Městské státní zastupitelství tento týden potvrdilo, že skončilo vyšetřování padesátimilionového dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Co teď může následovat?
Ten proces vyšetřování se uzavírá, předpokládám, že bude dost dalších návrhů na doplnění dokazování, nicméně podle českého práva je vyšetřování v přípravném řízení stále fází přípravnou a to gró důkazního řízení se má odehrávat veřejně před soudem. Takže nás těší, že se to posune do stádia hlavního líčení, kde snad veřejně zazní věci, o kterých se jen spekuluje.
Vyšetřování trvá od roku 2017, detektivové tvrdí, že se jim podařilo shromáždit dostatek důkazů, především dokumentů, které se týkají bankovních transakcí a založení společnosti Čapí hnízdo. Dá se očekávat, že státní zástupce, který kauzu dozoruje, ještě přijde s dalšími požadavky na došetření a doplnění?
Každopádně může se stát leccos, ale když skončí vyšetřování, vyšetřovací spis je předložen obviněným. A ti mohou navrhovat další důkazy k doplnění dokazování, a to v tomto případě asi lze očekávat.
Myslíte si, že nastanou i různé obstrukce ze strany některých obviněných, kterých je v kauze několik? Nejde jen o premiéra Andreje Babiše a jeho rodinné příslušníky, ale hlavní postavou je Jana Mayerová, která má být obviněna jako strůjce údajného podvodu. Ostatní obvinění včetně majitele Agrofertu Babiše jí pro podvod měli vytvořit podmínky.
Pochopitelně obstrukce k prodloužení a znevěrohodnění vyšetřování je možné očekávat. Nicméně od toho by měly být policie a státní zastupitelství na tak profesionální úrovni, aby tomu uměly čelit.
O jak dlouho se tento proces obstrukcemi a případným došetřováním může protáhnout, než bude moci být podána žaloba k soudu? A nemůže státní zástupce nakonec odmítnout podat žalobu?
To je pochopitelně procesně zcela otevřené. Ale vzhledem k tomu, že státní zastupitelství bylo celou dobu u toho vyšetřování, tak krok směřující k zastavení trestního stíhání by byl krokem nečekaným. Nicméně opakuji, že procesně to možné je.
Na sociálních sítích lidé vyjadřují obavy, že se bude soudní řízení protahovat až do konce volebního období, tedy do podzimu 2021, kdy se mají uskutečnit příští sněmovní volby. Asi se jim nelze divit, když víme, jak dlouho trvalo samotné vyšetřování případu, i když bylo mediálně velmi sledované. Také očekáváte, že bude trvat dlouho, než skončí soudní řízení ve věci Čapího hnízda?
Očekával bych, vzhledem ke stádiu, v jakém se věc nyní nachází, že teď bude několikadenní, třeba týdenní nebo desetidenní lhůta na prostudování spisu a případné návrhy k doplnění dokazování. Následně se s těmi návrhy na doplnění musí vyšetřovatel vypořádat, případně je doplnit. Já bych předpokládal, že ten krok v podobě předání spisu státnímu zástupci s návrhem na podání obžaloby, případně jiným procesním krokem, bude otázka třeba dubna. A předpokládám, když státní zástupce je u procesu vyšetřování dva roky, že pokud by se to vydalo očekávaným a obvyklým směrem, obžaloba by mohla být podána v květnu nebo červnu, kdy by ten spis mohl být předán soudu. A pak by záleželo na tom, jak rychle by bylo nařízeno jednání, případně věc vrácena k nějakému došetření od soudu. Předpokládal bych, že veřejné jednání v takovýchto případech, při takovém počtu obžalovaných a množství důkazů, které tuším, bude otázka několika měsíců. To znamená v tomto roce.
Může celou věc urychlit fakt, že vyšetřovatel oddělil od tohoto případu stíhání Andreje Babiše mladšího do samostatného řízení vzhledem k tomu, že má švýcarské občanství a žije ve Švýcarsku?
Přesně tak. Trestní řízení obecně předpokládá nějakou zásadu, aby se co nejrychleji věc dostala před nezávislý soud. Přípravné řízení má být skutečně jen určitým shromažďovacím místem a z toho důvodu je naprosto racionální krok, že se stíhání osoby, která v současné době není v České republice, oddělilo.
Jaký trest může hrozit obžalovaným, pokud se prokáže jejich vina, to znamená úmyslný trestný čin?
Je to hodně předčasné. Je třeba vyčkat, jak dopadne řízení před nezávislým soudem. Podle toho, co víme, je daná skupina viněna z velmi závažných trestných činů, na něž trestní zákoník pamatuje tresty až deset let odnětí svobody.
Ostatně vyšetřovatelé evropské protikorupční agentury OLAF už dospěli k závěru, že Čapí hnízdo nemělo na dotaci nárok, že tedy skutečně k dotačnímu podvodu došlo. Česká justice tedy už musí „jen“ zjistit, kdo ten podvod spáchal?
Ano, kdo se na tom podílel, případně kdo byl strůjcem celé transakce, kdo se stal mozkem trestné činnosti a zároveň jaká je skutečná důkazní situace ve vztahu k příslušnému trestnému činu podle českého trestního zákoníku. Úvahy evropských vyšetřovatelů mohou být inspirativní, ale nikoliv závazné pro české soudy.
Právo ctí presumpci neviny, ale v případě politika je přece jen něco jiného. Myslíte si, že je možné, aby premiér, který je obviněn z tak závažného trestného činu, vykonával dál svoji funkci a řídil zemi?
Samozřejmě, že jestliže je premiérovi a jeho blízkým osobám sděleno obvinění pro skutek, ve kterém orgány činné v trestním řízení nacházejí velmi závažný hospodářský trestný čin a premiér je zároveň vedle prezidenta nejvyšším představitelem moci výkonné, což znamená, že je fakticky nadřízen policejním orgánům apod., jde o takový střet zájmů, který v právní terminologii ani obdobu nemá.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová