„Heroin a pervitin. Do skupiny těchto tvrdých drog je řazen opioid kratom v Polsku i na Slovensku a jeho držení se tam tvrdě trestá. U nás ho může koupit i malé dítě běžně v potravinách, které ho dokonce inzerují na výlohách. Prodává se totiž jako sběratelský předmět či barva k malování.“ Toto je úryvek z článku, který ParlamentníListy.cz zveřejnily v dubnu. Šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych nám sdělil, že ho už dvakrát navrhli na seznam návykových látek a nic. O měsíc později jsme se v Brožíkově síni Staroměstské radnice v Praze při debatě Beyond Cannabis s tématem připravované regulace konopí a také navrhované regulace psychomodulačních látek včetně CBD, HHC a kratomu setkali se Slavomírem Zichem a domluvili si rozhovor. Tady je...
Jste zmocněncem pro Etický kodex Česko-slovenské asociace pro kratom (ČSAK). Není už rozpor v tom, že asociace propagující drogy existuje a má nějaký etický kodex?
Jako asociace nepropagujeme kratom a ani ho nikomu nedoporučujeme. Jen poskytujeme informace, díky nimž dokáže jednotlivec udělat racionální rozhodnutí. Uvědomujeme si jeho možná rizika, ale i benefity, které je značně převyšují. Nejčastější problémy spojené s kratomem vznikají kvůli nekvalitnímu a nekontrolovanému produktu a hlavně neadekvátní informovanosti. Etický kodex je shlukem základních pravidel, které jsme stanovili pro prodejce, aby měl koncový uživatel nekontaminovaný a čistý produkt. Stejně, jako poskytujeme adekvátní informace pro rozumné a bezpečné užívání, kterými snižujeme riziko zneužívání.
Není také neetické, že je v Česku kratom vydáván za botanický předmět rostlinného původu, který neslouží ke konzumaci a hned za tím stojí výzva: "Otestuj mě!"?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský