Snížení valorizace důchodů nepobouřilo jen většinu českých seniorů. Dle reakcí z různých webových diskuzí a sociálních sítí řada lidí vůbec nerozumí počínaní současné vlády v této problematice. Nejprve plošným způsobem zvýší penze „opatrovníkům“ dětí o tzv. výchovné, aby jim ty peníze o několik měsíců později vzala zmíněným snížením valorizace. To se opravdu muselo při hledání úspor nejprve začít u těch nejbezbrannějších? V této souvislosti jsem také četl některé názory, že se to stalo prý záměrně – senioři stávkovat nebudou a je to určitě méně pracné opatření, než snižovat rozbujelou státní správu…
S tímto hodnocením naprosto souhlasím! Začít u sebe? Snížit počet ministerstev (minimálně tři jsou tam navíc jen a jen kvůli uspokojení koalice), to se vládě nechce. Tak si došlápneme na seniory. Ti se bránit nemůžou a protestovat nebudou. Takto krutá je realita. Ještě horší je v tom, že právě KDU-ČSL se chvástala, jak bude sociálním svědomím vlády. A nakonec zmíněné snížení důchodů přišlo právě z dílny lidovců, kteří to mají na starost. Ukazuje se, že vláda Petra Fialy občanům v předvolební kampani do Poslanecké sněmovny v roce 2021 lhala. Z mého pohledu se jedná o nejasociálnější vládu v novodobé historii naší země a mám pro to několik argumentů. Fialova pětikoaliční vláda je odpovědná za současnou inflaci, která dosahuje dvouciferných hodnot. Potraviny, energie, nájem… tyto základní položky se nám zdražovaly před očima doslova každým dnem a vláda s tím absolutně nic neudělala, ačkoliv jsme ji na to upozorňovali už od minulého roku.
Je přitom zajímavé, že vládní pětikoalice vytváří nová ministerstva s vlastními aparáty a také nové pozice pro své kolegy, kteří neuspěli ve volbách. Nejvíc je to vidět u Pirátů, jejichž poslanci se objevují v pozicích náměstků, poradců a asistentů. Krásné naplňování korýtek pro věrné přátele… Jsem si jistý, že pokud chtějí vládní politici šetřit, tak musí jít sami příkladem! Absolutně proto nerozumím tomu, proč zamítli návrh hnutí ANO na snížení vlastních platů, které se v letošním roce výrazně zvedly. My jsme to navrhli, ale vládní poslanci to zamítli. Jedná se o pokrytecký přístup. Vláda tvrdí, že si navýšení penzí seniorů nemůžeme dovolit a současně se ale nechce bavit o vlastních platech.
A další perlička. Vládní koalice o zákonné valorizaci věděla měsíce předem. Ve světle prezidentských voleb ale o tomto tématu schválně nemluvila, aby nenahněvala voliče prezidenta Petra Pavla. Za hnutí ANO mohu deklarovat, že v tom seniory nenecháme a budeme za ně bojovat. Víme, že se drtivá většina z nich nachází ve složité situaci. Dokonce mi chodí emaily s příběhy, kde senioři volí mezi jídlem, topením a léky. Tohle je špatně. Věřím proto, že Ústavní soud tento krok vlády prohlásí za protiústavní.
I nově zvolený prezident považuje způsob schválení valorizace za velmi sporný z hlediska platné legislativy (retroaktivita, schvalování v nouzovém režimu), a pokud vaše hnutí nepodá podnět k Ústavnímu soudu, chce to udělat sám. Petr Pavel také kritizoval ministra financí za to, že do návrhu rozpočtu nevyčlenil potřebnou částku na valorizace penzí. Dal byste prezidentovi v těchto výhradách za pravdu?
Prezident Petr Pavel měl vůbec poprvé příležitost ukázat, že není prezidentem vládní pětikoalice, bohužel ji ale promrhal. S jeho argumenty souhlasím, ale absolutně nechápu jeho následnou reakci. Je to jako od „chytré horákyně“. Nerozumím tomu, jak může na jednu stranu pochybovat o legitimnosti tohoto kroku a současně ho schválit. Prezident je důležitou součástí legislativního procesu. Prezident Petr Pavel k tomuto zákonu ale přistoupil naprosto alibisticky a vlastně se zřekl vlastní zodpovědnosti. Pokud pochyboval, neměl zákon podepisovat. Tečka!
Co se týká toho, že ministr financí Zbyněk Stanjura v návrhu rozpočtu nevyčlenil ani jedinou korunu, tak to zcela názorně odráží vládní přístup k seniorům a k tomu, jak vládě skutečně na seniorech záleží. Jak jsem již zmiňoval výše, vláda o valorizaci věděla mnoho měsíců dopředu a tento krok považuji nejen za asociální vůči seniorům, ale také za ukázku nekompetentnosti ministra financí Stanjury a potažmo celé vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán