Už prosakují informace, že Donald Trump bude prosazovat ,,zmrazení“ konfliktu. Čili že si Rusové nechají, co dobyli, a bude dána záruka na ,,nevstup“ Ukrajiny do NATO. Je něco takového realistické?
To je velmi optimistická koncovka… Pravidla míru určují vítězové. Čili prosakující informace jsou prozatím předčasné. Možná si počkáme, zda USA budou v novém roce dál kyjevskému režimu posílat peníze a zbraně. Pokud ano, Putin o míru mluvit nepotřebuje. Opotřebovávací válka poběží dál. Pokud ne, Kyjev se zhroutí velmi rychle a sám. Moje babička měla takové pořekadlo: nechval dne před večerem.
Domnívám se ale, že záruka „nevstupu“, resp. „cordon sanitaire“, by dána být měla. I když třeba jen symbolicky, protože v mezinárodních vztazích není nic navždy, jak například ukázalo Finsko.
Biden Ukrajině posílal peníze i zbraně, a ještě to Ukrajincům bylo málo. Když to od ledna Trump zkrouhne nebo zcela zastaví, je vůbec realistické pokračovat ve válce?
Biden Ukrajině posílá peníze i zbraně ještě teď, i když už demokraté prohráli a budou se z Bílého domu pakovat. Poslední tranše je několik miliard dolarů. Tyto peníze vydrží tak na měsíc. Pokud Trump zastaví pro něj ztrátovou „pomoc“, nebude mít válka dlouhého trvání.
Trump nastoupí 20. ledna. Lze vlastně do té doby ještě něco uhrát z válečného hlediska?
Tahle válka se nevede z válečného hlediska, ale z ekonomického hlediska. Rusko prozatím chrání jak životy „svoich“, tak minimalizuje nevratné dopady na ukrajinské obyvatelstvo a ukrajinskou infrastrukturu. Vypadá to, že neničí většinu toho, co bude potřebovat. Likvidací rozvoden a transformátorů nutí Kyjev zastavit energeticky náročné výroby, protože ty jsou většinou navázány na opravy zbraní a výrobu střeliva.
Proč vlastně ti naši válečníci hned po zvolení Trumpa halasí, že teď budeme dávat na zbrojení tři procenta a Rusům se ubráníme i bez Trumpa? Vědí vůbec, jak by museli seškrtat výdaje na to, co lidé opravdu chtějí a požadují?
Ať to zkusí… Uvidí následky při nejbližších volbách. Nicméně se domnívám, že pro Evropu jsou minulé volby poučením pro ty příští…
Nejsou oni ve stejné pozici jako Husákův režim na konci 80. let? Gorbačov jim tenkrát řekl, že na ně kašle a nebude je držet u moci. Navíc evropští politici Trumpa aktivně pomlouvali a škodili mu, Gorbačovovi se soudruzi aspoň zkoušeli vlichocovat.
Víte, tehdy si nikdo soudný nedokázal představit, že by RVHP zlikvidovala sama sebe. Navíc z Moskvy. Tehdejší „unie“ byla ekonomicky propojená daleko více a zásadněji než současná EU. To nebylo vlichocování. To byla naprosto iracionální, ale pevná nevíra v to, že Gorbačov je ochoten tohle všechno obětovat a pohřbít celou socialistickou soustavu, která existovala skoro půl století.
Gorbačov nejen že je nedržel u moci, jeho lidé je nakonec pomáhali svrhávat, aktivně se účastnili přípravy převratů. Nebo si snad vážně myslíte, že tak jednotně a disciplinovaně „lid povstal“ a „strhl okovy“ socialismu?
Vztahy mezi USA a Ruskem jsou na tak mizerné úrovni, jako desítky let nebyly. Lze vlastně čekat nějakou změnu?
Právě proto lze. Současný stav je neudržitelný. Pro stabilizaci ekonomiky USA je třeba stabilizovat vztahy mezi USA, Ruskem, Čínou a pak se dohodnout na multilaterálním principu a přestat se silovým expanzionismem Západu. Tady nejde o ukrajinskou proxy válku. To je dnes už lokálně ohraničený konflikt se zhrouceným státem. Tady jde o přepsání americké vojenské doktríny, která ohnisko budoucího konfliktu vidí v Jihočínském moři.
A jde zároveň o mezinárodní obchod, jehož předivo začíná být hluboce narušeno embargy a sankcemi. Na embarga, která jsme přijali, nejvíce doplácíme my sami. Ovšem ukazuje se, co je reálná a co spekulativní ekonomika. Reálná ekonomika Ruska i Číny se opírá o surovinové zdroje a práci, ta spekulativní se opírá o bankovní machinace a podvržené ideologické konstrukty. Několik jich mohu vyjmenovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jaroslav Polanský