Schodek rozpočtu České republiky má být 500 miliard korun. Premiér Andrej Babiš a jeho vláda ho navrhla, nelíbí se to však nejen opozici, ale také podporovatelům vlády z řad komunistů. Kritika směřuje k nejasnému předložení plánu, jak s financemi naložit…
Já bych je s takovým materiálem ze Sněmovny okamžitě vyhnal, protože to skutečně nelze. Lítají tam stovky miliard, nikdo neví, kam a na co ty peníze jdou. Radil jsem i nějakým poslancům, aby si vyžádali a aby i veřejnost věděla, veřejně oficiální data. Jaké jsou příjmy, nebo spíše propady plateb daně z přidané hodnoty, spotřební daně, všechny základní položky, příjmy fyzických i právnických osob. Já bych je s tímhle vyhnal. Kdyby chtěl někdo ukrást deset miliard, nikdo na něj nepřijde. Takže celkem souhlasím jak s komunisty, tak s opozicí, že tohle je nepřijatelné. A dost bych do budoucna varoval všechny politické strany, aby na takovou hru vůbec přistupovaly, to je absolutně nepřijatelné.
Řekl jste, že v daném materiálu lítají stovky miliard a nikdo neví, kam ty peníze půjdou. Považujete dokument vlády za tak špatný, nebo natolik nedostatečně vypracovaný?
Je špatný. Jestli někdo předkládá materiál na navýšení dalšího ročního deficitu o 200 miliard korun, a údajně jde o pouhé dvě stránky důvodové zprávy, asi si dělají legraci. Hlavně jestliže chtějí hrát s veřejností férovou hru, tedy mám na mysli ministryni financí Alenu Schillerovou a Andreje Babiše, tak by opravdu měli dát médiím k dispozici poměrně podrobný přehled, kam peníze půjdou. Je velká lež, že stát se bude pokoušet proinvestovat. Pro tento rok už víceméně není možné připravit nějaké dobré investice, jde o lež.
Pokud tedy zvyšování penzí nebo zaplacení voličských skupin pro příští parlamentní volby nepočítají za investice – což už Babiš několikrát zkoušel. Tvrdit, že když přidáte například penzistům, sociálním zdravotníkům, postiženým a dáte dávky, tak se jedná o investice. Je to v podstatě výdaj do spotřeby. Ať Babiš řekne a veřejně uvede, kam peníze půjdou. Není pravda, že se hodně peněz investuje do dálnic a podobně. Stát je v krizi, stejně jako v minulosti je to jen PR, a samozřejmě spoléhají, že lidé se pravdu nedozvědí, případně je komplikovaná, takže je nezajímá. Hraje se, co se hrálo i v minulosti: spousta slibů, spousta krásných slov, ale reálně se Česká republika propadá téměř ve všech směrech.
Obce a města navíc začínají počítat peníze, o které je vláda připravila, a rušit investice. Finanční pomoc v době koronavirové krize putovaly z daní, které mají plynout obcím. Souhlasíte s takovým postupem?
To je skutečná tvář hnutí ANO, premiéra Babiše a ministryně Schillerové. Určitě si vzpomínáte na výroky ještě před koronakrizí, že by obce měly více investovat, protože je tam spousta peněz, které dostaly při navyšování v minulosti. Stát jim moc nedal, ale byly větší příjmy z daní, když ekonomika rostla, rostly výběry daní a obce dostaly více. V tom je Babiš zcela v rozporu se svými slovy, že se chce krizí proinvestovat. Na jedné straně chce po obcích, aby investovaly, a na druhé straně je poslal do investiční nejistoty. Řada obcí investice stopla, na letošek je proškrtala a dělá jen ty nejnutnější rozjeté akce. A jestli nebude fungovat vrácení peněz jiným způsobem, například 1 200 korun na osobu, jak schválili, tak se přehrne léto, přijde podzim a čas utekl. Poměrně snadno se totiž dá investice zastavit, ale jen velmi obtížně se dá znovu nastartovat.
Premiér Andrej Babiš zároveň kritizuje podmínky, které mají rozdělit 750 miliard eur na pomoc zemím postiženým koronavirem v Evropské unii, a chtěl by, aby se částka nevypočítávala podle HDP, ale z peněz bez dividend, které odtečou do zahraničí. Zároveň se nechal slyšet, že Česká republika by neměla být trestána za to, jak celkem dobře pandemii zvládla.
Domnívám se, že jsme se nedostali z krize tak dobře, jak premiér vykládá, protože nás odhady OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, pozn. red.) pro letošní rok řadí z vyspělých zemí na páté nejhorší místo ve světě. My budeme obětí krize.
Neznám detaily přerozdělovacích mechanismů Evropské unie, ale trochu podezřívám Babiše, že tím chce zamaskovat velmi mizerné vyhlídky české ekonomiky. Čísla, která přicházejí už nyní, jsou hrozivá, a ještě hrozivější jsou prognózy. Mám pocit, že jeho manévry jsou spíše zastírací, aby odvedl pozornost jinam.
V první vlně byla kritika Babiše společně s V4 doslova směšná. Už otočil a argumentací se vlastně přidal k těm zodpovědnějším státům. Tam se možná schová a půjde o handrkování o peníze, jako tomu bývá vždy i při rozpočtech a podobně. Ale nějak mi nesedí, že na jedné straně vykřikuje, jak jsme vyspělá špičková superzemě s velkou budoucností, a na druhé straně se handrkuje a škemrá o peníze jako poslední ubožák. Takže se nacházíme ve dvou polohách.
Česká ekonomika, jak jste řekl, může být v důsledku koronaviru pátou nejhůře postiženou na světě, jak se začíná ukazovat. Kdo za to podle vás nese vinu? Je to postup české vlády v celé koronavirové krizi? Nebo její vládní předchůdci?
Mluvil bych nejen o koronavirové krizi, potkalo se více krizí. Pro ekonomiku dvě zásadní. Poměrně dramatická cyklická krize, která nastupovala už koncem loňského roku a ještě před koronavirem – propady příjmů státu a meziroční deficity státního rozpočtu byly rekordní možná i za dvacet let. Asi dvakrát vyskočily. Samozřejmě za to může vláda. Ona zneužila a nevyužila období, kdy jsme mohli růst, kdy mohla dělat některé reformy, které byly potřeba. Neudělala vůbec nic. Jenom vyhazovala peníze na neefektivní investice, takže koho jiného můžete obvinit?
Co vyčítám této vládě nejvíce, je teror malých a středních podnikatelů. Místo, aby se věnovali podstatným reformám, usnadnění podnikání, tak naopak všechno ztížili. Řada politiků je označila za parazity a teď se nám to vrací. Každá krize ukáže, jak je na tom střední třída, malé a střední podnikání. Kdyby dal někdo na stůl minulé krize a jak se s touto krizí vyrovnalo Bavorsko, kde je obrovská skupina malých a středních podnikatelů, tak tyto státy jsou v krizi vždy nejodolnější. Už proběhla analýza k velkému překvapení ne tak pro svět, ale pro babišovce, stát i současnou vládu, že rodinné firmy se vyrovnávají s krizí výrazně lépe než velké nadnárodní molochy. To je pravda. Vláda za to může, kdo jiný? Nikdo jiný ten stav neřídí než vláda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová