident dovolit chovat se v rozporu se „spojeneckými svazky“?

O prezidentu Zemanovi je všeobecně známé, že ve svých vyjádřeních rád zachází tzv. „na hranu“. A je pravdou, že vámi uvedené výroky bývají v rozporu se zahraničněpolitickým směřováním naší země i s oficiálním postojem vlády. Při vší úctě k úřadu prezidenta bych však situaci nepřeceňoval. Prezident – ač přímo volený – má především moderovat politickou diskusi a vahou své osobnosti nepřímo působit na politické a společenské dění. Konkrétní výkonné kroky a odpovědná rozhodnutí činí exekutiva, zákony pak navrhuje a schvaluje legislativa. I když výše uvedené názory Miloše Zemana ne vždy zcela sdílím, tak je respektuji a nemám s nimi zásadní problém.

Komentátor Martin Fendrych navrhl, aby byl prezident Miloš Zeman ve spojitosti se svými veřejně pronesenými a velmi nelichotivými výroky na adresu BIS, obžalován pro velezradu. Má takový návrh racionální základ? Překročil Miloš Zeman jakousi linii, za kterou se nemá chodit?

Je to názor jednoho z mnoha komentátorů. Jak se říká, mnoho vyvolených, málo povolaných. Platí moje předchozí odpověď. Já osobně vnímám práci BIS jako vysoce profesionální a mám v ni plnou důvěru. Navíc všechny tajné služby podléhají přísné kontrole komisí v Poslanecké sněmovně – takže zpochybňování práce služeb je vlastně nepřímým zpochybňováním práce poslanců. A přesto: je to osobní názor prezidenta a je jeho právem ho vyslovit. Nic víc, nic míň.

Pokud jde o prezidentské volby, lze říci, že naši spoluobčané rozhodli moudře? Nebo by Jiří Drahoš, viděno optikou dneška, byl lepším prezidentem? Drahoše podporovaly umělecké a intelektuální kruhy, Miloše Zemana spíše chudší obyvatelstvo z venkova. Tyto dvě skupiny se nemají v lásce... Která z nich během prezidentských voleb víc přikládala pod kotel?

Především je škoda, že oba finalisté rozdělili republiku na dva nesmiřitelné tábory. Zde si dovolím být k vítězi prezidentské volby a k jeho blízkému okolí mírně kritický. Mně osobně je bližší dialog, vzájemný respekt a předkládání státnických vizí. Moc bych si přál, kdyby Miloš Zeman se svými zkušenostmi, pamětí a přehledem odložil stará nepřátelství a pokusil se občany naší země spíše spojovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Je fajn, že si platově přilepšíme až počátkem třetí světové

9:10 Keller: Je fajn, že si platově přilepšíme až počátkem třetí světové

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Časy se mění. Tak nazval další svou stať pro ParlamentníListy.cz sociolog a fi…